Kreta

Wyspa Kreta

Wyspa dawno zapomnianych cywilizacji, miejsce bogów i postaci heroicznych, miejsce narodzin słynnych poetów, muzyków i innych artystów, a także zdecydowanych przywódców politycznych. Taka właśnie jest wyspa Kreta. Największa i najludniejsza z greckich wysp, której mieszkańcy są należycie dumni ze swojego miejsca urodzenia i z dumą określają się mianem Kreteńczyków.

Geografia Krety i atrakcje przyrodnicze

Kreta jest największą, najbardziej górzystą i najbardziej wysuniętą na południe grecką wyspą. Leży tylko około 126 km od Santorini, innej popularnej greckiej wyspy, a także jest najbardziej wysunięta na południe ze wszystkich wysp Morza Egejskiego, co daje jej typowy wilgotny i ciepły klimat śródziemnomorski. Brzegi Krety oblewają cztery morza - Morze Libijskie, Morze Kreteńskie, Morze Myrtańskie i Morze Karpackie.

Geograficznie Kreta jest wyspą kontrastów - są tu majestatyczne góry i płaskie równiny, jałowe półpustynie i jeziora oraz wodospady, czy też spokojne, łagodne morza i dzikie fale rozbijające się o skaliste brzegi.

Kreta jest wydłużoną wyspą o długości około 250 km i średniej szerokości około 60 km, przy czym najwęższa część (Ierapetra) mierzy zaledwie 12 km szerokości.

Argiroupoli Kreta opisywana jest jako wyspa intensywnie górzysta i rzeczywiście to właśnie góry i wzgórza określają przede wszystkim morfologię wyspy. Najbardziej rozległe są tzw. Góry Białe (Lefka Ori) o wysokości 2 453 m n.p.m., najwyższym szczytem jest Góra Psiloritis o wysokości 2 456 m n.p.m. (Góra Ida), podobną wysokość mają Góry Dikti ze szczytem o wysokości 2 148 m n.p.m. Aby dać Ci wyobrażenie o tym, jak bardzo surowa jest wyspa Kreta, w samym tylko paśmie górskim Lefka Ori znajduje się ponad 50 szczytów powyżej 2000 m n.p.m.

Ale Kreta to nie tylko góry i szczyty, ma do zaoferowania znacznie więcej. Dobrze znane są również kreteńskie płaskowyże, a do największych należą Lassithi, Nida i Omalos. Kreta posiada również dużą ilość wąwozów i jarów. Można tu zwiedzić np. najsłynniejszy i najdłuższy wąwóz Samaria, imponujące jaskinie Imbros, Agia Irina czy wąwóz Zakros (nazywany "wąwozem umarłych") lub niezliczone jaskinie, możemy polecić np. jaskinię Gourgouthakas (największa jaskinia w Grecji) czy tzw. jaskinie Zeusa, związane z mitycznymi opowieściami mitologii greckiej.

Jezioro Kournas Nagromadzenie wód gruntowych płynących z gór Lefka Ori stworzyło duże słodkowodne jezioro Kournas, piękny zbiornik wodny otoczony wysokimi górami i gajami oliwnymi. Jezioro jest dostępne dla turystów, z małymi piaszczystymi plażami, a nawet kawiarniami z widokiem na jezioro.

Wokół wybrzeża Krety znajduje się również wiele wysp i wysepek, z których najbardziej znane są często celem wycieczek turystycznych, jak np. wyspa Dia, wyspa Gavdos, wyspa Chrisi czy wyspa Gramvousa.

Klimat i przyroda Krety

Plaża Balos Geograficznie Kreta charakteryzuje się pasem gór, który ciągnie się niemal przez całą długość wyspy z zachodu na wschód. I choć mówi się, że dzieli on wyspę na dwie strefy klimatyczne, śródziemnomorską i afrykańską, to ogólnie klimat kreteński można określić jako umiarkowany śródziemnomorski. Temperatury letnie zwykle wahają się między 20 a 30ºC, ale mogą sięgać nawet 40ºC. Musimy być również przygotowani na wyższą wilgotność powietrza niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Na południowym wybrzeżu wyspy, a zwłaszcza na równinie Messara, wyraźniej zaznacza się strefa klimatu afrykańskiego, z większym nasłonecznieniem i wyższymi temperaturami. Zimy są zazwyczaj łagodne, a śnieg i niskie temperatury występują tylko w górach.

