Wycieczki na wyspie Kreta

Strona główna -Kreta -Wycieczki

Kreta to wyspa wielu możliwości. Znajdują się tu piękne zabytki, w tym pałace minojskie, atrakcje przyrodnicze, takie jak głębokie wąwozy i jaskinie ukryte w dzikim kreteńskim krajobrazie, piaszczyste plaże i zatoczki z lazurowo czystym morzem oraz oczywiście stolica Heraklion i inne piękne kreteńskie miasteczka. Nie przegap okazji do poznania lokalnej kultury i pysznej kreteńskiej kuchni i ciesz się wakacjami na greckiej wyspie ze wszystkimi atrakcjami!

Wyspa Kreta - zabytki i mitologia

Historia greckiej wyspy Kreta była bardzo długa i zróżnicowana, a dzięki wielu zachowanym zabytkom możemy być jej świadkami do dziś. Pierwsza większa cywilizacja zamieszkująca wyspę znana jest jako cywilizacja minojska, nazwana tak na cześć króla Minosa i mitycznego stworzenia Minotaura. Najbardziej charakterystyczną cechą tej cywilizacji były wielkie kompleksy pałacowe, z których centralnie kontrolowano przyległe tereny. Konkretnie chodzi o pałace w Knossos, Festos, Malia, Agia Triada i Kato Zakros. Jednak oprócz pałaców królewskich na Krecie znajduje się wiele innych pięknych zabytków, takich jak pozostałości budowli z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, wiele budowli weneckich oraz tureckie elementy architektoniczne. Znajdują się tu również ciekawe zabytki z czasów II wojny światowej, które przypominają Kreteńczykom o waleczności i patriotyzmie miejscowej ludności.

Oprócz Minotaura, przerażającego stwora o ludzkim ciele i głowie byka, z wyspą Kreta nierozerwalnie związane jest imię najwyższego greckiego boga Zeusa. Mały Zeus urodził się tylko dzięki sprytowi swojej matki Rhei, która uciekła na Kretę i urodziła potajemnie w jednej z jaskiń. Następnie podała jego ojcu Kronosowi kamień zawinięty w pieluszki, a ten połknął go, myśląc, że to noworodek, tak jak całe poprzednie rodzeństwo Zeusa. Kronos bowiem obawiał się spełnienia okrutnej przepowiedni. Według mitologii greckiej jaskinia, w której urodził się mały Zeus to jaskinia Dikteona Androna (w pobliżu płaskowyżu Lassithi), a po narodzinach został podobno przeniesiony dla bezpieczeństwa do jaskini Ideona Androna (w górach Ida). Podążaj śladami boga Zeusa i odwiedź np. wyspę Zeusa, która dziś służy jako rezerwat przyrody dla chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Naturalne widoki Krety

Jednak Kreta otoczona jest wieloma większymi lub mniejszymi wyspami, z których część można odwiedzić na miłą wycieczkę statkiem. Do najbardziej popularnych wśród turystów wysp należą Gramvousa i wyspa Chrisi, ciekawą wycieczkę stanowi również wyspa Gavdos. Wyspa Gramvousa położona jest na samym krańcu Krety, w jej północno-zachodniej części, z tytułową wenecką twierdzą Gramvousa (z XVI wieku). Z drugiej strony, u południowo-wschodnich wybrzeży Krety leży wyspa Chrisi, zwana "Wyspą Osła", raj z pięknymi białymi plażami i lazurowo-błękitnymi wodami. Wyspa Gavdos, najbardziej wysunięty na południe punkt Grecji i Europy, w przeciwieństwie do poprzednich wysp nie jest miejscem masowej turystyki. Wręcz przeciwnie, ze względu na swój charakter spokojnego i oderwanego od rzeczywistości świata, jest celem dla szczególnych turystów, zwłaszcza naturystów i poszukiwaczy przygód. Szczególną wskazówką dla wycieczki jest rejs na sąsiednią wyspę Santorini. Wulkaniczna wyspa Santorini, z wysokimi stromymi klifami, plażami z ciemnej lawy i oświetlonymi na biało domami, przyciąga turystów ze wszystkich zakątków świata.

