Wycieczki po wyspie Zakynthos

Jońska wyspa Zakynthos jest idealnym miejscem na aktywne wakacje nad morzem. Wyspa z wybrzeżem z wapiennymi klifami, złotymi piaszczystymi plażami i naturalnymi błękitnymi jaskiniami przyciąga turystów szczególnie na wycieczki łodzią, pływanie w pięknych zatokach i odkrywanie różnorodnej flory i fauny.

Do najpopularniejszych wycieczek należy rejs do zatoki Navagio, z którym wiąże się słynna legenda o wraku statku przemytników, wycieczki łodzią do tzw. błękitnych jaskiń, gdzie promienie słońca igrają z lazurowym kolorem morza, czy wycieczki łodzią obejmujące pływanie i obserwowanie chronionych żółwi Caretta-Caretta.

Wycieczki łodzią po wybrzeżu Zakynthos

Zakynthos szczyci się piękną bujną przyrodą i zróżnicowaną linią brzegową o długości około 123 km. Na południowym i wschodnim wybrzeżu wyspy dominują piękne piaszczyste plaże z łagodnym wejściem do morza, którym często towarzyszą usługi plażowe i sporty wodne, co czyni je idealnymi do typowego wakacyjnego wylegiwania się, pływania i podnoszących poziom adrenaliny aktywności wodnych. Najpopularniejsze plaże na wyspie to plaża Laganas, plaża Porto Azzuro, plaża Banana, plaża Tsilivi, plaża Gerakas i inne.

Północno-wschodnie, a zwłaszcza zachodnie wybrzeża Zakynthos są znacznie bardziej interesujące pod względem wycieczek łodzią, ponieważ są one w większości skaliste z różnymi zatoczkami, jaskiniami i nawisami skalnymi. Morze Jońskie staje się niesamowicie czyste i lazurowo niebieskie wzdłuż tych wybrzeży. Zakynthos jest również doskonałym miejscem dla entuzjastów nurkowania, którzy zaliczają go do kilku najlepszych miejsc do nurkowania w Europie.

Plaża Navagio z wrakiem statku - Plaża leży w zatoczce u północno-zachodniego wybrzeża wyspy, chroniona przez wysokie klify i, szczególnie z daleka, naprawdę zapierający dech w piersiach widok. Plaża jest pokryta małymi białymi kamykami i wraz z lazurowym morzem tworzy piękny kontrast kolorów, który jest dodatkowo wzmocniony przez stary wrak statku przemytniczego w samym środku plaży. Plaża jest dostępna tylko od strony morza (niestety została zamknięta dla publiczności w 2023 roku z powodu osuwisk skalnych), ale można również podziwiać widok z klifów powyżej, gdzie zbudowano mały punkt widokowy.

Błękitne jaskinie - te jaskinie składają się z jasnego wapienia, a przy dobrym odbiciu promieni słonecznych woda w jaskiniach naprawdę świeci na lazurowo niebiesko. Najpiękniejsze niebieskie jaskinie znajdują się w północnej części wyspy, w pobliżu wiosek Agios Nikolaos i Volimes, i są dostępne tylko łodzią. Niektóre wycieczki obejmują również pływanie w jaskiniach i nurkowanie z rurką. Opływając północny kraniec wyspy, można również podziwiać widok na latarnię morską Skinari.

Korakonissi - Korakonissi to formacja skalna, która przypomina małą wyspę, choć jest połączona z lądem. To, co czyni ją niezwykłą, to duży łuk skalny i małe jeziora, które naturalnie utworzyły się na skalistej linii brzegowej. Znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy, w pobliżu wioski Kiliomenos.

Jaskinie Keri - Na południowym krańcu Zakynthos znajdują się piękne i surowe jaskinie Keri, których pobliskie otoczenie jest idealne do nurkowania i snorkelingu.

Xigia Sulphur Beach - Na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy możemy cieszyć się kolejną atrakcją Zante, naturalnymi „kąpielami” siarkowymi Xigia. Istnieje kilka plaż z otworami siarkowymi w morzu, które mają mieć korzystny wpływ na organizm ludzki.

Zakynthos i pobliskie wysepki i wyspy

Grecka wyspa Zakynthos jest jednym z niewielu obszarów na świecie, gdzie wciąż można zobaczyć rzadkiego żółwia Caretta-Caretta. Domem gigantycznej Caretty jest Morze Śródziemne, a każdego roku w okresie lęgowym samice przybywają do zatoki Laganas, aby złożyć jaja w piasku. Co ciekawe, żółw zawsze wraca na tę samą plażę, na której się urodził. Dlatego tak ważna jest ochrona plaż w zatoce Laganas.