Miesiące letnie przynoszą ze sobą również zjawisko zwane meltemi, czyli silny północny prąd powietrzny. Te północne wiatry są bardziej prawdopodobne na północnym wybrzeżu wyspy, ale generalnie nie da się przewidzieć, gdzie dokładnie wystąpią i z jaką intensywnością. Z reguły jednak nie są one bardzo przeszkadzające.

Przyroda na Krecie jest wspaniale zróżnicowana pomimo dotkliwej suszy. Typową rośliną Krety jest drzewo oliwne, których podobno jest kilka milionów, a wiele z nich pochodzi z czasów starożytnych. Tutejsze oliwki są bardzo wysokiej jakości, a kreteńska oliwa z oliwek jest eksportowana na cały świat. Oprócz gajów oliwnych, na wyspie znajdują się również winnice, pola warzywne i sady. Jeśli jednak wybierzesz się na pogórze, zostaniesz dosłownie odurzony bardzo bogatym zapachem różnych ziół i kwiatów.

W królestwie zwierząt musimy przede wszystkim wspomnieć o kozie bez uszu, czyli tzw. kozie kri-kri. Koza kri-kri jest endemiczna dla wyspy Krety, co oznacza, że nie występuje nigdzie indziej na świecie. Nawet na Krecie jest jednak ograniczona do kilku obszarów (miejscowi starają się zapobiec jej hybrydyzacji z kozą domową), żyje głównie w Parku Narodowym Samaria, na wyspie św. Teodora lub na wyspie Zeusa. Można też zobaczyć stada owiec i kóz pasących się lub osłów przeżuwających paszę, a jeśli przyjrzeć się bardzo uważnie, można zobaczyć wiele bezkręgowców (owady, pająki, cykady itp.).

Najpopularniejsze kurorty na Krecie i wskazówki dotyczące ciekawych wycieczek

Wyspa Kreta podzielona jest administracyjnie na 4 prefektury (lub również prowincje czy jednostki regionalne) o nazwie Chania, Rethymno, Heraklion i Lasithi.

Prowincja Heraklion

Heraklion (Iraklion) Stolicą wyspy jest Heraklion, największe miasto Krety i jej centrum gospodarcze. Miasto Heraklion stanowi centrum turystyczne całej wyspy, które obfituje w wiele wspaniałych zabytków, wśród których dominuje przede wszystkim potężna portowa twierdza Rocca al Mare oraz historyczne centrum miasta z niewielkim placem Plateia Venizelou. Heraklion to najważniejsze miasto portowe Krety, w którym znajduje się także międzynarodowe lotnisko nazwane imieniem najsłynniejszego kreteńskiego pisarza Nikosa Kazantzakisa.

Tytułowa prefektura Heraklionu tworzy środkowo-wschodnią część wyspy i jest najbardziej turystycznym obszarem Krety, przy czym większość najczęściej odwiedzanych kreteńskich kurortów leży na północnym wybrzeżu (dotyczy to całej wyspy). W prowincji Heraklion leży najbardziej znana i najbardziej ruchliwa miejscowość wypoczynkowa trzy kurorty Hersonissos, Stalida i Malia, a także długi pas mniejszych, ale równie bardzo popularnych kurortów nadmorskich, takich jak Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi, Anissaras itp.

Obszar ten jest więc również bardzo bogaty w różne atrakcje turystyczne i lokalne punkty zainteresowania. Podczas gdy w pobliżu miasta Heraklion można spędzić dzień na zabawie w parku wodnym Water City, inny duży park wodny, Acqua Plus, został zbudowany w pobliżu kurortu Hersonissos. Między kurortami Kokkini Hani i Gournes znajduje się duży kompleks rozrywkowo-rozrywkowy, w skład którego wchodzi m.in. popularne akwarium morskie Cretaquarium czy zabawny Dinosauria Park.

W prefekturze Heraklion znajdują się także ważne zabytki, przede wszystkim pozostałości minojskiego pałacu w Knossos (położonego na północnym wybrzeżu, w pobliżu stolicy) lub trzy mniejsze stanowiska archeologiczne Agia Triada, Festos i Gortys (położone po przeciwnej stronie na południu, na tzw. Równinie Messeńskiej).

