Zakynthos

Strona główna -Zakynthos

Zakynthos - Wyspy Jońskie

Zakynthos to jedna z najpiękniejszych i najbardziej zielonych wysp Grecji, szczycąca się zróżnicowaną przyrodą, złotymi piaszczystymi plażami i skalistymi zatoczkami. Nawet starożytny poeta Homer odnosił się do tej "zalesionej wyspy", Wenecjanie nazywali ją "Kwiatem Lewantu", a miejscowi powszechnie używają nazwy "Zante" dla swojego domu.

Zakynthos może nie ma tylu zabytków, co inne greckie wyspy, ale jego przyroda jest wyjątkowa. Zakynthos jest także domem dla wielu różnych gatunków zwierząt, w szczególności miejscem gniazdowania zagrożonego wyginięciem żółwia morskiego Caretta Caretta.

Geografia wyspy Zakynthos

Grecka wyspa Zakynthos znajduje się na Morzu Jońskim i z powierzchnią 410 km2 zajmuje trzecie miejsce wśród wysp Morza Jońskiego. Wraz z wyspami Korfu, Lefkada i Kefalonia tworzy zachodnią część Grecji, a jej odległość od półwyspu Peloponez wynosi 16 km.

wybrzeże Zante

Powierzchnia Zakynthos jest zróżnicowana. Podczas gdy północna i północno-zachodnia część wyspy jest w większości górzysta, ze stromymi klifami wyrastającymi z czystego, błękitnego morza, południowa i południowo-wschodnia część wyspy kryje żyzne równiny, ciche zatoczki i plaże ze złotym piaskiem. Najwyższa góra, Vrachionas, znajduje się w głębi wyspy i mierzy 758 m n.p.m., podczas gdy mniejsza góra Skopos o wysokości 496 m n.p.m., która wznosi się na półwyspie Vasilikos w południowej części wyspy, jest również popularnym miejscem turystycznym.

Piękno Zakynthos podkreślają jaskinie, zarówno śródlądowe, jak i morskie, zwłaszcza słynne niebieskie jaskinie z pięknymi odbiciami promieni słonecznych. Dzięki różnorodności linii brzegowej, odwiedzający wyspę mogą cieszyć się różnymi rodzajami plaż, a zwłaszcza czystym, lazurowym Morzem Jońskim. Jednym z symboli Zakynthos stała się Zatoka Navagio (Zatoka Wraku Statku) z wysokimi wapiennymi ścianami, jasnymi kamykami i wrakiem statku pośrodku plaży.

Obraz Zakynthos podkreślają także małe wysepki w zatoce Laganas - wysepka Cameo, połączona ze stałym lądem drewnianą kładką, "żółwia" wyspa Marathonisi i skalista wyspa Pelouzo (zwana także Kalonisi).

Atrakcją geograficzną tego obszaru jest depresja Inous, najgłębszy punkt na całym Morzu Śródziemnym o głębokości 4 500 m, położony na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Zakynthos leży również na obszarze aktywnym sejsmicznie, a niewielkie trzęsienia ziemi są dość częste. Jednak w 1953 r. wyspę nawiedziło bardzo silne i niszczycielskie trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera, które spowodowało szkody na całej wyspie, a zwłaszcza w stolicy Zakynthos. Zakynthos również doświadczyło silnego trzęsienia ziemi w 2018 roku, ale tym razem na szczęście z mniejszymi uszkodzeniami, ponieważ nowoczesne budownictwo przeszło zmiany w tym zakresie.

Klimat i przyroda wyspy Zakynthos

Zakynthos jest najbardziej wysuniętą na południe wyspą Morza Jońskiego i charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim ze słonecznymi, suchymi latami i łagodnymi, deszczowymi zimami. Zimowe deszcze na Zakynthos są zwykle dość obfite w porównaniu z innymi greckimi wyspami, ponieważ większość opadów w miesiącach zimowych przypada na północno-zachodnią część Grecji w pobliżu wysp Korfu, Kefalonia i Zakynthos.

Gorąca słoneczna pogoda i duża wilgotność sprawiają, że ta grecka wyspa jest bujnym rajem gajów oliwnych i cytrusowych, kwitnących drzew oraz różnorodnych kwiatów i ziół, takich jak szałwia i tymianek. Wenecjanie, którzy znacząco wpłynęli na historię wyspy, nazywali Zakynthos "Wyspą Zapachów" lub "Kwiatem Wschodu". Rozejrzyj się wokół siebie, weź głęboki oddech, a zrozumiesz, co mieli na myśli.