Na wyspie znajduje się Narodowy Park Morski Zakynthos, którego głównym zadaniem jest ochrona naturalnego dziedzictwa Zakynthos i żyjących tam zagrożonych gatunków. Do najbardziej zagrożonych należą żółw Caretta Caretta i foka Monachus Monachus. Strefa ochronna obejmuje obszar południowego wybrzeża wyspy od przylądka Marathia do plaży Gerakas, w tym plaże Limni Keri, Laganas i Kalamaki, a także kilka mniejszych wysp położonych w zatoce Laganas, w tym wysepki Marathonisi, Pelouzo i dwie małe wyspy Strofades, położone na południe od Zakynthos.

Największy port znajduje się w stolicy Zakynthos, skąd codziennie odpływa duża liczba łodzi i promów w głównym sezonie letnim. Zatoka Navagio i błękitne jaskinie są najczęściej dostępne z Porto Vromi i Agios Nikolaos, ale mniejsze łodzie i barki można znaleźć prawie wszędzie, na przykład kilka jest zwykle zacumowanych przy plaży Laganas. Specjalne łodzie ze szklanym dnem są często używane do obserwowania żółwi olbrzymich.

Marathonisi „żółwia” wyspa - Tuż w zatoce Laganas znajduje się mała egzotyczna wyspa pokryta gęstą zielenią i z piękną złotą plażą, która jest używana przez żółwie Caretta do składania jaj. Wyspa Marathonisi jest obszarem chronionym, a wokół jej wybrzeży możemy spotkać nie tylko gigantyczną fokę portową, ale także zagrożoną wyginięciem śródziemnomorską fokę portową.

Wyspa Pelouzo - mała niezamieszkana wyspa Pelouzo (lub Kalonisi) również znajduje się w Zatoce Laganas i służy jako sanktuarium dla żółwi Caretta Caretta i fok Monachus Monachus. Ze względu na wysoki poziom ochrony zagrożonych gatunków, wyspa jest niedostępna dla łodzi motorowych, a odwiedzający muszą zachować ciszę i szacunek na wyspie.

Wyspy Strofades - dwie wyspy znane jako Strofades leżą na południe od Zakynthos i są czasami nazywane „pływającymi wyspami” ze względu na ich płaski kształt. Ze względu na bogactwo życia ptaków, wyspy są również częścią Narodowego Parku Morskiego Zakynthos, a szczególnie wiosną wyspy stają się rajem dla tysięcy przelatujących ptaków wędrownych.

Wyspa Cameo - Cameo to mała wyspa u wybrzeży Laganas, połączona z lądem wąskim drewnianym mostem. Położona w kurorcie Agios Sostis wyspa ma dwa bary i ładną małą plażę, idealną na relaksujące popołudnie.

Wyspa Kefalonia - Na północ od Zakynthos, około półtorej godziny promem, leży kolejna piękna grecka wyspa, Kefalonia. Kefalonia znana jest z pięknej przyrody, czystych plaż i kontrastu głębokich jaskiń i wysokich gór. Stolica Argostoli, stalaktytowa jaskinia Drogarati lub imponujący klasztor Saint Gerassimos są z pewnością warte odwiedzenia.

Olimpia - A jeśli Zakynthos jest już dla ciebie za mała, wizyta w Grecji kontynentalnej i rozległym stanowisku archeologicznym Olimpia, związanym z długą tradycją igrzysk olimpijskich, jest również interesującą propozycją wycieczki. Podróż promem z Zakynthos na Peloponez trwa około 2 godzin.

Zakynthos w głębi lądu

Wyspa Zakynthos zajmuje powierzchnię około 410 km2 przy maksymalnej długości lądu około 40 km i jest dość zróżnicowana geograficznie. Podczas gdy północna i północno-zachodnia część wyspy jest w większości górzysta i skalista, południowa i południowo-wschodnia część wyspy jest nizinna z pięknymi piaszczystymi plażami.

Najwyższa góra, Vrachionas, o wysokości 756 m n.p.m., znajduje się w centralnej części wnętrza wyspy, jest dostępna i oferuje naprawdę wspaniały widok na całą wyspę Zakynthos. Piękne punkty widokowe można również znaleźć w innych częściach wyspy, a popularne miejsca to góra Skopos, która góruje nad zatoką Laganas, lub popularne punkty widokowe Bochali, Pikas lub punkt widokowy nad słynną zatoką Navagio.

Widok z Bochali - Ruiny weneckiego zamku Bochali z 1646 roku górują nad stolicą Zakynthos i zapewniają spektakularny widok na krajobraz poniżej, w tym stolicę i port oraz bezkresne odległości Morza Jońskiego.

Stolica Zakynthos, tętniący życiem ośrodek turystyczny z głównym portem wyspy, znajduje się na jej południowo-wschodnim wybrzeżu. Miasto Zakynthos, znane również jako Chora, to nowoczesne miasto z kawiarniami, tawernami i sklepami, ale także prezentuje odwiedzającym swoją barwną przeszłość w postaci pięknych zabytkowych budynków, muzeów, kolekcji i tradycyjnych wąskich uliczek.

