Plaże na wyspie Zakynthos

Grecka wyspa Zakynthos słynie z pięknych plaż, a dzięki 123 km linii brzegowej z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Plaże na Zakynthos są w większości piaszczyste, co nie jest normą w Grecji, ale są też plaże żwirowe i kamieniste. Morze Jońskie u wybrzeży Zakynthos wyróżnia się czystością i olśniewającym lazurowym kolorem. Wiele plaż zostało również nagrodzonych Błękitną Flagą UE za czystość i udogodnienia plażowe.

Symbolem Zakynthos stała się plaża Navagio z wrakiem statku przemytnika, która jest szczególnie piękna ze względu na kontrast jasnych wysokich klifów, drobnych białych kamyków i turkusowych wód Morza Jońskiego. Do najbardziej ruchliwych miejsc turystycznych należą plaże zatoki Laganas, na czele z największą plażą Laganas.

Zróżnicowana linia brzegowa Zakynthos

Zakynthos jest jedną z najbardziej słonecznych greckich wysp, a sezon letni jest naprawdę ciepły i słoneczny, idealny do odkrywania piękna zróżnicowanej linii brzegowej Zakynthos. Pod względem charakteru różnych plaż, linię brzegową wyspy można podzielić na kilka części.

Ogólnie rzecz biorąc, plaże na południowym wybrzeżu (zatoka Laganas) i po wschodniej stronie wyspy są w większości zorganizowane, piaszczyste lub piaszczysto-żwirowe i mają bardziej stopniowe wejście do morza. Znajdują się tu również najpopularniejsze ośrodki wypoczynkowe, a większość plaż ma dobre zaplecze turystyczne w postaci leżaków i parasoli, pryszniców, toalet, a często także tawern, barów plażowych i ośrodków sportów wodnych. Ponadto w zatoce Laganas obowiązuje specjalny system mający na celu ochronę jej wyjątkowej przyrody, a w szczególności zagrożonego wyginięciem żółwia morskiego Caretta Caretta.

Linia brzegowa po zachodniej stronie wyspy jest bardzo skalista, co znajduje odzwierciedlenie w charakterze plaż. Zatoki i plaże są często otoczone stromymi klifami, skałami i pięknymi jaskiniami morskimi, które wyróżniają się pięknym kolorem i krystaliczną czystością morza. Plaże znajdują się z dala od ruchliwych kurortów wakacyjnych i często są naturalne i niezorganizowane, chociaż na niektórych plażach można na przykład skorzystać z leżaków lub wynająć łódź.

Najpopularniejsze plaże Zakynthos to zdecydowanie słynna plaża Navagio, plaża Porto Azzuro ze złotym piaskiem, piękna plaża Gerakas, która jest również popularna wśród rodzin z dziećmi, plaża Banana pokryta najdelikatniejszym ciepłym piaskiem, plaża Tsilivi z najpiękniejszymi zachodami słońca, plaża Porto Limnionas jako wskazówka do niezwykłego pływania dla dorosłych lub najbardziej ruchliwa plaża z barami Laganas i wiele innych.

Południowe wybrzeże - zatoka Laganas

Południowe wybrzeże Zakynthos to jeden z najpopularniejszych obszarów turystycznych wyspy, składający się z dużej piaszczystej zatoki Laganas, ze stopniowym wejściem do morza. Znajdują się tu słynne ośrodki wypoczynkowe, a plaże są bardzo popularne i zatłoczone w szczycie sezonu letniego. Sąsiednie ośrodki turystyczne i same plaże oferują odwiedzającym bardzo dobrą obsługę, a plaże w zatoce Laganas są zorganizowane, wyposażone w leżaki i parasole, zaplecze sanitarne, często także bary plażowe, tawerny i różnorodne sporty wodne. Zatoka Laganas jest wyjątkowa, ponieważ jest poświęcona żółwiom morskim i ich ochronie, stąd jej przydomek "Zatoka Żółwi".

