Kurorty na wyspie Zakynthos

Grecka wyspa Zakynthos jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Grecji. Młodych turystów przyciąga wspaniała rozrywka i bujne życie nocne, natomiast pary i rodziny z dziećmi przyjeżdżają tu przede wszystkim ze względu na piękną przyrodę, lazurowe morze i bajeczne plaże.

Najpopularniejszymi obszarami turystycznymi na wyspie są ośrodki wypoczynkowe w zatoce Laganas - Laganas, Kalamaki lub Limni Keri, i oczywiście piękna stolica Zakynthos, wraz z okolicznymi nadmorskimi kurortami Argassi, Tsilivi lub Alykes i Alykanas, które mają bardzo dobre zaplecze turystyczne.

Miasta i wsie Zakynthos

Największym miastem Zakynthos jest stolica Zakynthos, która ma około 10 tysięcy mieszkańców z 40 tysięcy. Inne większe miasta (wioski) to Tsilivi, Laganas, Kalamaki, Argassi, Alykes i Alikanas. Po drugiej stronie listy znajduje się wioska Gyri, ze stałą populacją mniejszą niż trzydzieści osób. Gyri jest również jedną z najstarszych i najwyżej położonych wiosek na wyspie.

Życie mieszkańców Zakynthos i wygląd jego wiosek zostały ukształtowane przez wielką różnorodność długiej historii wyspy. Kilka mocarstw rościło sobie prawa do wyspy, a Zakynthos było rządzone głównie przez Rzymian, Cesarstwo Bizantyjskie i Wenecjan, których wpływ jest nadal widoczny na wyspie, zwłaszcza w architekturze i sztuce. Walka o niepodległość i powstanie wolnej Grecji były również ważnymi kamieniami milowymi w historii wyspy. Współczesna historia została naznaczona tragedią w postaci niszczycielskiego trzęsienia ziemi w 1953 roku, które dotknęło całą wyspę, a przede wszystkim jej stolicę. Cała infrastruktura w stolicy Zante została uszkodzona, a ponad 90% budynków uległo zniszczeniu, jednak trzem ważnym budynkom udało się przetrwać wstrząsy - katedrze św. Dionizego, budynkowi Banku Narodowego i kościołowi św. Stolica musiała zostać całkowicie odbudowana po niszczycielskim trzęsieniu ziemi i nadal rozwija się w głąb lądu. Dziś jest to tętniące życiem miejsce turystyczne.

Południowe wybrzeże Zakynthos - zatoka Laganas

Największy obszar turystyczny Zakynthos znajduje się na południu wyspy, na wybrzeżu zatoki Laganas. Szeroka zatoka graniczy z piękną piaszczystą plażą, która osiąga niesamowitą długość prawie 10 km. Piaszczyste wybrzeże z łagodnym wejściem do morza zaczyna się w porcie Agios Sostis, przechodzi przez popularne kurorty Laganas i Kalamaki i ciągnie się aż do krańca półwyspu Vassilikos. Kurorty w zatoce Laganas należą do najlepszych ośrodków turystycznych na wyspie.

Zatoka Laganas i jej okolice mają również jedną ważną cechę szczególną - ze względu na obecność chronionych i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, cały obszar, w tym pobliskie wysepki Marathonisi, Kalonisi i Pelouso, został objęty zarządem Narodowego Parku Morskiego Zakynthos. Organizacja ta zajmuje się ochroną lokalnej przyrody, a w szczególności zagrożonych gatunków kaczki olbrzymiej (Caretta caretta) i foki mnicha (Monachus monachus), dzięki czemu podczas pobytu na południu wyspy można również zobaczyć te piękne zwierzęta. Istnieją jednak pewne zasady dotyczące odwiedzających w strefie ochronnej wokół południowego wybrzeża wyspy.

Popularne kurorty na południowym wybrzeżu Zakynthos, uporządkowane od zachodu na wschód:

Kurort Limni Keri (lub Keri Lake) - Mały i cichy nadmorski kurort Limni Keri z portem i kilkoma tawernami, supermarketami i sklepami przyciąga głównie pary i rodziny, które preferują spokój i relaks.Kurort położony jest w środku parku narodowego w górzystym krajobrazie, morze jest pięknie czyste i spokojne w zatoce Laganas, a woda w Limni Keri jest płytka.

Kurort Porto Koukla - przyjemny i spokojny nadmorski kurort Porto Koukla położony jest w otoczeniu zielonej przyrody, z krzewami i małymi krzewami otaczającymi lokalną piaszczystą i żwirową plażę.W kurorcie znajduje się kilka restauracji i tawern oferujących tradycyjne dania kuchni greckiej i owoce morza.

Kurort Agios Sostis - Agios Sostis to idealne miejsce na romantyczne i spokojne wakacje, z pięknymi widokami na małą wyspę Cameo oraz gajami oliwnymi i lasami sosnowymi na tyłach.Plaża w Agios Sostis jest mniejsza, piaszczysta i ma stopniowe wejście do morza.Zaletą ośrodka jest jego piękne otoczenie, spokój, ale jednocześnie bliskość najbardziej tętniącego życiem kurortu wakacyjnego Laganas, do którego można dotrzeć pieszo wzdłuż plaży i drogą.

