Kurorty na wyspie Kreta

Kreta jest największą i najludniejszą grecką wyspą, liczącą ponad 600 tys. mieszkańców, a w sezonie letnim liczba ta zwiększa się o mniej więcej tyle samo turystów. Stolica Heraklion, Chania i Rethymno przyciągają turystów głównie ze względu na imponujące zabytki, natomiast nadmorska miejscowość wypoczynkowa złożona z trzech kurortów Hersonissos, Stalida i Malia pełni rolę największego centrum rozrywki na wyspie. Jednak na Krecie jest tak wiele pięknych miast i wsi, więc przyjedź i dowiedz się o nich więcej.

Jednostki regionalne Krety (prefektury)

Dla celów administracyjnych wyspa Kreta podzielona jest na cztery jednostki regionalne (inaczej zwane prowincjami lub prefekturami) - Chania, Rethymno, Heraklion i Lasithi.

Prefektura Chania

Najbardziej wysuniętym na zachód okręgiem jest Chania, z jej stolicą Chania. To piękne miasto portowe jest drugim co do wielkości miastem na Krecie, posiada własne lotnisko, a jego port działa jako ważny węzeł komunikacyjny, jak również jako żywe miejsce spotkań towarzyskich. Historyczna część miasta pokazuje długą historię wyspy, z zabytkami z okresu minojskiego, jak również weneckimi i osmańskimi budynkami.

Północne wybrzeże tej prowincji żyje turystyką, a oprócz Chanii jest tu kilka innych ładnych kurortów - np. w tej części Krety jest jeszcze kilka innych kurortów, np. spokojny nadmorski kurort Kissamos, który jest otoczony przez dziksze i bardziej szorstkie kreteńskie krajobrazy, czy też bardziej ożywiony społecznie kurort Platanias, który wraz z pobliskimi kurortami Agia Marina i Stalos jest centrum rozrywki turystycznej w tej części Krety, czy też kurort Daratso, który ma tę zaletę, że jest uważany za przedmieście Chanii, a mimo to zachowuje swój spokojny charakter.

Przyjemne wrażenia z tych kurortów uzupełniają przyjemne plaże, podczas gdy reszta obszaru jest raczej spokojniejsza. Największą atrakcją jest wąwóz Samaria, jeden z najdłuższych i najgłębszych wąwozów w Europie. Tutaj też wznosi się jedna z wielkich gór Krety - Lefka Ori (tzw. "Białe Góry").

Prefektura Rethymno

Dalej na wschód jednostka regionalna Rethymno połączona jest z miastem o tej samej nazwie. Ta prowincja jest już bardziej nastawiona na turystów i znajduje się tu kilka pięknych ośrodków turystycznych z wieloma zabytkami, głównie z okresu weneckiego. Miasto Rethymno z pewnością zachwyci wszystkich miłośników historii, można tu zobaczyć pozostałości rozległej weneckiej twierdzy Fortezza czy piękny wenecki port z latarnią morską i wiele innych. Jednocześnie Rethymno udało się połączyć swoje historyczne walory z nowoczesnymi usługami turystycznymi, dzięki czemu powstał bardzo przyjemny ośrodek wypoczynkowy.

Miasto Rethymno jest otoczone przez kilka mniejszych nadmorskich kurortów, które są raczej spokojne, ale jednocześnie dobrze wyposażone turystycznie - na przykład Adelianos Kampos, Sfakaki lub Skaleta. Wszystkie z nich znajdują się w rozległej zatoce Rethymno i są szczególnie popularne ze względu na piękne, piaszczyste plaże. Zatoka jest również domem dla chronionego żółwia Caretta-caretta.

Jeśli ktoś chciałby poznać południowe wybrzeże tej części Krety, to szczególnie popularne są kurorty Agia Galini, Plakias czy Dammoni. Agia Galini to małe, ale bardzo malownicze miasteczko z dobrą obsługą turystyczną. Jej głównymi zabytkami są posągi Dedala i Ikara znajdujące się w miejscowym porcie. Kurorty Plakias i mniejsze Damnoni położone są na brzegach tytułowych zatok, a turyści mogą cieszyć się relaksem na długich, piaszczystych plażach.

Prefektura Rethymno to także region stosunkowo górzysty, w głębi lądu rozciągają się Góry Ida z najwyższym szczytem Psiloritis (2 456 m n.p.m.), który jest jednocześnie najwyższym szczytem Krety. Tutejsze góry kryją także liczne jaskinie, szczególnie popularne są wycieczki do tutejszych jaskiń stalaktytowych, a jedna z nich ma mityczną przeszłość, bowiem według starożytnych greckich legend, najwyższy grecki bóg Zeus spędził swoje dzieciństwo i dorastał właśnie w jaskini Ideon Andron.

Prefektura Heraklionu

Najbardziej nastawiona na turystów jest prowincja Heraklion, przylegająca do stolicy Heraklionu. Na całej wyspie Krecie mieszka ponad 632 tys. mieszkańców, z czego jedna czwarta w Heraklionie. Heraklion (lub Iraklio) jest stolicą Krety od 1972 roku (do tego czasu było to miasto Chania), jest również ważnym centrum handlowym wyspy z dużym portem i międzynarodowym lotniskiem, a także znajduje się na czele listy najpopularniejszych kurortów Krety. Nowoczesne usługi i wysokiej jakości obiekty turystyczne są powszechne w tym mieście, ale można również wybrać się na piękny spacer po zabytkowej części miasta i odwiedzić jego punkt orientacyjny - fortecę Rocca al Mare. W pobliżu znajduje się największe na wyspie stanowisko archeologiczne z pozostałościami minojskiego pałacu w Knossos.