Przyroda (oliwki)

Chociaż turystyka stała się głównym źródłem dochodu ludności Zakynthos pod koniec XX wieku, rolnictwo nadal zajmuje tu ważne miejsce dzięki idealnym warunkom klimatycznym. Głównymi produktami rolnictwa na Zakynthos są oliwki i wysokiej jakości oliwa z oliwek, owoce cytrusowe, lokalny miód i słynne rodzynki Zante, które są tu uprawiane. Podaje się, że na Zakynthos rośnie obecnie ponad milion drzew oliwnych, a prawie każda wioska na wyspie ma swoje najstarsze drzewo oliwne, liczące ponad tysiąc lat.

Wyspa Zakynthos jest również bardzo zróżnicowana pod względem fauny. Podczas pobytu na wyspie odwiedzający mogą powszechnie spotkać małe ssaki, głównie gryzonie, ale także jaszczurki, żółwie i węże, a typowe są zdjęcia wolno żyjących kóz.

Carreta Carreta

Jednak można tu również zobaczyć rzadkie i zagrożone gatunki zwierząt, których obecność na wyspie była ważnym impulsem do utworzenia Narodowego Parku Morskiego Zakynthos. Głównym zadaniem tej organizacji jest ochrona naturalnego dziedzictwa wyspy i specyficznych gatunków, które tu żyją.Zakynthos jest jednym z niewielu miejsc na świecie, w których rozmnaża się chroniony żółw Caretta Caretta, wykorzystując w szczególności piaszczyste plaże rozległej zatoki Laganas, w tym mniejszą zatokę Gerakas i plażę Marathonisi. Niewielka kolonia Monachus-monachus (śródziemnomorska foka futerkowa) żyje również na sąsiedniej niedostępnej wysepce Pelouzo.

Zakynthos jest także domem dla wielu gatunków ptaków, w tym ptaków drapieżnych, brodzących i wędrownych, które wykorzystują Zante jako miejsce odpoczynku w drodze do Afryki.

Najpopularniejsze kurorty na Zakynthos i wskazówki dotyczące ciekawych wycieczek

Wyspa Zakynthos ma stałą populację około 40 000 mieszkańców, z których jedna czwarta mieszka w stolicy Zakynthos. Największe i najbardziej zaludnione miasta i wioski na Zakynthos to Tsilivi, Laganas, Kalamaki, Argassi, Alykes i Alikanas. Stolica nazywana jest przez miejscowych "Chora", a nazwa "Zante" jest powszechnie używana w odniesieniu do wyspy.

W miesiącach letnich liczba osób na wyspie wzrasta wielokrotnie, wraz z pracownikami sezonowymi i dużą liczbą turystów przybywających do zatłoczonych ośrodków wypoczynkowych. A które ośrodki turystyczne na Zakynthos należą do najpopularniejszych?

Najpopularniejsze ośrodki turystyczne znajdują się na południu wyspy, nad brzegiem szerokiej zatoki Laganas. Zatoka Laganas jest płytka, ze spokojnym morzem i piękną piaszczystą plażą, która rozciąga się na całej długości przez kilka kilometrów. Nadmorskie kurorty w zatoce są jednymi z najlepszych obiektów turystycznych na wyspie.

Laganas

Najbardziej znanym kurortem wypoczynkowym na południu wyspy jest Laganas, centrum turystyki, rozrywki i życia nocnego. Inne popularne kurorty to tętniący życiem kurort Kalamaki oraz spokojniejsze kurorty Agios Sostis i Porto Koukla. Lotnisko Zakynthos Dionysios Solomos również znajduje się w okolicy (w pobliżu Kalamaki).

Plaże zatoki Laganas służą jako lęgowiska chronionych żółwi Caretta, od których pochodzi nazwa całej "żółwiej" zatoki. Turyści mogą również skorzystać z szerokiej gamy wycieczek łodzią, które są specjalnie związane z obserwacją żółwi morskich, takich jak rejs łodzią ze szklanym dnem lub pływanie na "żółwiej" wyspie Marathonisi. Istnieją również wycieczki łodzią na wysepkę Pelouzo, gdzie oprócz żółwi występuje również rzadki gatunek foki śródziemnomorskiej, a wycieczki nurkowe są również bardzo popularne, na przykład do jaskiń Keri na południowo-zachodnim krańcu wyspy.

