Zabytki na wyspie Zakynthos

Wyspa Zakynthos, piękna zielona wyspa z niesamowitą przyrodą, na obszarze zachowanych zabytków, ale niestety naznaczona tragicznym wydarzeniem z 1953 roku, kiedy to miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Trzęsienie ziemi, po którym nastąpiły rozległe pożary, zniszczyło prawie wszystkie budynki w stolicy i pozostawiło reperkusje na całej wyspie.

Jednak mieszkańcy wyspy zasłużyli na wielki podziw, ponieważ udało im się przywrócić stolicę i inne zabytki, niektóre z nich nawet do ich oryginalnych budynków, zachowując w ten sposób swoje historyczne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Nie tylko w architekturze i zabytkach historycznych wpływy weneckie są szczególnie widoczne na całej wyspie.

Architektura i zabytki kultury w stolicy Zakynthos

W okresie przed niszczycielskim trzęsieniem ziemi stolica Zakynthos została ozdobiona zabytkami historycznymi i współczesnymi eleganckimi budynkami, a także kilkoma pięknymi kościołami, a także zbudowano wiele budynków mieszczańskich i zwykłych domów. Wpływy weneckie promowały również budowę nowych budynków publicznych, dróg i mostów.

W 1953 r. trzęsienie ziemi i późniejszy pożar spowodowały poważną katastrofę w stolicy Zakynthos, ponieważ prawie całe miasto zostało zniszczone. Dionizosa, budynek Banku Narodowego i kościół św. Nikolasa. Późniejsza odbudowa stolicy była bardzo rozległa i trudna, aby zachować piękno i urok Zante sprzed tego wydarzenia. Łuki są elementem architektonicznym, który był typowy dla okresu sprzed trzęsienia ziemi i został również wykorzystany podczas renowacji ważnych historycznych budynków.

W stolicy Zante znajduje się kilka malowniczych placów. Plac Świętego Marka był niegdyś centrum życia kulturalnego Zakynthos. W okresie panowania weneckiego szlachta, bogacze i ogólnie ważni ludzie z Zakynthos gromadzili się w lokalnej kawiarni (kasynie). I to właśnie na tym placu w 1797 r. biedni obywatele zbuntowali się i spalili słynną „Libro D'oro” (Księgę Szlachty) jako symbol ich wyzwolenia od Wenecjan. Dziś Plac Świętego Marka jest tętniącym życiem miejscem turystycznym z tawernami, kawiarniami i wszelkiego rodzaju sklepami.

Na Placu Świętego Marka znajduje się Muzeum Solomosa i Kalvosa, które przybliża odwiedzającym życie na wyspie w minionych stuleciach poprzez dzieła sztuki i przedmioty osobiste dwóch ważnych poetów, a także historyczne przedmioty sztuki innych ważnych postaci Zakynthos.

Dionysios Solomos jest ważnym greckim poetą, znanym jako autor słów hymnu narodowego i wiersza „Eleftheri Poliorkimeni”. Według legendy napisał ten wiersz siedząc pod drzewem na wzgórzu Stranis. Popiersie Solomosa znajduje się na wzgórzu ku pamięci artysty.

Na cześć Dionysiosa Solomosa nazwano plac w stolicy, największy i podobno najbardziej urokliwy plac na wyspie Zakynthos, gdzie znajduje się również pomnik tego ważnego greckiego poety z wygrawerowanym wersem jego wiersza „Hymn do wolności”. Na pierwszym planie znajduje się kolejny posąg przedstawiający Chwałę, do której poeta przemawia poprzez swoje wiersze.

Na placu Solomos znajduje się kilka budynków o znaczeniu historycznym i kulturowym - Muzeum Bizantyjskie z obszerną i unikalną kolekcją historycznych przedmiotów z różnych części wyspy oraz kościół św. Mikołaja, najstarszy wenecki budynek w stolicy Zakynthos. W dużym budynku na placu mieści się Biblioteka Ratuszowa. Oprócz zdjęć Zakynthos sprzed trzęsienia ziemi w 1953 roku, biblioteka posiada również rzadkie książki na temat historii i tradycji Zakynthos, dzieła znanych pisarzy i kopie starych gazet.

Ruiny weneckiego zamku Bochali wznoszą się na wzgórzu nad stolicą, które dziś służy również jako popularny punkt widokowy, ponieważ ze szczytu wzgórza można obserwować stolicę Zakynthos, a także inne części wyspy i błękitne odległości Morza Jońskiego. W przeszłości w miejscu ruin zamku znajdowało się średniowieczne miasto Zakynthos z wieloma domami i kilkoma kościołami.

Muzea na wyspie Zakynthos

W stolicy Zante, na placu Solomos, znajduje się często odwiedzane Muzeum Bizantyjskie Zakynthos. Bogata kolekcja muzeum rozciąga się na obu piętrach budynku i stopniowo odkrywa przed zwiedzającymi bizantyjskie ikony wyrzeźbione z drewna, oryginalne freski z XV-XVII wieku, obrazy z XVIII wieku i oleje na płótnie artystów takich jak Doxaras, Koutouzis i Kantouni. Wiele dzieł przedstawia stolicę Zakynthos przed trzęsieniem ziemi, a tym samym oferuje interesujące porównanie z dzisiejszym miastem. Kolekcja muzeum obejmuje również współczesną sztukę grecką.