Prowincja Rethymno

Rethymno Jednostka regionalna Rethymno tworzy środkowo-zachodnią część Krety i jest również bardzo żywa pod względem turystycznym. Znajduje się tu kilka malowniczych miasteczek z dobrze zachowanymi zabytkami, gdzie szczególnie kierują się miłośnicy historii i architektury. Przykładem może być miasto Rethymno, które wciąż zachowuje swój starożytny wygląd z budynkami pochodzącymi z XVI wieku, ze sklepieniami i fontannami.

W rozległej zatoce Rethymno, oprócz tego pięknego miasta, znajduje się wiele innych mniejszych nadmorskich kurortów, takich jak Adelianos Kampos, Sfakaki czy Skaleta. Prowincja Rethymno jest również idealna do zwiedzania południowego wybrzeża Krety, gdzie szczególnie popularne są kurorty Agia Galini, Plakias i Damnoni.

Wnętrze prefektury jest bardzo górzyste i wznosi się tu najwyższy szczyt wyspy - Psiloritis (2 456 m n.p.m.), który wchodzi w skład pasma górskiego Ida. W tutejszych górach znajduje się wiele jaskiń, zwłaszcza tutejszych jaskiń stalaktytowych, a jaskinia Ideon Andron jest miejscem ważnej legendy z mitologii greckiej, gdyż mówi się, że jest to miejsce, w którym najwyższy grecki bóg Zeus spędził swoje dzieciństwo i dorastał.

Prowincja Chania

Chania Najbardziej wysuniętą na zachód prefekturą jest Chania. Miasto Chania jest drugim co do wielkości miastem Krety (do 1972 roku było nawet jej stolicą) i znane jest przede wszystkim z pięknego portu oraz pięknej części historycznej.

Turystyka koncentruje się na północnym wybrzeżu prowincji, nad brzegiem rozległej zatoki Chania. Znajdują się tu na przykład bardziej ruchliwe nadmorskie kurorty Platanias, Agia Marina i Stalos, czy mniej komercyjne, ale tym bardziej atrakcyjne kurorty Kissamos i Tavronitis.

Przez prowincję przebiegają tzw. Białe Góry (Lefka Ori), największe pasmo górskie na Krecie. Największą atrakcją tego obszaru jest jednak prawdopodobnie jeden z najdłuższych i najgłębszych wąwozów Europy - wąwóz Samaria.

Prowincja Lasithi

Agios Nikolaos Pozostałą, wschodnią część wyspy zajmuje prowincja Lasithi, która jest z reguły najbardziej suchym i gorącym obszarem Krety. Centrum prefektury Lasithi stanowi miasteczko Agios Nikolaos, zbudowane wokół malowniczego jeziora na północno-zachodniej stronie zatoki Mirabelo, największej zatoki na Krecie. Wraz z pobliskimi kurortami Elounda i Amoudara, miejscowości te są popularnymi ośrodkami turystycznymi.

Turyści udają się również na południe prowincji Lasithi, zwłaszcza do większego ośrodka wypoczynkowego Ierapetra i jego okolicznych kurortów nadmorskich (np. Koutsounari, Agia Fotia i Makrigialos). Niedaleko od brzegu znajduje się mała wyspa Chrisi, znana z białych, piaszczystych plaż i lazurowego morza.

W pobliżu płaskowyżu Lasithi znajduje się jaskinia Dikteon Andron, słynąca z tego, że była miejscem narodzin boga Zeusa (wkrótce potem ze względów bezpieczeństwa przeniesiona do wspomnianej jaskini Ideon Andron).

Więcej informacji na temat poszczególnych ośrodków turystycznych, miast i wsi Krety można znaleźć na stronie Kreta - kurorty.

Najsłynniejsze plaże na Krecie

Sam wydłużony kształt Krety sugeruje, że większość plaż Krety leży na północnym i południowym wybrzeżu wyspy. I o ile północne wybrzeże zazwyczaj łagodnie opada do morza i posiada piękne i przestronne plaże, o tyle południowe brzegi są często bardziej skaliste, a wejście do wody bardziej strome. Z drugiej strony, temperatury morza i powietrza na południowym wybrzeżu są zazwyczaj wyższe ze względu na bliskość kontynentu afrykańskiego.