Bardziej turystyczna część Zakynthos rozciąga się od zatoki Laganas przez południowo-wschodni kraniec wyspy do środkowej części wschodniego wybrzeża. Nadmorskie kurorty w tym obszarze są również bardzo dobrze wyposażone pod kątem turystyki, a sąsiednie plaże należą do najpopularniejszych, w większości piaszczystych i wyposażonych w serwis plażowy.

Miasto Zakynthos

W południowej części wschodniego wybrzeża leży stolica Zakynthos (także Chora lub Zante), tętniące życiem i nowoczesne miasto, które jest bardzo otwarte i przyjazne dla odwiedzających.Miasto jest dosłownie pełne różnych tawern, restauracji, cukierni i sklepów sprzedających różnorodne towary, zwłaszcza pamiątki i domowe potrawy. Wczesnym wieczorem ożywa główna aleja Aleksandra Roma, piękny plac Solomos i plac św. Marka, a także nadmorska promenada przy miejscowym porcie. Polecamy odwiedzić tutejsze ciekawe muzea, takie jak rozległe Muzeum Bizantyjskie, a także przyjrzeć się pięknym zabytkom w mieście, największy kościół na Zakynthos, kościół św. Dionizosa, z wysoką białą dzwonnicą, stoi na nabrzeżu.

Na południe od stolicy leżą popularne kurorty Argassi, Tsilivi i Vassilikos. Po drugiej stronie, w kierunku północnego krańca wyspy, znajdują się słynne kurorty Amoudi, Alykanas, Alykes.

Błękitne jaskinie

Wschodnie wybrzeże Zakynthos jest jednak bardzo nierówne, a charakter linii brzegowej i kurortów zmienia się w kierunku północnym. Piaszczyste wybrzeża ustępują miejsca kamienistym plażom i skalistym zatoczkom, a my możemy odwiedzić piękne niebieskie jaskinie, jeden z symboli Zakynthos, lub naturalne "kąpiele" siarkowe Xigia, kilka plaż, na których źródła siarki wypływają z morza.

Północna część wschodniego wybrzeża jest zdominowana przez mniejsze wioski, które nie są już tak dotknięte turystyką, a miejscowi zajmują się również rolnictwem lub produkcją tradycyjnych domowych przedmiotów i potraw, które odwiedzający mogą kupić bezpośrednio od nich.

Większa i bardziej znana jest miejscowość Agios Nikolaos, z dość ruchliwym portem, z którego korzystają najróżniejsze łodzie, stateczki i łódki udające się na wycieczki statkiem po Zakynthos - do najpopularniejszych celów należą piękne błękitne jaskinie, rejs wokół północnego cypla wyspy oraz latarnia morska Skinari do słynnej zatoki Navagio Bay ("Zatoka Wraku Statku"), która jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie.

Volimes

Obszar wokół zachodniego wybrzeża Zakynthos jest najbardziej naturalny, dziki i skalisty, a wraz z obszarami śródlądowymi jest nadal w niewielkim stopniu dotknięty turystyką. Zwłaszcza górskie wioski, takie jak Volimes, Maries czy Anafonitria, to tradycyjne greckie zagrody, bardzo malownicze wioski, w których wciąż widoczny jest oryginalny zakynthoski styl życia mieszkańców. W głębi lądu polecamy odwiedzić wioski Gyri, Macherado lub Exo Chora.

Zachodnie wybrzeże charakteryzuje się naturalnymi atrakcjami, z oszałamiającymi fiordami Porto Limnionas i Porto Roxa, skałą Korakonissi, różnymi wyspami i jaskiniami oraz, oczywiście, słynną zatoką "przemytnika" Navagio. Zatokę z plażą Navagio można również zobaczyć z klifów powyżej, punkt widokowy znajduje się w pobliżu wioski Anafonitria.

Najbardziej znane plaże na wyspie Zakynthos

Zakynthos ma szeroką gamę typów plaż, od przestronnych plaż ze złotym piaskiem i stopniowym wejściem do morza, przez plaże żwirowe, czasami oznaczone starym wrakiem statku lub źródłami siarki, po obszary skaliste i zatoczki. Ich rozmieszczenie jest zgodne z geografią wyspy.