Zatoka Laganas, w tym wysepki Marathonisi i Pelouso, stanowi część Narodowego ParkuMorskiegoZakynthos, którego celem jest ochrona lokalnej przyrody, a w szczególności zagrożonych gatunków kaczki olbrzymiej (Caretta caretta) i foki mnichy śródziemnomorskiej (Monachus monachus). W zatoce Laganas znajduje się sześć plaż o łącznej długości ponad 5 km, które są wykorzystywane przez kaczki do gniazdowania (składania jaj w piasku) - Marathonisi, Laganas, Kalamaki, Sekania, Dafni i Gerakas. Plaża Sekania, z największą gęstością gniazd żółwi, objęta jest obszarem absolutnej ochrony i nie jest dostępna dla publiczności. Pozostałe plaże są wyznaczone jako naturalne obszary chronione, na których obowiązują specjalne środki mające na celu ochronę populacji żółwi morskich.

Popularne plaże na południowym wybrzeżu Zakynthos, ułożone z zachodu na wschód:

Plaża Keri (Limni Keri) - Piękna żwirowa plaża Limni Keri wychodzi na małą "żółwią" wyspę Marathonisi, z dojrzałymi drzewami zapewniającymi przyjemny cień dla odwiedzających. Plaża jest zorganizowana z leżakami i parasolami, barami plażowymi i tawernami, jest też mała przystań i klub nurkowy.

Plaża Porto Koukla - Węższa piaszczysta plaża Porto Koukla, z płytkimi, podgrzewanymi wodami, oferuje odwiedzającym mnóstwo leżaków i parasoli, a przede wszystkim spokój i relaks. Plaża otoczona jest dojrzałymi drzewami, a w jej pobliżu znajdują się tawerny, bary i restauracje. Plaża Porto Koukla oferuje również spektakularny widok na zachód słońca i pobliską wysepkę Marathonisi.

Plaża Agios Sostis - Agios Sostis podąża za węższą plażą Porto Koukla, a następnie przechodzi do popularnej szerokiej plaży Laganas. Plaża Agios Sostis to mniejsza piaszczysta plaża z łagodnym wejściem do morza i pięknym widokiem na wyspę Cameo.

Plaża Cameo - wysepka Cameo leży tuż przy wybrzeżu i można do niej dotrzeć pieszo, ponieważ jest połączona z lądem wąskim drewnianym mostem. Po drugiej stronie wysepki znajduje się biała żwirowa plaża Cameo z barem i częścią wypoczynkową oraz drugim barem na klifie z pięknym widokiem na okolicę. Wyspa Cameo jest bardzo fotogeniczna i tworzy naprawdę piękne zdjęcia, dlatego też jest często wybierana przez zaręczone pary jako miejsce ceremonii ślubnej.

Plaża Laganas - Plaża Laganas to piękna długa piaszczysta plaża, największa na Zakynthos i bardzo popularna wśród turystów (regularnie zatłoczona w szczycie sezonu letniego). Plaża ze złotym piaskiem, lazurowym morzem i stopniowym wejściem do wody ma również doskonałe zaplecze turystyczne. Oprócz leżaków i parasoli do wynajęcia, liczne bary plażowe i tawerny oferują szeroką gamę wodnych sportów adrenalinowych i wieczorne życie w lokalnych klubach imprezowych. Jednocześnie plaża Laganas stanowi część obszaru chronionego, gdzie zagrożone wyginięciem żółwie Caretta-Caretta składają jaja. Bezpośrednio na plaży można zobaczyć wylęg chronionych żółwi Caretta-Caretta, zwykle oznaczony drewnianym trójnogiem ze znakiem. Należy więc przestrzegać zasad (zwykle umieszczonych tuż przy plaży).

Plaża Kalamaki - piaszczysta plaża z płytkim dnem morskim jest idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Znajduje się w pobliżu jednego z najbardziej ruchliwych kurortów w Laganas, ale jest cichsza niż sama plaża Laganas, ma kilka leżaków i parasoli oraz oferuje dużo otwartej przestrzeni. Plaża otoczona jest skalistymi wzgórzami pokrytymi zielenią. Plaża Kalamaki służy również jako miejsce gniazdowania żółwi morskich Caretta.

