Greccy bogowie - twórcy

Eros

W mitologii greckiej Eros jest bogiem miłości i samą miłością. Sam Eros był bezsilny wobec miłości (chyba że pomógł mu jego brat Anterós), więc mity zawierają kilka jego historii miłosnych.

Poemat Hezjoda Teogonia ("O pochodzeniu bogów" lub także "Narodziny bogów") opisuje pochodzenie Erosa w następujący sposób:"Zatem najpierwej powstał Chaos, a zasię po nim Ziemia o piersi szerokiej, wszystkim bezpieczna siedziba nieśmiertelnym, co dzierżą wierzchołki śnieżnego Olimpu i mglistego Tartaru w głębi ziemi o drogach szerokich, potem Eros, co jest najpiękniejszy wśród nieśmiertelnych, członki rozluźnia i wszystkim bogom jednako i ludziom, serca w piersi ujarzmia oraz ich wolę rozsądną ..."

Najpierw był więc Chaos (Otchłań, nieuporządkowana otchłań, antyteza i prekursor kosmosu), potem narodziła się Ziemia (Gaja), a w niej Otchłań Podziemna (Tartar), a następnie Miłość (Eros).

Inne źródła podają, że Eros jest synem boga wojny (Aresa) i bogini piękna i miłości (Afrodyty).

Mówi się, że Eros unosi się ze złotymi skrzydłami, uzbrojony w łuk i strzały. Ktokolwiek zostanie trafiony jego strzałą, ulega miłości. Zeus wiedział, że nawet on nie może oprzeć się jego strzałom, więc chciał go zabić natychmiast po jego narodzinach. Afrodyta ukryła go jednak w lesie i kazała wychować dzikim lwicom. Kiedy Eros powrócił na Olimp, jego wdzięk i piękno tak zaimponowały wszystkim bogom, że powitali go z radością. Podobno był tak zajęty jako asystent Afrodyty, że zaprosił Kupidyny do pomocy. Mówi się, że Amoryci byli jego braćmi.