Wycieczki na Santorini

Specyfiką archipelagu Santorini jest kaldera wulkaniczna, czyli ogromny podwodny krater powstały w wyniku erupcji wulkanu w XVII w. p.n.e. Trzy czwarte pierwotnej wyspy nagle znalazło się pod wodą. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co dziś pozostaje nad poziomem morza i co sprawia, że Santorini jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie.

Jedną z najpopularniejszych wycieczek turystycznych na Santorini są rejsy łodzią przez zalane wodą ujście wulkanu, a większość wycieczek fakultatywnych również kieruje się tutaj. Można wybrać się w rejs po kalderze i odwiedzić wulkaniczne wyspy Nea Kameni, Palea Kameni i Thirassia. Podczas gdy na wizytę w Nea Kameni polecamy dobre buty i butelkę wody, ponieważ będziesz wspinał się na szczyt tutejszego krateru wulkanicznego, w Palea Kameni zrelaksujesz się w ciepłych źródłach siarkowych. Na największej z wysepek, Therassia, można wybrać się na przejażdżkę na osiołku w górę, aby podziwiać widok na Santorini lub udać się do wioski Potamos, która jest ciekawa ze względu na domy w jaskiniach.

Ale możesz również wybrać się na wycieczkę łodzią wzdłuż południowego wybrzeża wyspy, gdzie znajdziesz jedne z najpiękniejszych plaż Santorini. Szczególnie znane są Red Beach i White Beach, które otrzymały swoje nazwy od unikalnych kolorów otaczających je skał. Pływanie odbywa się bezpośrednio z łodzi.

A co byście powiedzieli na zakończenie tak przyjemnej wycieczki widokiem spektakularnego zachodu słońca? Zachodzące słońce można oglądać bezpośrednio z łodzi lub kapitan podrzuci Was do portu Ammoudi, skąd wdrapiecie się do miasteczka Oia, słynącego z doskonałych warunków do oglądania zachodu słońca.

Jeśli jesteś bardziej lądowy, polecamy wizytę w stolicy Fira, która jest pięknym przykładem lokalnej architektury, a także oferuje szersze możliwości zakupów i rozrywki. W miasteczku znajduje się Muzeum Archeologiczne Thera, którego celem jest stworzenie mapy obecności człowieka na wyspie, od czasów najdawniejszych do późnego okresu rzymskiego. Muzeum zachowuje cenne znaleziska historyczne, zwłaszcza z dwóch głównych stanowisk archeologicznych na wyspie - starożytnego miasta Thira i minojskiego stanowiska Akrotiri. Podczas wizyty w stolicy można również odwiedzić Muzeum Prehistorycznej Thery.

Jednak na Santorini można również odkryć mniej tradycyjne muzea, takie jak Muzeum Folkloru E. A. Lignos w Kontochori, Muzeum Morskie w Oia czy Muzeum Wina w Vothonas. Jeśli jesteś fanem wycieczek pełnych przygód, wybierz się na przykład do popularnej winnicy Santo Wines, która jest jednym z największych producentów wina na Santorini i posiada bardzo nowoczesne zaplecze.

Turystów przyciągają tu także lokalne festiwale. Do najpopularniejszych należą "Jazz Festival" w lipcu i "Ephestia" w sierpniu. Ephestia to seria uroczystości kończących się pokazem sztucznych ogni, które mają symbolizować erupcję wulkanu.

Mimo silnej aktywności wulkanicznej, Santorini może poszczycić się kilkoma ważnymi zabytkami, a przede wszystkim licznymi klasztorami, kaplicami i kościołami. Piękne są np. klasztor św. Mikołaja, klasztor Profitis Ilias, kościół Panagia Platchani czy kościół ze źródłem Zoodochos Pigi, który osadzony jest w tutejszej pięknej przyrodzie i chroni "życiodajne źródło". Co więcej, można podziwiać piękno przyrody Santorini z końskiego grzbietu.