Plaże na wyspie Kreta

Jako największa grecka wyspa z najdłuższą linią brzegową (ok. 1.066 km), Kreta posiada setki pięknych plaż. Są tu plaże piaszczyste i kamieniste, bardzo ruchliwe i spokojne, skąpane w lazurowym morzu i często otoczone piękną kreteńską przyrodą.

Najpiękniejsze plaże Krety to tradycyjnie Balos, Falassarna i Elafonisi, popularna wśród turystów i rodzin z dziećmi jest także słynna "palmowa" plaża Vai oraz plaże wokół stolicy Heraklionu.

Wybrzeże Krety w ogóle

Grecka wyspa Kreta ma wydłużony kształt, dlatego większość długości jej wybrzeża stanowią północna i południowa strona, gdzie znajduje się większość plaż Krety. Zachodnie i wschodnie wybrzeże wyspy są bardzo krótkie, ale nie bez znaczenia, gdyż to właśnie tam znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż całej wyspy.

Wybrzeże Krety od północy obmywane jest przez Morze Egejskie (nazywane czasem Morzem Kreteńskim), a od południa przez Morze Libijskie. Cieplejsze Morze Libijskie i bliskość kontynentu afrykańskiego sprawiają, że południowe wybrzeże i morza są z reguły cieplejsze niż północna część wyspy. Nawet pod względem geograficznym istnieje różnica między północnym a południowym wybrzeżem. Podczas gdy teren na północy Krety jest bardziej łagodny, plaże stosunkowo przestronne, a dno morskie płytkie, południe wyspy jest bardziej górzyste, a wejście do wody bardziej strome. (Więcej informacji w zakładce Przyroda na Krecie).

Niektóre plaże są zorganizowane przez turystów, inne pozostawione są w stanie czysto naturalnym, ale ogólnie plaże kreteńskie uważane są za bardzo czyste, a wiele z nich regularnie otrzymuje Błękitną Flagę UE.

W miesiącach letnich wybrzeże kreteńskie dotknięte jest zjawiskiem "meltemi". Są to silne północne wiatry, które podnoszą większe fale na powierzchni morza i mogą sprawić, że pływanie i relaks na plaży będzie niekomfortowy dla turystów poprzez nawiewanie piasku do oczu. Wiatry meltemi są jednak nieprzewidywalne i nie sposób przewidzieć ani miejsca, ani czasu ich wystąpienia. Generalnie plaże na północnym wybrzeżu wyspy są bardziej narażone na wiatry meltemi, ale nawet plaże południowe nie są w 100% odporne. Przez większość czasu jednak północne wiatry nie są wyjątkowo przeszkadzające, wręcz przeciwnie, sprawiają, że przebywanie w gorącym słońcu jest nieco bardziej znośne.

Kreta i jej najpiękniejsze plaże

Najpopularniejsze plaże na Krecie, a dokładniej w prowincji Chania to Balos, Elafonissi i Falassarna, natomiast odwiedzający Rethymno uwielbiają plażę Preveli, a jeśli przeniesiecie się do wschodniej części Lassithi, nie przegapcie plaży Vai. Niezależnie jednak od tego, w którą część wyspy wybierzecie się na wakacje, znajdziecie piękne plaże i miejsca do pływania. W północnej części prowincji Heraklion, na przykład, znajduje się długi odcinek głównie piaszczystego wybrzeża, gdzie prawie jedna plaża następuje po drugiej. Szczególnie popularne są plaże ośrodka wypoczynkowego Kato Gouves - Analipsi - Anissaras.

Północne wybrzeże

Najbardziej nastawionym na turystów regionem Krety jest prowincja Heraklion, więc chyba nie jest zbyt zaskakujące, że najpopularniejsze i najlepiej wyposażone plaże na północnym wybrzeżu leżą wokół stolicy Heraklionu. Na wschód i zachód od stolicy znajdują się mniejsze i spokojniejsze nadmorskie kurorty z pięknymi i przestronnymi piaszczystymi plażami. Na zachodzie znajduje się długa plaża Amoudara o złotym piasku, popularne plaże Lygaria i Agia Pelagia, natomiast na wschodzie piękna piaszczysta plaża Amnissos, plaża z kilkoma małymi zatoczkami Kokkini Hani i Analipsi, która jest regularnie chwalona za czystość i wyposażenie. Dalej na wschód dotarlibyśmy do najbardziej ruchliwej miejscowości wypoczynkowej Hersonissos - Stalida - Malia, którą flankują tytułowe plaże Hersonissos, Stalida i Malia, długie i szerokie piaszczyste do piaszczysto-żwirowych.