Kurort Laganas - kurort Laganas jest znany jako centrum życia nocnego na wyspie i jest szczególnie popularny wśród młodszych pokoleń. W pobliżu głównej ulicy znajduje się duża liczba hoteli, liczne sklepy, centra rozrywki i kluby nocne otwarte do późnych godzin nocnych, a także przyjemne tawerny, w których można spędzić wieczór słuchając tradycyjnej greckiej muzyki na żywo. Sąsiednia plaża Laganas to piękna i rozległa piaszczysta plaża, równie ruchliwa w ciągu dnia jak sam kurort, z szeroką gamą restauracji plażowych i sportów wodnych w ofercie. Wieczorem rozrywka przenosi się do centrum kurortu, aby chronić żółwie morskie.

Kurort Kalamaki - popularny kurort Kalamaki rozrósł się wzdłuż głównej ulicy, która jest pełna restauracji, tawern, sklepów, a także hoteli, wypożyczalni samochodów itp. Morze w Kalamaki jest pięknie czyste i spokojne, a piaszczysta plaża Kalamaki jest jedną z najczystszych na wyspie. Odwiedzający plażę muszą jednak uważać na wylęgające się żółwie, a życie nocne ogranicza się do samego kurortu. Główne miasto Zakynthos oddalone jest o około 5 km, a międzynarodowe lotnisko Zakynthos znajduje się jeszcze bliżej, dzięki czemu można uzyskać dobry widok na samoloty startujące z tego obszaru.

Wschodnie wybrzeże wyspy Zakynthos

Wschodnie wybrzeże Zakynthos jest bardziej zróżnicowane pod względem ośrodków wypoczynkowych i turystyki. Południowa i środkowa część wschodniego wybrzeża jest zdominowana przez kurorty, które są stosunkowo ruchliwe i dobrze wyposażone pod kątem turystyki, z wieloma hotelami i innymi obiektami noclegowymi, doskonałymi restauracjami i tawernami, a także różnymi sklepami, wypożyczalniami samochodów itp. Kurorty są często otoczone piaszczystymi plażami z usługami plażowymi. Na tym obszarze leży stolica Zakynthos, tętniący życiem kurort ze wszystkimi udogodnieniami turystycznymi, który zachwyci również odwiedzających zabytkami i muzeami. Na południu znajdują się popularne kurorty Argassi i Vassilikos, a na północ od stolicy leżą popularne kurorty Tsilivi, Amoudi i Alykanas i Alykes.

Jednak większe ośrodki wypoczynkowe kończą się na Alykanas i Alykes, a północna część wschodniego wybrzeża jest zdominowana przez mniejsze i bardzo spokojne wioski, których mieszkańcy nie są tak bardzo zaangażowani w turystykę, ale raczej w rolnictwo i tradycyjną ręczną produkcję różnych przedmiotów i produktów spożywczych. Wybrzeże w północnej części wyspy jest w większości kamieniste i skaliste i jest bardziej znane z wioski Agios Nikolaos z portem, z którego codziennie wypływają łodzie i statki na sąsiednią wyspę Kefalonia.

Popularne kurorty na wschodnim wybrzeżu Zakynthos, uporządkowane z południa na północ:

Kurort Vassilikos - Obszar Vassilikos jest szczególnie popularny ze względu na piękną przyrodę, czyste plaże i lazurowe morze. Ośrodek otoczony jest zielonymi gajami sosnowymi, sosnami i drzewami oliwnymi. Odwiedzający Vassilikos będą również cieszyć się typowymi greckimi restauracjami, które oferują doskonałe greckie wino, tradycyjne greckie potrawy, sałatki i specjały rybne. Jest to bardzo spokojna i malownicza część wschodniego wybrzeża, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na całej wyspie.

Kurort Argassi - Argassi to tętniący życiem nadmorski kurort z wieloma tawernami, tawernami i sklepami sprzedającymi różnorodne produkty, w tym pamiątki i lokalne produkty. Argassi ma kilka pięknych hoteli tuż przy plaży, pozostałości słynnego weneckiego mostu Argassi stoją na mniejszej piaszczystej plaży Argassi, a inne piękne plaże znajdują się w pobliżu, na południe od półwyspu Vasilikos. Kurort jest często popularny wśród młodszych turystów ze względu na tętniące życiem życie nocne i bliskość stolicy Zante.

Stolica Zakynthos (Chora) - Miasto Zakynthos jest stolicą Zakynthos i zdecydowanie warto je lepiej poznać i zwiedzić, przynajmniej w ramach wycieczki podczas pobytu na wyspie. Stolica jest bardzo żywym i nowoczesnym miejscem, jej ulice pełne są sklepów, restauracji, barów, a wieczorem ożywa promenada i główna ulica Alexander Rom. Miasto Zante przyciąga turystów również ważnymi zabytkami historycznymi, między innymi prawosławnym kościołem św. Dionizego, największym na wyspie i z oszałamiającym wnętrzem, stojącym nad brzegiem morza, placem św. Marka czy placem Solomos. W mieście Zakynthos znajduje się główny port i główny dworzec autobusowy na wyspie.

