Grecki - zwroty i słownik

Strona główna -Grecki - zwroty i słownik

Grecki (grecki: ελληνική - elliniki) to język indoeuropejski używany w Grecji i na Cyprze.Jest bezpośrednim potomkiem starożytnej greki i nie należy do żadnej szerszej grupy językowej.

Współczesny (nowy) grecki (neogrecki) ma swoje korzenie w grece okresu hellenistycznego, kiedy tak zwany dialekt koiné, wspólny język grecki, obecnie nazywany dhimotikí ghlósa, stopniowo wyłaniał się na podstawie głównie dialektu attyckiego.

W porównaniu ze starożytną greką nastąpiły zmiany w wymowie: akcent melodyczny zmienił się w dynamiczny, zniknęło rozróżnienie między krótkimi i długimi samogłoskami, podwójne samogłoski (dyftongi) zamieniły się w pojedyncze samogłoski (monoftongi). Znaczące zmiany zaszły również w morfologii; podczas rozwoju języka promowane były tendencje analityczne (tj. niektóre znaczenia gramatyczne zaczęły być wyrażane za pomocą specjalnych słów zamiast poprzez zmianę kształtu słowa, np. w przypadku czasowników wiele czasów jest wyrażanych przez opisy), we fleksji nastąpiła redukcja upadków itp.

Tendencje te nasiliły się szczególnie po VI wieku, kiedy greka w wielonarodowym Cesarstwie Bizantyjskim stała się nie tylko językiem kultury, jak wcześniej, ale także językiem Kościoła i językiem urzędowym, wypierając łacinę. Zmiany językowe charakteryzują się również silnymi lokalnymi osobliwościami, ponieważ na różnych obszarach działały różne wpływy gospodarcze i kulturowe. Pomimo licznych adaptacji z innych języków (tureckiego, włoskiego, angielskiego, francuskiego itp.), większość greckiego słownictwa składa się z oryginalnych greckich słów.

W starożytności grecki istniał w wielu lokalnych wariantach, ale później ujednolicona forma, zwana koiné (κοινή), stała się powszechna i dała początek helleńskiej glóssa (ελληνική γλώσσα), dosłownie "język grecki", który jest nazwą dzisiejszej współczesnej greki.

Alfabet grecki wraz z transkrypcją i wymową. Zalecamy rozpoczęcie od tego artykułu, ponieważ szczególnie transkrypcje "δ", "θ", "φ" itp. będą przydatne do dalszej nauki greckich słów.

więcej

Podsumowanie wszystkich greckich słów, które można znaleźć posortowane w poszczególnych rozdziałach.

więcej

Podsumowanie wszystkich greckich zwrotów, które można następnie znaleźć posortowane w poszczególnych rozdziałach.

więcej

Pierwsze nieporozumienie może wystąpić przy tak prostych słowach jak "tak" (= nie) i "nie" (= och). I uwaga, to samo dotyczy gestów - kiwnięcie głową oznacza "nie", potrząśnięcie głową oznacza "tak"! Ale to wymaga trochę praktyki.

więcej

Chcesz zarezerwować pokój jedno- lub dwuosobowy, a może pokój z widokiem na morze? Czy masz problem z klimatyzacją? W takim razie poniższe słowa mogą Ci pomóc.

więcej

Zwłaszcza w mniejszych sklepach można spotkać sprzedawcę, który mówi tylko po grecku. Znajomość słownictwa dotyczącego podstawowych produktów spożywczych lub przedmiotów codziennego użytku może się zatem przydać.

więcej

Jest dla nas jasne, że w Grecji czas płynie zupełnie inaczej. Ale zapiszemy dla Ciebie podstawowe słowa...

więcej

Raz, dwa, trzy... wciąż liczymy w euro.

więcej

Pomożemy Ci poruszać się po menu i zamówić najlepsze greckie przysmaki, takie jak tradycyjna sałatka grecka, szaszłyki jagnięce lub krewetki i ośmiornica. Smacznego!

więcej

Nie bój się transportu w Grecji i dowiedz się, jak na przykład zapytać o drogę na plażę lub do najbliższego bankomatu. Jeśli wpadniesz w kłopoty, policjanci mówiący w obcych językach noszą opaskę z napisem "Tourist Police".

więcej

Być może nie potrzebujesz lekarza na wakacjach, ale na wszelki wypadek...

więcej

Tutaj znajdziesz słowa lub zwroty niesklasyfikowane w innych kategoriach. Naucz się mówić na przykład: "Masz piękne oczy." i "Chcesz iść na kawę?". i wypróbuj je na ulicy!

więcej

13 tematycznych lekcji wideo.

więcej

Sprawdź swoją wymowę podstawowych greckich słów!

więcej