Wyspa Kreta znana jest również z pięknych plaż, pokrytych złotym, miękkim piaskiem i obmywanych przez krystalicznie czystą wodę. Jednak nawet wnętrze wyspy nie jest pozbawione piękna. Znajduje się tu jeden z najdłuższych i najgłębszych wąwozów w Europie, wąwóz Samaria, który stanowi część szerszego parku narodowego. Jest to również jedno z niewielu miejsc na Krecie, gdzie na wolności żyje rodzimy gatunek kozy Kri Kri. Inne słynne kreteńskie wąwozy to Aghia Irini, Aradena i Dolina Umarłych. Górzysty teren skrywa również szereg mniej lub bardziej znanych jaskiń, oprócz wspomnianych "Jaskiń Zeusa" do najpopularniejszych należy Jaskinia Skotino. Milatos czy wykopane w skale jaskinie na plaży Matala. Miłą wskazówką jest również wycieczka nad jezioro Kournas, jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jezioro jest flankowane z jednej strony przez kilka restauracji i kawiarni z pięknymi widokami i małymi piaszczystymi plażami.

Rozrywka na Krecie

Jeśli wolisz zabawę w basenie i adrenalinę na zjeżdżalniach wodnych, odwiedź jeden z lokalnych parków wodnych. Do najpopularniejszych należą park wodny Acqua Plus, świat wodny Limnoupolis i park wodny Water City.

Jeśli spędzasz wakacje na Krecie z młodszymi dziećmi, może je zainteresować również Cretaquarium (Thalassokosmos), w którym żyje około 200 różnych gatunków zwierząt morskich typowych dla Morza Śródziemnego, w tym rekin wielki. Do świata morskiego przylega Park Dinozaurów, zabawny i edukacyjny kompleks pełen gigantycznych dinozaurów, które poruszają się i wydają dźwięki. Dzieci będą zachwycone.

Najpiękniejsze miasta Krety

I na koniec oczywiście nie możemy zapomnieć o wycieczkach do najpiękniejszych kreteńskich miasteczek. Stolicą Krety jest Heraklion (Iraklion), nadmorski kurort położony w środkowej części północnego wybrzeża wyspy. Heraklion odzwierciedla bogatą historię całej wyspy, z zabytkami ze wszystkich etapów jej rozwoju. Dominantą miasta jest twierdza Koules ze starym weneckim portem. Chania, dawna stolica Krety, tradycyjnie przoduje na liście najpiękniejszych kreteńskich miast. Kurort Chania ma piękne stare zabytkowe centrum z wieloma zabytkami i ważnym portem, który dziś funkcjonuje również jako ważne centrum społeczne. Popularne jest także miasto Agios Nikolaos, zbudowane wokół jeziora Voulismeni, z piękną nadmorską promenadą i przytulnymi kawiarenkami. Odwiedź też na przykład miasto Rethymno, którego największymi atrakcjami są stara wenecka forteca Fortezza i regularne lokalne targi rolnicze.

Informacja turystyczna

W zależności od odległości i charakteru miejsca, trzeba wtedy wybrać, czy wypożyczyć samochód lub skuter, skorzystać z publicznych linii autobusowych, czy wejść na pokład łodzi lub nawet promu. Często może zaistnieć potrzeba połączenia tych środków, oczywiście jest też forma wycieczek fakultatywnych, które organizują touroperatorzy dla swoich klientów.

Do najczęściej oferowanych wycieczek fakultatywnych należy rejs na wyspę Santorini (jeden z najdroższych), wycieczki statkiem na piracką wyspę i twierdzę Gramvousa lub do ciekawszej twierdzy Spinalonga, nie można też pominąć wizyty w rozległym stanowisku archeologicznym Knossos. Wszystkie te wycieczki można oczywiście odbyć na własną rękę. To, co byśmy polecili, to przejście przez wąwóz Samaria z organizatorem wycieczki, głównie ze względu na trudniejszą organizację (autobusy wożą turystów w górę wąwozu, a łodzie czekają na nich w dole przy wybrzeżu).