Najbardziej poszukiwane plaże na Zakynthos znajdują się na południu wyspy w zatoce Laganas i na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Vassilikos. Duża piaszczysta zatoka Laganas, z łagodnie opadającymi wodami i spokojnym morzem, składa się z kilku pięknych plaż z usługami plażowymi, w tym barami plażowymi i sportami wodnymi. Zatoka znana jest również jako "zatoka żółwi", ponieważ to tutaj żółwie Caretta składają jaja w piasku. W związku z tym na plażach zatoki Laganas obowiązują również pewne zasady (np. brak parasoli plażowych na piasku, zakaz wstępu na plażę przed zmrokiem itp.)

Plaża Gerakas

Największa i najbardziej ruchliwa plaża na wyspie, Laganas Beach, znajduje się pośrodku zatoki Laganas i przyciąga turystów w każdym wieku w szczycie sezonu letniego. Jest dobrze zorganizowana i oferuje całodzienną rozrywkę. Sąsiednia plaża Kalamaki jest również popularna i ruchliwa. Na obrzeżach zatoki znajdują się spokojniejsze, ale wciąż piękne plaże, w większości piaszczyste i z dobrym zapleczem turystycznym. Szczególnie popularne są plaże Porto Koukla, Dafni i Gerakas. Drewniana kładka przy plaży Agios Sostis prowadzi na małą wyspę Cameo z barem i małą plażą, a wynajęta łódź zabierze Cię na "żółwią" wyspę na plaży Marathonisi, gdzie znajdują się żółwie morskie.

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Zakynthos, na wybrzeżu półwyspu Vassilikos, znajdują się popularne plaże Agios Nikolaos, Banana Beach i Porto Azzuro. Są to piękne piaszczyste lub piaszczysto-żwirowe plaże, wyposażone w serwis plażowy i często sporty wodne.

Jednak wschodnie wybrzeże Zakynthos jest bardziej zróżnicowane, stopniowo przechodząc od piaszczystych i zorganizowanych plaż na południu do zacisznych żwirowych i skalistych plaż na północy. W centralnej części wschodniego wybrzeża, na północ od stolicy Zakynthos, nadal możemy znaleźć kilka bardzo popularnych plaż, dobrze zorganizowanych i z przyległymi ośrodkami wypoczynkowymi, które zapewniają wszystkie niezbędne udogodnienia dla odwiedzających. Najdłuższa plaża na wschodnim wybrzeżu, plaża Tsilivi, to szeroka plaża z drobnym piaskiem i płytkimi wodami. Plaże Alykanas i Alykes są również dobrze znane, szczególnie popularne ze względu na relaksującą atmosferę, jasny piasek i krystalicznie czyste morze.

W północnej części wschodniego wybrzeża znajdują się trzy wyjątkowe plaże, znane jako plaże Xigia, w pobliżu których wypływają źródła siarkowe i mineralne o korzystnym wpływie na organizm ludzki.

Zachodnie wybrzeże Zakynthos oferuje najpiękniejsze, krystalicznie czyste morze, ale z plażami, do których bardzo trudno dotrzeć z lądu. Często są to skaliste zatoczki i fiordy, dostępne tylko z morza łodzią. Znane plaże to na przykład Porto Vromi lub Porto Roxa, które są częściowo zorganizowane i dostępne od strony lądu. Popularne są również niezorganizowane plaże Porto Stenitis lub Porto Limnionas.

Plaża Navagio

Jednak najbardziej znaną plażą na zachodnim wybrzeżu jest z pewnością biała żwirowa plaża Navagio, która jest ukryta w wąskiej zatoczce i przyciąga turystów starym rdzewiejącym wrakiem statku. Mówi się, że statek należał do przemytników, którzy rozbili go tutaj w XX wieku. Plaża jest chroniona przez wysokie wapienne klify i jest dostępna tylko od strony morza.

Obszar wokół zachodniego wybrzeża wyspy jest szczególnie popularny wśród miłośników nurkowania i snorkelingu, ponieważ połączenie czystego morza i urokliwych podwodnych formacji skalnych jest idealne do uprawiania tego sportu. Wyprawy nurkowe (wycieczki nurkowe można zarezerwować w centrach sportów wodnych) kierują się również do Błękitnych Jaskiń na północy wyspy lub Jaskiń Keri w południowo-zachodniej części wyspy.