Plaża Elafonisi Najpopularniejsze plaże na Krecie, a konkretnie w prowincji Chania to bez wątpienia piękna laguna Balos z drobnym, białym do różowego, piaskiem i płytkimi wodami, przepiękna plaża Elafonissi, która jest może jeszcze bardziej różowa, a dzięki swojemu unikalnemu ekosystemowi jest również objęta programem Natura 2000, czy też plaża Falassarna, która wyróżnia się ponad innymi czystością i turkusowymi wodami.

Odwiedzający prefekturę Rethymno zakochali się w plaży Preveli, położonej u ujścia słodkowodnej rzeki, która tworzy małe jezioro otoczone palmami daktylowymi. A jeśli zatrzymasz się we wschodniej części Lassithi, nie przegap słynnej "palmowej" plaży Vai, która stała się jednym z symboli Krety. Plaża Vai otoczona jest naprawdę dużym gajem palmowym i można nawet swobodnie przed nim spacerować.

Niezależnie jednak od tego, w którą część wyspy wybierzecie się na wakacje, znajdziecie piękne plaże i miejsca do pływania. Na przykład w północnej części prowincji Heraklion, znajduje się długi odcinek przeważnie piaszczystego wybrzeża, gdzie prawie jedna plaża następuje po drugiej. Szczególnie popularne są plaże w ośrodku wypoczynkowym Kato Gouves - Analipsi - Anissaras.

Plaża Balos

Mówi się, że morze, które kąpie brzegi Krety jest tak błękitne i krystalicznie czyste, że widać w nim kilka metrów głębokości. Nie dziwi więc fakt, że duża liczba kreteńskich plaż jest regularnie wyróżniana Błękitną Flagą UE.

Bardziej znane i mniej znane plaże można znaleźć w dziale plaże na Krecie.

Transport na wyspie Kreta

A jaki jest najlepszy sposób przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi kreteńskimi miastami i wioskami? Odwiedzający Kretę mają do dyspozycji tradycyjne opcje podróżowania charakterystyczne dla innych greckich wysp, czyli korzystanie z publicznych połączeń autobusowych, wynajęcie samochodu (lub innego środka transportu) lub skorzystanie z usług taksówek. Ciekawą opcją na wakacje jest również żeglarstwo.

Transport autobusowy na Krecie jest stosunkowo tanim, niezawodnym i wygodnym środkiem transportu. Na głównych trasach kursują nowoczesne, klimatyzowane autobusy, które kilka razy dziennie kursują pomiędzy głównymi kreteńskimi miastami i kurortami. Większość linii autobusowych jest również punktualna i przestrzega rozkładów jazdy. Publiczne przewozy autobusowe na Krecie obsługuje firma K.T.E.L., na której stronie internetowej można znaleźć aktualne rozkłady jazdy dla każdej trasy.

Bardzo popularną i obecnie powszechną opcją jest wypożyczenie samochodu na Krecie lub innego środka transportu (quad, skuter itp.), co pozwala na całkowitą elastyczność czasową i zwiedzanie mniej znanych, a jednak tak pięknych miejsc Krety. Sieć dróg obejmuje dużą część wyspy, więc można dojechać niemal wszędzie. Główny szlak drogowy biegnie wzdłuż północnego wybrzeża Krety, a główne miejscowości od Kissamos na zachodzie, przez Chanię, Rethymno, Heraklion do Agios Nikolaos na wschodzie łączy nowa autostrada (czyli Nowa Droga Krajowa). Prawie równolegle do niej biegnie dawna główna droga (tj. Stara Droga), która przecina różne kurorty i wioski. W każdym z bardziej ruchliwych ośrodków turystycznych znajduje się co najmniej jedna wypożyczalnia samochodów, ale zazwyczaj jest ich więcej niż jedna, z różnymi cenami i warunkami. Nowością w ostatnich latach jest możliwość zamówienia samochodu przez internet z domu, której głównymi zaletami jest to, że można w spokoju przeczytać warunki i, zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego, można mieć pewność, że samochód będzie do dyspozycji.

Pewnikiem jest usługa taxi, z której można skorzystać niemal wszędzie na Krecie. Zawiezie Was wszędzie, w każdej chwili, jeśli zajdzie taka potrzeba, a cena też nie jest zbyt wygórowana (oczywiście zależy od taryfy, odległości, ewentualnego czasu oczekiwania itp.)

