Kurorty Santorini

Grecka wyspa Santorini to znacznie więcej niż zalany wodą wulkan, słoneczne miasteczko Oia i czarne wulkaniczne plaże. Poniżej znajdziecie opisy i zdjęcia najpopularniejszych ośrodków turystycznych wyspy (Fira, Oia, Imerovigli, Kamari i inne), a także mniejszych, tradycyjnych wiosek, które często mają w sobie coś wyjątkowego. Bez nich obraz Santorini nie byłby kompletny.

Większość ośrodków turystycznych znajduje się w okolicach kaldery, na krawędzi krateru wulkanu. Kurort Oia, zbudowany w typowej cykladzkiej architekturze i słynący ze spektakularnych zachodów słońca, miasteczko Imerovigli z pozostałościami starego zamku Skaros, stolica Fira, centrum gospodarcze i kulturalne wyspy z malowniczym portem, kurort Megalochori, słynący z degustacji win, czy Akrotiri z zachowanymi zabytkami antycznymi.

Najczęściej odwiedzanym kurortem jest chyba Kamari, położony po drugiej stronie wschodniej części Santorini, który oferuje turystom wszystko dla ich komfortu. Szczególnie polecane do odwiedzenia są pozostałości starożytnego miasta Thera. Dużą popularnością cieszy się również kurort Perissa, z piękną plażą, odpowiednią dla miłośników sportów wodnych, jest tu również szkoła nurkowania.

Podczas wizyty na Santorini nie należy jednak pominąć wiosek położonych w głębi lądu. Nie należą one zazwyczaj do znanych kurortów, do których prowadzą pierwsze kroki turystów, ale to jest ich atut. Jeśli masz okazję, odwiedź wioskę Emporio, która leży u stóp Profitis Ilias i oprócz kilku pięknych kościołów i kaplic, jest domem dla jednego ze średniowiecznych zamków Kasteli. Odwiedź na przykład wioskę Mesa Gonia ze słynnym bizantyjskim kościołem Episkopi Gonia lub malowniczą wioskę Karterados, znaną z tradycyjnych starych domów wykutych prosto w skałach.

Ilość i różnorodność hoteli na wyspie jest ogromna. Większość z nich znajduje się w okolicy wulkanu, skąd roztaczają się piękne widoki na morze. Oprócz klasycznych i bardzo luksusowych hoteli, turyści mogą znaleźć także mniejsze pensjonaty, apartamenty czy kempingi.

Między największymi kurortami i miasteczkami istnieją regularne połączenia autobusowe. W wielu miejscach można też wypożyczyć samochód lub skuter i udać się w bardziej odległe części wyspy.