Historia Zakynthos i najważniejsze zabytki historyczne

Według mitologii greckiej wyspa Zakynthos była ulubionym miejscem odpoczynku boga Apolla i bogini Artemidy. Jednak wyspa otrzymała swoją nazwę od Zakynthos, syna trojańskiego króla Dardanusa, który zajął wyspę ze swoimi ludźmi i zbudował tam pierwsze miasto. Inna interpretacja wywodzi nazwę wyspy z języka greckiego od słów "za" ("wiele") i "kynthos" ("wzgórze"), których połączenie można luźno przetłumaczyć jako "wiele gór", co jest całkiem trafne dla wyspy.

Historia Zakynthos jest bardzo długa i złożona. Od czasów Homera, który wspomina o wyspie w swoich eposach Ilias i Odyseusz i przedstawia ją jako zielony raj z magiczną przyrodą, Zakynthos przeszedł przez rządy kilku mocarstw, aż stał się częścią wolnej Grecji w 1864 roku. Historia Zakynthos jest zatem zazwyczaj podzielona na kilka okresów w zależności od dominacji poszczególnych mocarstw.

Pierwszymi historycznymi zdobywcami Zakynthos byli Rzymianie, którzy zajęli wyspę w II wieku p.n.e., a następnie Rzymianie w IV wieku naszej ery. Konstantyn Wielki przyłączył wyspę do Cesarstwa Bizantyjskiego. Głównym powodem, dla którego mocarstwa były zainteresowane Zakynthos, było jego strategiczne położenie, które pozwoliło na rozszerzenie stosunków handlowych i władzy. Podczas gdy niektóre epoki władzy przyniosły Zakynthos okresy wzrostu i dobrobytu, inne przyniosły jej mieszkańcom upadek i ucisk.

Panagia Skopiotissa

Rozwój chrześcijaństwa nastąpił zwłaszcza w okresie bizantyjskim, kiedy to obok budowli obronnych powstawały nowe budynki sakralne. Do najstarszych tego typu budowli na wyspie należą wspaniałe klasztory - klasztor Panagia Skopiotissa, który prawdopodobnie pochodzi z połowy XV wieku, ale niestety zachowała się tylko jego część, klasztor Anafonitria, który został założony w XV wieku i poświęcony Matce Boskiej, której ostatnie lata życia spędził tu podobno św. Dionysios, oraz kościół Panagia Keriotissa, w którym zachował się starożytny obraz Matki Boskiej. Niedaleko Maherado znajduje się klasztor Eleftherotria, który prawdopodobnie został założony w XV wieku.

Jednak wiele z tych budynków sakralnych zostało później przebudowanych, a obecne klasztory i kościoły często pochodzą z XVII lub XVIII wieku.

Znaczącą epoką w historii wyspy był tak zwany okres wenecki (XV-XVIII wiek), który oznaczał okres ogólnego dobrobytu dla Zakynthos i okres rozkwitu, szczególnie w dziedzinie kultury i architektury. Wpływ kultury weneckiej jest nadal widoczny na wyspie.

Jednym z najstarszych ważnych weneckich budynków jest kościół św. Mikołaja, który został zbudowany w połowie XVI wieku i stoi w stolicy Zakynthos. Jego wnętrze jest pięknie ozdobione malowidłami ściennymi, ikonami i innymi klejnotami religijnymi. Kościół był także domem dla mnicha Dionysiosa, późniejszego świętego.

Kościół św. Dionizosa

Kościół św. Dionizosa, największy kościół na Zakynthos, stoi w stolicy wyspy. Kościół został założony przez mnichów na początku XVIII wieku, aby bezpiecznie przechowywać szczątki świętego Dionizosa. Obecny wygląd kościoła pochodzi z połowy XX wieku i obejmuje wysoką, białą dzwonnicę.

Aby uzyskać piękny widok na całe miasto Zakynthos, zalecamy odwiedzenie punktu widokowego Bochali. Bochali to piękna mała wioska położona bezpośrednio nad stolicą i służyła jako arystokratyczna dzielnica miasta podczas okupacji weneckiej i lat późniejszych. W połowie XVII wieku na najwyższym punkcie wioski zbudowano zamek znany jako Zamek Wenecki lub Zamek Bochali. Dziś możemy zobaczyć tylko jego pozostałości.