A skoro już jesteście na wyspie, to polecamy skorzystać z tego i spróbować także lokalnych usług łodziowych. Rejsy małymi łodziami wzdłuż wybrzeży Krety są bardzo przyjemne i popularne, można nawet popłynąć promem na pobliską wyspę Santorini, inną z pięknych greckich wysp.

Historia Krety i najważniejsze zabytki

Kreta jest jednym z najstarszych zamieszkałych obszarów w całej Europie, pierwsi ludzie byli tu już w paleolicie, a znaleziska pierwszych historycznych osad archeolodzy datują na VI tysiąclecie p.n.e. (okres neolitu).

Cywilizacja minojska i wielkie pałace królewskie

Jednak historycznie ważny okres przypada na późniejszy czas, około 3000 r. p.n.e. (epoka brązu), kiedy to na Krecie powstaje tzw. cywilizacja minojska, która jest uważana za pierwszą zaawansowaną cywilizację europejską. Cywilizacja minojska pozostawiła po sobie ogromne kompleksy budowlane, narzędzia, wspaniałe dzieła sztuki, nowe pismo (tzw. pismo linearne A) oraz rozbudowaną sieć handlową. To właśnie w tym czasie na wyspie powstały wystawne pałace królewskie, z których najsłynniejsze to Knossos, Phaestos, Malia i Kato Zakros.

Minojski pałac w Knossos Pozostałości tych bardzo starych pałaców przez pokolenia były ukryte w ziemi, a dzięki pracom archeologicznym można je podziwiać do dziś. Największym i najważniejszym z pałaców było Knossos, które prawdopodobnie pełniło funkcję centrum politycznego i administracyjnego całej cywilizacji minojskiej. Stanowisko archeologiczne Knossos znajduje się w pobliżu stolicy kraju Heraklionu, a pałac w Knossos stał się również jednym z symboli wyspy Krety.

Drugi co do wielkości i najstarszy pałac Festos znajduje się na południu Krety, w bliskim sąsiedztwie królewskiej willi Agia Triada, a wśród jego słynnych znalezisk znajduje się tzw. Dysk Faistusa. Na wschód od Heraklionu odkryto ruiny trzeciego co do wielkości pałacu Malia, w tym kilka dobrze zachowanych grobowców. Pałac Kato Zakros stał u wschodnich wybrzeży, a dotychczasowe wykopaliska archeologiczne ujawniają dobry stan jego pozostałości.

Jeśli interesuje Cię historia Krety i całej cywilizacji europejskiej, koniecznie odwiedź Muzeum Archeologiczne w Heraklionie. Muzeum gromadzi artefakty z najważniejszych miejsc na wyspie, a szczególnie dumne jest z obszernej wystawy przedstawiającej życie cywilizacji minojskiej na Krecie.

Minotaur, Dedal i Ikaros oraz najwyższy bóg Zeus

Z pałacem w Knossos wiąże się także część mitologii greckiej, według której król Minos kazał zbudować pod pałacem tajną sieć zawiłych przejść (zwanych później "labiryntem") i uwięzić w nich Minotaura, przerażającego stwora o ludzkim ciele i głowie byka. Labirynt został zaprojektowany i zbudowany przez słynnego wynalazcę Dedala na życzenie króla, ale to prawie okazało się zgubne również dla niego, ponieważ był wtedy niewygodnym świadkiem dla króla. Dedal i jego syn Ikaros postanowili więc uciec z Krety, a na potrzeby swojej ucieczki wykonali skrzydła z piór i wosku.

Jednak Kreta jest również silnie związana z Zeusem, najwyższym z greckich bogów. Według starożytnej legendy to właśnie na Krecie tytan Rhea urodziła syna o imieniu Zeus. Musiała to jednak zrobić potajemnie, ponieważ ojciec dziecka, tytan Kronos, postanowił pozbyć się wszystkich swoich dzieci zaraz po ich urodzeniu. Obawiał się o swoją pozycję i własne życie z powodu przepowiedni, którą wygłosił. Zeus uniknął jednak pewnej śmierci dzięki sprytowi matki i w dorosłym życiu udowodnił ojcu, jak prawdziwe były jego obawy.