Marka znajduje się Muzeum D. Solomosa i A. Kalvo, które zostało założone w połowie XX wieku przez klub miłośników sztuki na Zakynthos. Dionysios Solomos i Andreas Kalvos byli ważnymi poetami narodowymi i, co ciekawe, muzeum przechowuje również ich relikwie. W muzeum można zobaczyć wiele portretów poświęconych najważniejszym obywatelom Zakynthos, kolekcję herbów, a także obrazy z XVIII i XIX wieku, rzeźbioną ceramikę, rzeźby, stare instrumenty muzyczne i na przykład broń szlacheckich rodzin z ubiegłego wieku.

W stolicy Zakynthos znajduje się również Muzeum Rodziny Romas, jednej z wiodących i najstarszych rodzin arystokratycznych na wyspie. Aleksander Romas był jedną z najważniejszych postaci we współczesnej greckiej historii politycznej i wojskowej, a także był ministrem gabinetu i przewodniczącym greckiego parlamentu. Duża rodzinna rezydencja została zrekonstruowana po trzęsieniu ziemi, a następnie przekształcona w muzeum.

Jednak mniejsze i tematyczne muzea można znaleźć również poza stolicą, Zakynthos. W popularnym kurorcie wypoczynkowym Tsilivi, turyści mogą odwiedzić Muzeum Morskie Milanio, które zapewnia wciągające podsumowanie morskiej historii wyspy od najdawniejszych czasów do dnia dzisiejszego. Kolekcja obejmuje akwarele przedstawiające rozwój żeglugi, a także szeroką gamę statków bizantyjskich od początku Cesarstwa Bizantyjskiego do jego zniszczenia przez Turków w 1453 roku.

W tętniącym życiem nadmorskim kurorcie Laganas znajduje się kolejna interesująca kolekcja w postaci Historycznego Muzeum Wojny na dziedzińcu Galaxy Beach Resort. Unikalne trójwymiarowe muzeum przedstawia udział greckich żołnierzy w głównych wojnach XX wieku - wojnie w Wietnamie, wojnie koreańskiej i II wojnie światowej. Eksponaty na wystawie obejmują oryginalną broń, mundury, sprzęt polowy, pojazdy i inne artefakty z tych konfliktów wojennych.

Muzeum Historii Naturalnej Helmis jest częścią śródlądowej gminy Agia Marina, a jego zbiory obejmują okazy flory i fauny przyrody Zakynthos, w szczególności skały i minerały, skamieniałości roślin i zwierząt, muszle, ryby, ptaki i motyle.

W małej wiosce Pigadakia (niedaleko kurortu Alykes) znajduje się małe Muzeum Kultury i Rolnictwa poświęcone historii i tradycjom greckiej wsi, prezentujące historyczne narzędzia pracy, maszyny rolnicze używane do mielenia zboża i tłoczenia winogron i oliwek, a także rzadkie dzieła lokalnego rzemiosła z XVI wieku.

Kościoły i klasztory na wyspie Zakynthos

Dzwonnice dołączone do trójnawowych bazylik są charakterystyczne dla kościołów na Zakynthos.

Najbardziej znanym kościołem na wyspie jest Agios Dionysios, kościół świętego Dionizosa, który stoi na nabrzeżu stolicy Zante. Poświęcony świętemu Dionizosowi, obrońcy Zakynthos, kościół jest jednym z najlepszych przykładów architektury weneckiej w Grecji. Został zbudowany w obecnej formie w 1948 roku i kilka lat później zdołał wytrzymać silne trzęsienie ziemi. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione freskami, obrazami, dużymi żyrandolami, złotymi elementami, a relikwie św. Dionizego są również przechowywane w srebrnej trumnie. W kościele znajduje się również wysoka biała dzwonnica, a nocą kościół i dzwonnica są pięknie oświetlone.

Po drugiej stronie portu, na D. Soloma, znajduje się kościół św. Mikołaja (Agios Nikolaos Molos), który pochodzi z XVI wieku i jest najstarszym weneckim budynkiem na Zakynthos. Jest to jednonawowa, kamienna bazylika, ozdobiona wewnątrz malowidłami ściennymi, ikonami i innymi klejnotami religijnymi.

Na pobliskim placu św. Marka znajduje się mały kościół św. Marka, który jest wyjątkowy wśród innych kościołów na Zakynthos, ponieważ jest katolicki. Stoi tuż obok Muzeum D. Solomosa i A. Kalvy.

Klasztor Matki Boskiej Skopiotissa (Panagia Skopiotissa) stoi na szczycie góry Skopos, w południowo-wschodniej części Zakynthos. Obecna forma kościoła pochodzi z XVII wieku, ale cały kompleks klasztorny jest jednym z najstarszych na wyspie.

