Atrakcje

Strona główna -Atrakcje

Hymn Grecji

Ύμνος εις την Ελευθερίαν, Ýmnos eis tin Eleftherían, Hymn do wolności

Hymn Grecji

Grecki hymn pochodzi z wiersza, którego tytuł można przetłumaczyć jako Hymn do wolności (Hymnus to Freedom, Oda do wolności). Wiersz ten ma 158 zwrotek i został napisany przez wybitnego greckiego poetę Dionysiosa Solomosa (pochodzącego z wyspy Zakynthos). Później stał się on hymnem narodowym Cypru.

więcej
Niebieskie oko

Jedną z ciekawych pamiątek, które można przywieźć z wakacji w Grecji jest "matóchandro". Jest to symbol "niebieskiego oka", którego funkcją jest ochrona jego właściciela przed złymi mocami.

więcej

Piękno i wyjątkowość Grecji oraz greckich wysp zachwyca nie tylko nas, turystów i poszukiwaczy przygód, ale często także producentów filmów różnych gatunków. Przyjrzyjmy się więc liście najsłynniejszych filmów, których sceny były kręcone w Grecji. Może damy Ci cynk na dzisiejszy film!

więcej
Oliwki

Oliwki są owocami drzewa oliwnego i służą do produkcji bardzo wysokiej jakości oliwy z oliwek, a także są spożywane samodzielnie i wykorzystywane w różnych potrawach. Doskonałe właściwości oliwek i oliwy z oliwek wykorzystywali już starożytni Grecy, a greckie oliwki słusznie uważane są za jedne z najlepszych. Najbardziej znane są oliwki zielone i ciemne - to ten sam gatunek, tylko oliwki zielone są niedojrzałą formą oliwek ciemnych.

więcej
Drzewo oliwne

Drzewo oliwne stało się ważnym symbolem w całej historii. Żydzi uważają ją za dowód i wyraz dobrobytu, dla muzułmanów drzewo oliwne jest świętym drzewem, w starożytności było symbolem pokoju, dobrobytu i płodności. W Atenach wieniec oliwny na drzwiach był znakiem, że syn wyszedł na świat, a drzewo oliwne związane jest także z mitem o powstaniu Aten. Przegrani w wojnie używali też gałązki oliwnej, by błagać o litość, a o drzewie oliwnym wspomina biblijna historia Noego i potopu świata.

więcej
Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to olej roślinny otrzymywany z oliwek (Olea europaea) w wyniku tłoczenia lub innych procesów mechanicznych. Znajduje zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Oliwa z oliwek jest typowym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej. Spożywanie oliwy z oliwek uważa się za korzystne dla zdrowia, ponieważ zawiera ona jednonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E.

więcej

Kozieradka grecka siano

Popularnie znana również jako kozieradka (fenugreek)

Kozieradka grecka siano

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum) to zioło uprawne, którego właściwości lecznicze były wykorzystywane przez starożytnych Egipcjan. I jest on używany do dziś. Kozieradkę stosuje się głównie w medycynie naturalnej i w mniejszym stopniu w gastronomii.

więcej