Na wschód od stolicy leży duży i tętniący życiem ośrodek wypoczynkowy trzech kurortów Hersonissos, Stalida i Malia, który zapewnia odwiedzającym wszystko, czego potrzebują, od szerokiego wyboru zakwaterowania, przez smaczne tawerny, nocne bary i dyskoteki, po ładne plaże i wodne parki rozrywki. Pomiędzy miastem Heraklion a tym kurortem rozciąga się długi pas mniejszych nadmorskich kurortów, takich jak Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi, Anissaras, itd., które są bardzo podobne w typie - spokojniejsze, dobrze zagospodarowane turystycznie i z krystalicznie czystym morzem.

Do najbardziej popularnych miejscowości turystycznych na południowym wybrzeżu prefektury należą kurorty Kalamaki i Matala, które znajdują się na wybrzeżu zatoki Mesara. Oprócz pięknych plaż i tawern rybnych, można tu również wybrać się na poszukiwanie historii, ponieważ w pobliżu znajdują się trzy ważne stanowiska archeologiczne, pozostałości pałaców minojskich Agia Triada i Festos oraz ważne rzymskie miasto Gortys.

Wnętrze tej części Krety nie jest tak górzyste jak inne, gdyż zajmuje obszar pomiędzy dwoma pasmami górskimi - Ida i Dikti. Z drugiej strony znajduje się tu największa kreteńska równina - Messara.

Prefektura Lasithi

We wschodniej części wyspy Kreta znajduje się prowincja Lasithi ze stolicą regionu Agios Nikolaos. Jest to jedyna kreteńska prowincja, której nazwa nie pochodzi od najważniejszego miasta, ale od słynnego płaskowyżu Lassithi, który leży pośród gór Dikti. Na wschodzie znajduje się pasmo górskie Tripti. Jest to region raczej suchy i o niskich opadach, bez wyjątku z obszarami przypominającymi jałową pustynię.

Region Lasithi nie jest tak turystyczny jak prefektury Heraklion i Rethymno, ale i tu można znaleźć piękne ośrodki wypoczynkowe. Do najbardziej popularnych miejsc należy wybrzeże zatoki Mirabello z miastem portowym Agios Nikolaos i sąsiadującymi z nim kurortami Elounda, Amoudara itp. oraz bardzo ciepłe wybrzeże południowe z większym ośrodkiem wypoczynkowym Ierapetra i otaczającymi go spokojniejszymi kurortami Koutsounari, Agia Fotia i Makrigialos.

Nowoczesne i tętniące życiem społecznym miasto Agios Nikolaos jest wizytówką luksusowych hoteli, znakomitych restauracji, kawiarni i wielu klubów nocnych i dyskotek. Główne życie miasta toczy się przy porcie, na nabrzeżu lokalnego jeziora Voulismeni. Na północ, wzdłuż brzegu zatoki Mirabello (która, nawiasem mówiąc, znana jest jako "Zatoka Bogatych"), leży inny luksusowy kurort nadmorski Elounda, a tuż po drugiej stronie drogi z morza wyrasta mała wyspa z pozostałościami weneckiej fortecy Spinalonga. Z kolei spokojniejszym kurortem w zatoce jest miejscowość Amoudara. Na północno-wschodnim krańcu Krety leży piękne portowe miasto Sitia, które na pierwszy rzut oka można odróżnić od innych dzięki gęstej zabudowie małych białych domków pokrywających zbocza wzgórz.

Południowo-wschodnia część wyspy to jeden z najgorętszych rejonów Krety i można tu poczuć bliskość afrykańskiego gorącego powietrza. Ierapetra to największy kurort na całym południowym wybrzeżu wyspy i najludniejsza miejscowość w regionie Lasithi. Znana jest głównie jako bardzo żyzny obszar rolniczy z wieloma szklarniami i farmami foliowymi. Linia brzegowa wokół kurortu usiana jest innymi, znacznie mniejszymi i spokojniejszymi, ośrodkami turystycznymi. Nieopodal na morzu możemy zobaczyć także niewielką wyspę Chrisi, która przyciąga turystów pięknymi, białymi, piaszczystymi plażami i lazurowo-błękitnym morzem.

Nowoczesne miasta kontra tradycyjne kreteńskie wioski

Największe kreteńskie miasta, w tym Heraklion, Chania i Rethymno, położone są na północnym wybrzeżu wyspy. Choć często są to miasta założone w okresie starożytnej Grecji, to jednak swój największy rozwój widziały później pod panowaniem weneckim, dlatego też elementy weneckie i osmańskie są bardzo widoczne w ich architekturze. W rzeczywistości, wiele kreteńskich miast i wsi było pod wpływem weneckiego i osmańskiego panowania, a także zachowało się wiele zabytków z tej epoki, w tym zamki, wieże, kamienne mosty, kościoły i meczety.

Z kolei tradycyjne górskie wioski, które są bardziej odizolowane od reszty Krety, charakteryzują się kamiennymi domami z dachami pokrytymi czerwoną dachówką, wąskimi uliczkami, kwitnącymi ogrodami i placami położonymi zawsze w środku wsi.

Piękne i dobrze zachowane kreteńskie wioski mają często bardzo głębokie korzenie sięgające daleko w przeszłość. Lepiej zachowane są tradycje i przekazywane są tradycyjne zwyczaje kreteńskie. Jeśli chcesz poznać prawdziwą kreteńską kulturę i charakter, opuść na jeden dzień ograniczenia ruchliwych kurortów turystycznych i wybierz się na wycieczkę do spokojniejszych i bardziej ustronnych części Krety.