Do najbardziej popularnych miejsc w prowincji Lassithi należy w szczególności zatoka Mirabello z regionalnym miastem Agios Nikolaos, nowoczesnym i bardzo malowniczym kurortem nadmorskim. Najbardziej ożywionym miejscem jest jego piękny port z luksusową nadmorską promenadą. Oprócz Agios Nikolaos turyści wybierają się tu także na słynną wyspę Spinalonga, na której góruje potężna wenecka forteca, a zainteresowani mogą także odpocząć na niewielkiej plaży. Na południe od zatoki, w pobliżu popularnego kurortu Elounda, leżą pod powierzchnią morza ruiny tętniącego niegdyś życiem rzymskiego miasta Olous. Jeśli szukasz ciekawego miejsca do nurkowania i snorkelingu, nie będziesz zawiedziony.

Oczywiście w zachodniej części północnego wybrzeża (prefektura Chania) również znajdują się piękne plaże, takie jak długie odcinki piaszczystych i dobrze zorganizowanych plaż Agia Marina, Platanias i Stalos, które dzięki czystości i stopniowemu wchodzeniu do morza są popularne wśród rodzin z dziećmi. Kurort Agia Marina - Platanias - Stalos znany jest jako największe centrum rozrywki w zachodniej połowie Krety.

Zachodnie Wybrzeże

Zachodnia część wyspy zyskała przydomek "Wybrzeże Karaibskie", co mówi samo za siebie. Można tu znaleźć plaże z drobnym białym piaskiem, lazurowym morzem i odrobiną egzotyki. Jedną z najpiękniejszych plaż Krety jest Elafonisi, położona w południowo-zachodnim narożniku wyspy. Płytka, piaszczysta laguna, która tworzy się między wysepką Elafonisi a lądem, słynie z różowawego piasku i lasu cedrowego, który ciągnie się aż do wybrzeża. Wraz z bardzo egzotyczną plażą Balos (która z kolei znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy), jest to również jedna z najczęściej fotografowanych plaż na Krecie. W zasięgu wzroku od laguny Balos, z morza wyrasta wysepka Imeri Gramvousa, którą dodatkowo urozmaicają pozostałości starej fortecy i wraki statków.

Między Elafonissi a Balos, niedaleko Kissamos, znajduje się długa, piaszczysta plaża Falassarna. Miękki piasek i dobre zaplecze turystyczne sprawiają, że jest ona idealna dla rodzin z dziećmi, a w miesiącach letnich działa tu również szkoła windsurfingu. Cały obszar zachodniego otoczenia należy do prowincji Chania.

Południowe wybrzeże

Na południowym wybrzeżu prefektury Rethymno znajdują się jedne z najpiękniejszych naturalnych plaż na Krecie, na które udają się miłośnicy spokoju i samotności. Należy do nich piękna "palmowa" plaża Preveli, która znajduje się u ujścia rzeki, w pobliżu pięknego jeziora otoczonego bujną przyrodą. Jednocześnie mówi się, że są też plaże skąpane w najbardziej błyskotliwych turkusowych wodach, a mianowicie Skinaria, Ammoudi i Damnoni, wszystkie w pobliżu plaży Plakias.

Kilka plaż rozciąga się wzdłuż brzegów mniejszej zatoki Messara (w prowincji Heraklion), w tym Kalamaki, Kommos i Matala. Najsłynniejsza z nich jest chyba plaża Matala, która szczególnie zasłynęła w latach 60. i 70. jako miejsce dla tzw. hipisów. Plaża ta jest niezwykła ze względu na ciemny kolor piasku, a przede wszystkim scenerię, jaką tworzy pobliski klif skalny z wykutymi w nim jaskiniami.

Jedna z najdłuższych plaż Krety nosi nazwę Kommos, również znajduje się w Zatoce Meskiej, na północ od plaży Matala. Obejmuje ona również niewielki obszar archeologiczny Kommos z pozostałościami po osadzie minojskiej.

Jeśli pójdziemy dalej na północ od zatoki, po krótkiej chwili dotrzemy do kolejnej długiej i pięknej piaszczystej plaży, Kokkinos Pyrgos (znanej również jako plaża Tymbaki). Turyści mogą tu znaleźć nie tylko leżaki i parasole, ale także rozmaite bary i smaczne tawerny. Większość z nich żyje wokół miejscowego portu.

Wschodnie Wybrzeże

Na północno-wschodnim krańcu wyspy, w rejonie Lassithi, leży słynna "palmowa" plaża Vai. Jej cechą szczególną jest rozległy gaj palmowy, który jest największy w Europie i liczy aż 5.000 drzew. Miękki piasek, krystalicznie czysta woda i przyjemne otoczenie sprawiają, że plaża jest również idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi.

Wyspa Kreta jest pełna pięknych plaż, a te powyżej to tylko ułamek ich całkowitej liczby. Aby uzyskać lepszy przegląd, możesz sprawdzić naszą mapę kreteńskich plaż.