Kreta - więcej informacji

Informacja turystyczna

Praktyczne porady dla odwiedzających Kretę

Informacja turystyczna

Wybierasz się w tym roku po raz pierwszy na grecką wyspę Kretę? Zastanawiasz się, jakie dokumenty musisz zdobyć przed wyjazdem, jak długo potrwa lot lub ile trzeba przekręcić wskazówki zegara? W takim razie przeczytaj nasze praktyczne informacje turystyczne, które pomogą Ci lepiej przygotować się do urlopu.

więcej

Jak dostać się na Kretę

Samolotem czy promem?

Kreta jest nie tylko największą grecką wyspą, ale i najbardziej wysuniętą na południe, leży na granicy Morza Egejskiego i Libijskiego. To jednak wciąż wyspa, więc mamy dwie opcje dotarcia tutaj - drogą lotniczą lub statkiem.

więcej

Koza kri-kri

Kreteńska koza bez wiosła

Koza kri-kri

Jedną z typowych cech greckiej wyspy Kreta jest koza kreteńska lub koza "kri-kri", jak nazywają ją miejscowi. W ostatnich dziesięcioleciach podjęto szereg działań mających na celu zwiększenie liczebności tego zagrożonego gatunku. Nigdzie indziej na świecie nie można go znaleźć, jak tylko na wyspie Krecie.

więcej

Lotnisko Ioannis Daskalogiannis Chania

Port lotniczy Ioannis Daskalogiannis, Port lotniczy Chania

Międzynarodowy port lotniczy Ioannis Daskalogiannis położony jest w północno-zachodniej części greckiej wyspy Kreta (na półwyspie Akrotiri) i jest drugim co do wielkości lotniskiem na Krecie. Znajduje się w pobliżu miasta Chania (około 13 km), około 146 km na zachód od stolicy Heraklionu.

więcej

Lotnisko Nikos Kazantzakis Heraklion

Port lotniczy Nikos Kazantzakis, port lotniczy Heraklion

Lotnisko Nikos Kazantzakis Heraklion

Międzynarodowy port lotniczy Nikos Kazantzakis znajduje się w północnej części greckiej wyspy Kreta i jest największym lotniskiem na Krecie. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie stolicy Heraklionu, około 3 km na wschód od centrum miasta.

więcej

Lotnisko Vitsentzos Kornaros Sitia

Lotnisko Sitia Public, Vitsentzos Kornaros Airport

Publiczne lotnisko Sitia znajduje się w północno-wschodniej części greckiej wyspy Kreta i jest raczej małym lotniskiem społecznościowym. Znajduje się w rejonie Mponta, w pobliżu miasta Sitia, około 129 km na wschód od stolicy Heraklionu.

więcej

Kusi Cię, by spakować walizki i zmienić otoczenie? Może wyspa Kreta... Ale jaka jest tam dziś pogoda? I jaka będzie w najbliższych dniach? Sprawdźcie prognozę pogody dla dwóch najpopularniejszych kurortów Krety - Chanii i Heraklionu.

więcej
Przyroda

Kreta, najbardziej wysunięta na południe z greckich wysp, jest również jednym z najcieplejszych obszarów Grecji. Panuje tu klimat śródziemnomorski z łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami. Jednak ze względu na górzystą topografię można zaobserwować znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami. Kreta jest szczególnie bogata w życie roślinne, a spora część tych gatunków roślin rośnie tylko tutaj na wyspie.

więcej

Czy samolotem, czy promem... jesteśmy na wyspie Krecie. I mamy kilka opcji, aby przetransportować się dalej, podróżować i odkrywać piękno tej wyjątkowej greckiej wyspy. Możemy wybrać publiczny transport autobusowy, wypożyczony samochód (motocykl, rower) lub taksówkę. Wspaniałym doświadczeniem jest również wycieczka statkiem.

więcej