XVIII i XIX wiek to nie tylko Zakynthos, ale także walka o równe prawa i niepodległość Grecji. Podczas greckiej wojny o niepodległość mieszkańcy Zakynthos otwarcie wspierali Greków, a w 1864 roku Zakynthos stało się częścią wolnej Grecji.

Jednak XX wiek również nie był spokojny dla mieszkańców Zakynthos. Był on naznaczony dwoma ważnymi wydarzeniami - II wojną światową, kiedy wyspa była okupowana przez wojska włoskie, a następnie niemieckie, a niedługo potem, w 1953 roku, Zakynthos nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi. Trzęsienie ziemi zniszczyło prawie całą stolicę Zakynthos, ale spowodowało ogromne szkody na całej wyspie i spowodowało, że Zakynthos ma znacznie mniej oryginalnych zabytków niż inne greckie wyspy. Po trzęsieniu ziemi w stolicy pozostały tylko trzy główne budynki - katedra św. Dionizego, kościół św. Mikołaja i budynek Banku Narodowego.

Współczesna historia Zakynthos została zdefiniowana przez odbudowę stolicy i zabytków, nacisk na rozwój turystyki, ale także przez chęć zachowania stylu życia, zwłaszcza w zakresie rolnictwa, jakości produktów spożywczych i tradycyjnego rzemiosła.

Święty Dionizy - patron Zakynthos

Święty Dionizy (Agios Dionysios) został patronem i obrońcą greckiej wyspy Zakynthos. Dionysios urodził się w 1547 r. w szlacheckiej rodzinie Zakynthos, która kładła nacisk na chrześcijańskie wychowanie i edukację. Dionysios był wykształcony i znał kilka języków. Po śmierci rodziców zdecydował się jednak porzucić swój majątek i wstąpić do klasztoru, osiedlając się na małej wyspie Strofades, na południe od Zakynthos. Został wyświęcony na kapłana, a później został arcybiskupem Eginy.

Pomimo udanej kariery kościelnej, Dionizjos postanowił powrócić na Zakynthos i żyć tam jako mnich w pełnej skromności. Wiele osób szukało u niego rady, pomocy i pocieszenia. Był bardzo pobożnym człowiekiem, który zdołał nawet wybaczyć zabójcy swojego brata, gdy ten ukrywał go przed prześladowcami. Ostatnie lata życia spędził w klasztorze Matki Bożej Anafonitrii.

Dionysios zmarł w 1622 r. i zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany w klasztorze na wyspie Strofades, gdzie spędził tak wiele lat. W okresie ataków pirackich w 1717 r. mnisi z klasztoru na Strofadach postanowili przenieść szczątki świętego do bezpieczniejszego miejsca w świątyni w stolicy Zakynthos. Podobno nawet po tylu latach ciało mnicha Dionizego pozostało nienaruszone, pachnąc błogim zapachem kadzidła i leczniczego mirtu. Mówiono o cudzie, a Dionysios został ogłoszony świętym.

Dionizos Dziś relikwie św. Dionizego przechowywane są w kościele św. Dionizego i są otwarte dla publiczności podczas nabożeństw i specjalnych świąt. Na Zakynthos obchodzone są dwa główne święta związane ze św. Dionizym - w sierpniu (kiedy mnisi przywieźli relikwie Dionizego na Zakynthos) i w grudniu (dzień śmierci świętego), a z tej okazji odbywa się kilka dni ceremonii religijnych, procesji, targów i towarzyszących im uroczystości. Poza tymi ważnymi świętami pielgrzymi udają się do miejsc związanych ze świętym, zwłaszcza do kościoła św. Dionizego i klasztoru Anafonitria.

Mapa wyspy Zakynthos

Piękna zielona przyroda, powódź kolorowych kwiatów, niezwykła fauna, w tym chroniony żółw olbrzymi lub rzadka foka olbrzymia, słoneczna pogoda, dobrze wyposażone ośrodki turystyczne z długimi piaszczystymi plażami i krystalicznie czystym morzem, ciekawe wycieczki statkiem, dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, tytułowa stolica Zakynthos ze wspaniałą St. Nie będziesz się nudzić na Zakynthos podczas wakacji i możesz skorzystać z naszej mapy Zakynthos, aby zaplanować swoje wycieczki.