Cywilizacja mykeńska

Jeśli jednak cofniemy się do starożytnej Krety, to w XV wieku p.n.e. cywilizacja minojska została zastąpiona przez tzw. cywilizację mykeńską, którą na wyspę sprowadzili Achajowie z Grecji kontynentalnej. Cywilizacja mykeńska opierała się na nawiązanych kontaktach handlowych Minojczyków, używała własnego systemu pisma (tzw. pismo linearne B) i skupiała się bardziej na kwestii ochrony i obrony (pałace królewskie budowano w sposób znacznie skromniejszy, ale dobrze ufortyfikowany).

W okresie od VI do IV wieku p.n.e. na Krecie stopniowo rozwijały się starożytne miasta-państwa, a początkowo spokojna atmosfera zaczęła być zakłócana od IV wieku p.n.e. przez coraz częstsze i poważniejsze konflikty międzynarowodowe. Od tego okresu Kreta znalazła się na bardzo długi czas pod dominacją obcych mocarstw.

Okres panowania rzymskiego i bizantyjskiego

Wyspa Kreta jest strategicznie położona na skrzyżowaniu trzech kontynentów Europy, Azji i Afryki, co w dużej mierze wpłynęło na jej burzliwą przeszłość. Najpierw Kreta weszła w skład Imperium Rzymskiego (od 67 r. p.n.e., przy czym w 27 r. p.n.e. stolicą ogłoszono Gortys), a po jego upadku znalazła się pod administracją Cesarstwa Bizantyjskiego (od IV w. n.e. do 1204 r., nie licząc okresu dominacji arabskiej, nawet w tym okresie Kreta pozostawała stosunkowo dobrze funkcjonującym państwem, ale jej stabilność zakłócały ataki wandali i najazdy obcych ludów). W okresie międzywojennym rządzili Arabowie (w latach 824-960, z utworzeniem Emiratu Kreteńskiego w 824 roku i późniejszym proklamowaniem stolicy w Chandax).

Miasto Gortys zaczęło się rozwijać w okresie minojskim, ale największy rozkwit osiągnęło w okresie hellenistyczno-rzymskim, kiedy to stało się stolicą Krety. Najważniejszą częścią stanowiska archeologicznego w Gortys jest rzymski odeon z kamiennymi blokami tzw. Kodeksu Gortys oraz bazylika św. Tytusa. Prężnie działającym miastem w swoich czasach było również rzymskie Olous, którego pozostałości są dziś taką turystyczną perełką, gdyż leżą ukryte pod morzem w pobliżu półwyspu Spinalonga.

Okres panowania weneckiego i tureckiego

Następcą Cesarstwa Bizantyjskiego na Krecie była Republika Wenecka (od 1204 do 1669 roku na Krecie powstało Królestwo Kandii ze stolicą w Kandii, która jak na swoje czasy była dobrze ufortyfikowana) i wreszcie Imperium Osmańskie (od 1669 do końca XIX wieku stolicą w tym czasie stała się Chania, a powszechne niezadowolenie stopniowo rosło z powodu trudnych warunków okupacji).

To właśnie w okresie Republiki Weneckiej stolica Heraklionu uzyskała większość swojej obecnej formy. Stary wenecki port z twierdzą Koules stanowi wyraźną dominantę miasta, wspaniałe są także zachowane mury miejskie czy wenecki plac ze słynną fontanną lwa.

Chania Z kolei okres panowania tureckiego bardzo mocno wpisał się w kształt ówczesnej stolicy Chanii. Szczególnie piękny jest port Chanii, który upodobali sobie również Turcy, budując meczet janczarów (który kiedyś miał minaret) i przebudowując wysoką latarnię La Laterna na końcu długiego molo. Z drugiej strony znajdują się duże stocznie z okresu weneckiego.

Piękne zabytki z okresu weneckiego i tureckiego znaleźć można także w malowniczym zabytkowym mieście Rethymno, gdzie na szczególną uwagę zasługuje wenecki port z latarnią morską, park miejski oraz fontanna Rimondi.

Twierdza Fortezza (Rethymno) Nad miastem Rethymno, na szczycie Paleokastro, dumnie wznoszą się pozostałości największej weneckiej fortecy na wyspie Krecie - Fortezza Fortress. Zbudowana w XVI wieku w celu obrony okolicy przed atakami wroga twierdza miała kształt gwiazdy, a jej główną część stanowiły silne mury obronne z kilkoma bastionami. W czasie okupacji tureckiej, a następnie niemieckiej twierdza została jednak poważnie zniszczona i zachowały się jedynie fragmenty murów oraz fundamenty niektórych budynków znajdujących się wewnątrz twierdzy.