Kurort Tsilivi - Kurort Tsilivi znajduje się zaledwie kilka kilometrów na północ od stolicy Zakynthos i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na wyspie Zakynthos. Na głównej ulicy znajdują się liczne bary, tawerny, sklepy i rozrywki, takie jak kręgielnia. Plaża Tsilivi, piękna piaszczysta plaża z płytką wodą i szeroką gamą sportów wodnych, również zapewnia odwiedzającym wspaniałe udogodnienia turystyczne. Pary, rodziny z dziećmi i młodzi turyści wybierają Tsilivi na wakacje.

Kurorty Alykanas i Alykes - Sąsiednie kurorty turystyczne Alykanas i Alykes są już praktycznie połączone w jeden ośrodek, który oferuje turystom różnorodne opcje zakwaterowania, szereg barów, tawern i innych usług, takich jak wypożyczalnie samochodów, usługi odnowy biologicznej itp. Kurorty Alykanas i Alykes z przyległymi piaszczystymi i dobrze wyposażonymi plażami Alykanas i Alykes są idealne na spokojniejsze i relaksujące wakacje.

Zachodnie wybrzeże i ląd Zakynthos

Wnętrze Zakynthos, w tym wioski w pobliżu skalistego zachodniego wybrzeża, jest nadal w niewielkim stopniu dotknięte turystyką w porównaniu z tętniącymi życiem nadmorskimi kurortami i pomimo następstw trzęsienia ziemi w 1953 r., Które zniszczyło budynki na całej wyspie, w tych wioskach można znaleźć tradycyjną architekturę i styl życia.

W szczególności górskie wioski na północy wyspy, takie jak Volimes, Maries i Anafonitria, ale także inne mniejsze wioski rozrzucone w różnych miejscach w głębi wyspy, takie jak Louha, Gyri, Exo Chora czy Macherado, to piękne tradycyjne greckie gospodarstwa rolne, w których wciąż można zobaczyć prawdziwy styl życia Zakynthos. Mieszkańcy tych wiosek pracują głównie w rolnictwie, produkując wino, oliwę z oliwek, a nawet domowy ser lub miód. Wielu mieszkańców podtrzymuje również tradycję ręcznie robionych produktów, takich jak ceramika, dywany i koronki.

Wioska Volimes - Wioski Kato Volimes („w dół”), Ano Volimes („w górę”) i Messo Volimes („w środku”) tworzą razem jedną z największych wiosek na wyspie. Wioska Volimes jest wyjątkowa pod względem produkcji pięknych i wysokiej jakości koronek, które są znane w całej Grecji. I nie tylko koronki, miejscowi produkują również ręcznie robione dywany, hafty, ceramikę, wino, miód i ser.

Wioska Maries - górska wioska Maries olśniewa wspaniałymi widokami na zachody słońca i zieloną okolicę. W wiosce odwiedzający znajdą kilka sklepów sprzedających lokalne produkty, a także słynny XV-wieczny trójnawowy kościół poświęcony Marii Magdalenie.

Wioska Anafonitria - mała wioska na północy wyspy wzięła swoją nazwę od pobliskiego klasztoru Anafonitria, który został zbudowany około XIV do połowy XV wieku i jest najstarszym klasztorem na wyspie. Co ciekawe, święty Dionizos, patron Zakynthos, spędził w tym klasztorze kilka ostatnich lat swojego życia. Wioska jest najczęściej odwiedzana przez turystów w drodze do punktu widokowego nad słynną zatoką Navagio.

Wioska Gyri - bardzo spokojna wioska Gyri zachwyca piękną górską scenerią, a także bogatą przyrodą, z jaskiniami Hagioti i Czarną Jaskinią w pobliżu. Gyri jest jedną z najwyżej położonych i najstarszych wiosek na wyspie Zakynthos.

Wioska Exo Chora - mała górska wioska w pobliżu zachodniego wybrzeża wyspy, była jedną z niewielu, które zostały oszczędzone przez niszczycielskie trzęsienie ziemi w 1953 roku, dzięki czemu możemy zobaczyć prawdziwie autentyczną tradycyjną architekturę Zakynthos. Mówi się, że wioska ma najstarsze (tysiącletnie) drzewo oliwne na wyspie.

Wioska Macherado - Wioska Macherado znajduje się w głębi wyspy, na zachód od stolicy Zante, w otoczeniu zielonej przyrody i odurzającego zapachu sosen. Macherado to większa wioska z pięknym kościołem Agia Mavra, który pochodzi z XIV wieku, co czyni go jednym z najstarszych kościołów na wyspie. Kościół posiada również wenecką dzwonnicę z dzwonami malowanymi dźwiękiem.

Mapa Zakynthos - ośrodki turystyczne

Różne ośrodki turystyczne Zakynthos - najpopularniejsze i najbardziej ruchliwe kurorty wakacyjne, ciche nadmorskie kurorty z greckimi tawernami i małe, tradycyjne greckie wioski - są wyraźnie zaznaczone na mapie Zakynthos.