Plaża Dafni - plaża Dafni znajduje się w bardziej zacisznej części zatoki Laganas, na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Dafni to spokojna plaża z kilkoma leżakami, piaszczystą linią brzegową i czystą wodą. Dzięki pięknemu dnu morskiemu i żółwiom Caretta-Caretta, które zamieszkują ten obszar, szczególnie lewa strona plaży jest idealna do nurkowania z rurką.

Plaża Gerakas - Piękna piaszczysta plaża z kilkoma leżakami, czystą wodą i stopniowym wejściem do morza, chroniona przez ciekawe formacje skalne pokryte zieloną roślinnością. Plaża służy jako naturalne siedlisko żółwi morskich Caretta i jest również objęta tak zwanym Parkiem Narodowym Zakynthos.

Plaża Marathonisi - Mała wyspa Marathonisi, położona w zatoce Laganas, jest również częścią strefy ochronnej Narodowego Parku Morskiego Zakynthos i jest nazywana"wyspą żółwi" ze względu na swój kształt. Marathonisi jest jedyną wyspą w parku morskim otwartą dla publiczności, a zainteresowani mogą również zrelaksować się na pięknej piaszczystej plaży Marathonisi, ale z wielką ostrożnością, ponieważ znajduje się tam wiele gniazd żółwi.

Południowo-wschodnie i wschodnie wybrzeże Zakynthos

Wschodnie wybrzeże Zakynthos jest najbardziej zróżnicowane na wyspie. Podczas gdy południowo-wschodnie wybrzeże i środkowa część wschod niego wybrzeża (od kurortu Vassilikos, przez stolicę Zakynthos do kurortu wypoczynkowego Alykes) są zdominowane przez piaszczyste plaże, takie jak popularna Banana Beach, Tsilivi lub długie plaże Alykes i Alykanas, północna część wschodniego wybrzeża jest bardziej zdominowana przez żwirowe plaże i piękne skaliste zatoczki. Plaże w południowej i środkowej części wschodniego wybrzeża są zazwyczaj zorganizowane, wyposażone w leżaki i parasole, tawerny lub bary plażowe i często centra sportów wodnych. Na przykład Banana Beach i Agios Nikolaos należą do najlepszych plaż turystycznych na Zakynthos.

Popularne plaże na wschodnim wybrzeżu Zakynthos, ułożone z południa na północ:

Plaża Porto Roma - Piękna, piaszczysta plaża z krystalicznie czystą wodą i otoczona zielenią. Plaża Porto Roma posiada udogodnienia dla turystów w postaci leżaków i kilku restauracji plażowych, ale nadal zachowuje spokojną atmosferę.

Plaża Agios Nikolaos (San Nicholas / Vassilikos) - bardzo popularna plaża położona na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy i nazwana na cześć małej kaplicy na brzegu. Agios Nikolaos to piaszczysta plaża, dobrze zorganizowana, z zapleczem do uprawiania sportów wodnych.

Plaża Banana - Plaża Banana Beach to duża plaża z drobnym złotym piaskiem i turkusowym morzem, popularna nie tylko wśród rodzin z dziećmi, ale wśród wszystkich, którzy chcą się zrelaksować, opalać i pływać w lazurowym morzu. Jest bardzo dobrze zorganizowana, z dużą ilością leżaków i parasoli, kilkoma barami plażowymi i szeregiem sportów wodnych. Dzięki szerokiej gamie wodnych doznań adrenalinowych przyjeżdża tu zwłaszcza młode pokolenie, a nad plażą znajduje się również przystanek autobusowy.