Na nabrzeżu miasta stoi kościół św. Dionizosa, największy kościół na wyspie, który nosi imię patrona Zakynthos. Kolejny piękny kościół, św. Mikołaja, to mniejsza kamienna jednonawowa bazylika, pięknie zdobiona wewnątrz. W stolicy polecamy odwiedzić dwa place, wokół których stoi kilka ważnych budynków, plac Solomos (Muzeum Bizantyjskie, historyczna biblioteka publiczna, kilka posągów) i plac św. Marka (kościół katolicki św. Marka, Muzeum Dwóch Poetów Solomy i Kalvy). Oprócz tych dwóch placów, jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w stolicy jest ulica A. Roma, gdzie znajduje się duża liczba tawern, kawiarni i barów.

Jednak ilość i stan zabytków Zakynthos niestety znacznie ucierpiały w wyniku klęski żywiołowej w 1953 roku, kiedy Zakynthos nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi z następującymi po nim pożarami. Stolica została prawie całkowicie zniszczona, a tylko trzy ważne budynki pozostały na miejscu, a mianowicie katedra św. Dionizego, budynek Banku Narodowego i kościół św. Późniejsza odbudowa stolicy była więc bardzo rozległa i trudna. Trzęsienie ziemi spowodowało jednak zniszczenia na całej wyspie.

Jeśli chcesz wybrać się na zabawę i zakupy, polecamy bardziej ruchliwe nadmorskie kurorty Laganas, Kalamaki lub Tsilivi oprócz stolicy Zante.

Z drugiej strony, w głębi wyspy można znaleźć tradycyjne greckie wioski z ich spokojnym stylem życia, wąskimi uliczkami i lokalnymi produktami. Szczególnie górskie wioski na północy wyspy, takie jak Volimes, Maries i Anafonitria, ale także inne mniejsze wioski rozrzucone w głębi lądu, takie jak Louha, Gyri, Exo Chora czy Macherado, to piękne tradycyjne greckie gospodarstwa, w których wciąż można zobaczyć prawdziwy zakynthoski styl życia.

W południowo-zachodniej części wyspy znajduje się tajemnicza Jaskinia Damiana, otwarta dwupiętrowa jaskinia, w której rozgrywa się mit o Damianie i smoku Androniusie. Według legendy, obrońca wioski Agalas, dzielny Damian, pokonał smoka Androniusa, a jego szczątki spoczywają właśnie w tej jaskini. Smok Andronius jest również związany z powstaniem jedenastu studni znajdujących się na południe od jaskini, które podobno zostały stworzone przez niego. Studnie Androniusa pochodzą prawdopodobnie z XV wieku i są obecnie otoczone winnicami i wieloma starymi drzewami oliwnymi.

Na wyspie Zakynthos znajduje się kilka pięknych kościołów i klasztorów, które można połączyć z przyjemnym spacerem - najciekawsze z nich można znaleźć w zabytkach Zakynthos.

Aristeon Olive Press and Museum - popularnym miejscem turystycznym jest Aristeon Olive Press and Museum, zakład produkcji oliwy z oliwek z długą rodzinną tradycją. Tłocznia znajduje się w wiosce Lithakia, na południowym wybrzeżu Zakynthos, w pobliżu popularnego kurortu turystycznego Laganas.

Winiarnia Callinico - Oprócz wysokiej jakości oliwy z oliwek, polecamy również wysokiej jakości greckie wino jako pamiątkę z Zakynthos, więc jeśli przejeżdżasz przez wioskę Kalipado, odwiedź lokalną rodzinną winiarnię Callinico. Tutaj będziesz miał okazję zobaczyć proces produkcji wina i spróbować kilku lokalnych odmian wysokiej jakości.

Askos Stone Park - Sanktuarium zwierząt Askos Stone Park może być dobrym pomysłem na wycieczkę z dziećmi, ponieważ mogą one obserwować różne zwierzęta, takie jak pawie, jelenie platońskie, kucyki, kozy, żółwie i wiele innych. Będą mogły zobaczyć, jak zwierzęta są karmione, a nawet same je nakarmić.

Park wodny Zante Water Village (Sarakinado) - A dzieci z pewnością będą zachwycone dniem spędzonym w dużym parku wodnym Zante Water Village, który oferuje liczne zjeżdżalnie, zjeżdżalnie wodne i inne atrakcje wodne.

Mapa wyspy Zakynthos - wycieczki

Najpopularniejsze miejsca turystyczne i najchętniej wybierane wycieczki po Zakynthos są wyraźnie zaznaczone na mapie Zakynthos.