Wyspa Kreta - Kościół Four Witnesses Kreteńczycy znani są ze swojej dumy i niepokornej woli wolności, a na wyspie możemy znaleźć kilka historycznych pamiątek ich bohaterstwa i oporu wobec tureckiego panowania. Prawdopodobnie najbardziej znanym symbolem oporu przeciwko tureckiej okupacji jest klasztor Arkadi, gdzie w 1866 roku miała miejsce wielka tragedia, w której zginęło kilkaset kobiet i dzieci, kreteńskich wojowników i mnichów. Podobnie smutną pamiątką historii jest Kościół Czterech Świadków.

Natomiast wenecka twierdza Frangokastello, gdzie pojawiają się tajemnicze postacie "Drosoulites", trzyma w napięciu.

Historia współczesna

Kreteńczycy ostatecznie uzyskali niepodległość w 1898 roku, kiedy to powstało państwo kreteńskie, a w grudniu 1913 roku Kreta oficjalnie stała się częścią Grecji. Od tego momentu możemy mówić o współczesnej historii wyspy Krety.

Jednak Kreta została również mocno dotknięta walkami II wojny światowej, a w 1941 roku miała miejsce tzw. bitwa o Kretę, w której zademonstrowano niezłomną wolę dumnych Kreteńczyków do ocalenia swojego domu i wolności. Jednak niemieccy spadochroniarze ostatecznie zdobyli przewagę i niemiecka okupacja Krety zakończyła się dopiero w 1944 roku.

Rethymno Obecnie Kreta jest integralną częścią Grecji, członkiem Unii Europejskiej (od 1981 roku), a od 2001 roku członkiem strefy euro. Choć w gospodarce kreteńskiej ważną rolę odgrywa również rolnictwo i handel, to jej gospodarka opiera się głównie na turystyce. Kreta jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych dla turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu głównie ze względu na słoneczną pogodę, piękne plaże z krystalicznie czystą wodą oraz bardzo ciekawą historię z wieloma zachowanymi zabytkami.

Wielu odwiedzających Kretę przyciąga także możliwość odwiedzenia podczas pobytu innej, również bardzo ciekawej, wręcz kultowej greckiej wyspy - wulkanicznej Santorini.

Jeśli interesują Cię zabytki Krety, zajrzyj do działu Zabytki Krety. Wskazówki dotyczące ciekawych wycieczek znajdziesz w dziale Kreta wycieczki.

Kreta - kultura i tradycja

Kreteńczycy to ciepli i gościnni ludzie, którzy szukają towarzystwa innych i uwielbiają się bawić. Prawdopodobnie z powodu burzliwej przeszłości, wartości takie jak wolność i niezależność są dla nich ważne do dziś. Kreteńczycy przywiązują dużą wagę do rodziny i dobrego pokrewieństwa.

Być może nieco zaskakująco, broń jest ważną częścią kultury kreteńskiej. Mówi się, że każda kreteńska rodzina i każdy kreteński mężczyzna posiada broń. Wystrzały z tej broni towarzyszą potem uroczystym wydarzeniom, takim jak ceremonie ślubne itp. Posiadanie broni nie zmienia jednak faktu, że Kreta jest bardzo bezpiecznym krajem.

Argiroupoli Greka, którą się tu mówi, ma wyraźny dialekt kreteński i specyficzne słownictwo. Śpiewa się tradycyjne kreteńskie pieśni i tańczy unikalne kreteńskie tańce podczas uroczystości społecznych i festiwali.

Jeśli zwrócimy się w stronę sfery literackiej i filmowej, może przyjść na myśl nazwisko Alexis Zorba. Naprawdę miał na imię George i stał się pierwowzorem dla postaci głównego bohatera w słynnej powieści Nikosa Kazantzakisa Grek Zorba. Po przerobieniu na film, powieść zyskała międzynarodową sławę i przedstawiła widzom kilka naprawdę wspaniałych naturalnych scenerii z Krety. Główną rolę Alexisa Zorby zagrał Anthony Quinn, a ostatnia scena filmu, w której tańczy on swój słynny taniec "sirtaki", została nakręcona na pięknej kreteńskiej plaży Stavros.