Na południowym krańcu wyspy znajduje się klasztor Matki Boskiej Keriotissa (Panagia Keriotissa) z pięknym dziedzińcem i dużą dzwonnicą, której dzwony można usłyszeć w całej górskiej wiosce Keri. Data powstania kościoła nie jest znana, ale swoją obecną formę uzyskał w XVIII wieku. Kościół Panagia Keriotissa chroni również starożytny obraz Matki Boskiej, z którym związana jest legenda.

Klasztor Eleftherotria lub Klasztor Świętej Matki Wyzwolicielki znajduje się w głębi Zakynthos, w pobliżu wioski Maherado i prawdopodobnie pochodzi z XV wieku. Klasztor Eleftherotria jest piękny, dobrze utrzymany i bardzo specyficzny - z zewnątrz wygląda bardziej jak zamek niż klasztor, charakteryzujący się blankami i łukami oraz kolorami czerwonym i białym. Obecnie jest to klasztor żeński.

Miłośnicy greckiej architektury udają się również do wioski Anafonitria, w której znajduje się wspaniały XV-wieczny klasztor Anafonitria, poświęcony Matce Boskiej. Historia klasztoru jest również związana ze świętym Dionizosem, patronem wyspy, który podobno spędził tu ostatnie lata swojego życia. Klasztor położony jest w północno-zachodniej części Zakynthos, w otoczeniu zieleni i na pierwszy rzut oka przyciąga wzrok swoją wieżą, która stoi tuż przy wejściu. Częściowo zrujnowana wieża, zbudowana jako wieża obronna, była później używana jako dzwonnica. Główną częścią klasztoru jest kościół na planie trójnawowej bazyliki, ozdobiony wewnątrz freskami i malowidłami, w którym znajduje się cenna ikona Matki Boskiej.

W pobliżu, między Anafonitria i Volimes, znajduje się klasztor Agios Georgios Gremnon (lub Krimnon). Klasztor pochodzi z XVI wieku i był jednym z najważniejszych klasztorów na wyspie, gdzie historyczny mnich Pahomios Rousianos i święty Gerasimos, patron Kefalonii, spędzili część swojego życia. Według legendy klasztor Agios Georgios Gremnon został zaatakowany i zniszczony przez piratów, a następnie odbudowany w XVII wieku w stylu weneckim. Klasztor stoi na skraju klifu (stąd „gremnon”, co oznacza „klif”), w pobliżu punktu widokowego na słynną zatokę Navagio.

Inne interesujące miejsca historyczne na Zakynthos

Popularny kurort turystyczny Argassi może pochwalić się nie tylko ładnymi hotelami przy plaży, ale także jedną atrakcją znajdującą się bezpośrednio na ich widoku. Tuż przy plaży znajdują się pozostałości starożytnego weneckiego mostu Argassi, zbudowanego na początku XIX wieku. Most był kiedyś częścią głównej drogi Zakynthos, ale dziś pozostałości historycznego mostu znajdują się w połowie w piasku, a w połowie w morzu.

Za wioską Argassi wieś kryje kolejną historyczną atrakcję, akwedukt Vrysakia, który w przeszłości służył do dostarczania wody do całego obszaru. Pozostałości akweduktu są dobrze zachowane i dostępne przy małej nieutwardzonej drodze prowadzącej z Argassi w kierunku zielonej okolicy w głębi lądu.

Niewielka, ale dobrze zachowana wenecka wieża nadal stoi na zachodnim wybrzeżu wyspy. Wieża została zbudowana jako wieża strażnicza i służyła jako miejsce do obserwacji ewentualnych wrogów nadciągających od strony morza. Była idealnie usytuowana do tego celu, ponieważ z tego miejsca można zobaczyć większość zachodniego wybrzeża wyspy. Do weneckiej wieży można dotrzeć przez wioskę Exo Chora.

Jeśli udasz się na sam północny kraniec wyspy, znajdziesz wciąż aktywną latarnię morską Skinari i kilka zabytkowych kamiennych wiatraków, z których dwa zostały przekształcone w zakwaterowanie dla gości. Kamienna latarnia morska Skinari została zbudowana pod koniec XIX wieku i jest obecnie chronionym zabytkiem.

Zakynthos i tradycyjne greckie wioski

Jedną z najstarszych wiosek na Zakynthos jest wioska Gyri, która została założona w XV wieku na zachodnim wybrzeżu wyspy. Gyri to bardzo spokojna wioska ze starym kościołem i jedna z najwyżej położonych wiosek na Zakynthos.

Wioski, które pozostają wierne tradycyjnej greckiej architekturze to przede wszystkim Keri, Maherado, Maries i Volimes.

Mapa wyspy Zakynthos - zabytki

Najważniejsze i najczęściej odwiedzane zabytki Zakynthos, a także te mniej znane, ale interesujące, są wyraźnie zaznaczone na mapie Zakynthos.