Plaża Porto Zoro (Porto Azzuro) - powierzchnia plaży Porto Zoro składa się z gruboziarnistego piasku i kamyków, a w jednej części znajdują się większe skały i formacje skalne w morzu, dlatego zaleca się ostrożność. Wejście do morza jest jednak stopniowe i wygodne, a plażowicze mogą skorzystać z wypożyczalni leżaków i baru na plaży. Naturalny cień otaczających drzew jest również przyjemny.

Plaża Argassi - Piękna mniejsza plaża Argassi, ze złotym piaskiem i szeroką gamą obiektów sportowych, jest częścią popularnego kurortu wakacyjnego o tej samej nazwie. W pobliżu plaży, u ujścia rzeki, znajduje się słynny most Argassi, obecnie częściowo zanurzony w morzu.

Plaża Tsilivi - Piękna piaszczysta i dobrze zorganizowana plaża Tsilivi leży na północ od stolicy Zante i jest bardzo popularna wśród turystów. Ze względu na czyste morze i udogodnienia, jest ona również regularnie nagradzana Błękitną Flagą, a rodziny z młodszymi dziećmi również szukają jej ze względu na stopniowe wejście do morza. Odwiedzający mogą znaleźć wiele leżaków, kilka barów plażowych i tawern, centrum sportów wodnych i klub nurkowy, a w pobliżu znajduje się także park wodny Tsilivi z wieloma atrakcjami wodnymi.

Plaża Amboula - mała piaszczysta plaża Amboula jest jedną z najspokojniejszych plaż, dno morskie jest skaliste z kamykami o różnych rozmiarach, a morze jest krystalicznie czyste. Plaża jest wyposażona w leżaki, ale w większości pozostaje naturalna.

Plaże Alykanas i Alykes - Długi odcinek drobnego, jasnego piasku ze spokojną, krystalicznie czystą wodą obejmuje dwie piękne i popularne plaże Alykanas i Alykes, z których jedna płynnie przechodzi w drugą. Plaże sąsiadują z ruchliwymi kurortami plażowymi i są dobrze wyposażone, w tym tawerny plażowe i wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych.

Północno-wschodnie wybrzeże Zakynthos

Północna część wschodniego wybrzeża ma inny charakter, z większą ilością żwiru, kamieni i skalistych wzgórz. Istnieje również zauważalna różnica pod względem turystyki, ponieważ większe i bardziej tętniące życiem ośrodki turystyczne kończą się na kurortach Alykes i Alykanas i nie ma już większych ośrodków wypoczynkowych dalej na północ. Na przykład tylko mała wioska Agios Nikolaos jest bardziej znana, dzięki swojemu portowi, z którego codziennie odpływają różne łodzie, łodzie i promy na sąsiednią wyspę Kefalonia. Na północno-wschodnim wybrzeżu znajdują się piękne skaliste zatoczki, takie jak Xigia Beach lub Makris Gialos, a także piękne niebieskie jaskinie znane z gry kolorów i blasku promieni słonecznych.

Popularne plaże na wschodnim wybrzeżu Zakynthos, ułożone od środka na północ:

Plaże Xigia Pigadi - Wąska żwirowa plaża Xigia Pigadi znajduje się w bardziej odległej części wyspy, na jej północno-zachodnim wybrzeżu. Jest to turystyczna, częściowo zorganizowana plaża z pięknym otoczeniem i turkusowym morzem, które dzięki źródłom siarki nabiera lekko mlecznego odcienia.

Plaża Pelagaki - Na północ od skalistego zbocza znajduje się plaża Pelagaki, która jest podobna do plaży Pigadi, ale jest niezorganizowana i prawie pusta ze względu na gorszy dostęp do skalistego zbocza. Jest to jednak piękna plaża z białymi kamykami i krystalicznie czystą wodą, lekko zabarwioną przez źródła siarki.

Plaża Xigia Sulphur - kamienista zatoka Xigia Sulphur jest najbardziej wysuniętą na północ ze wszystkich plaż Xigii, a koncentracja źródeł siarki jest tutaj najwyższa, co jest widoczne zarówno w mlecznym kolorze wody, jak i, w niektórych miejscach, w typowym zapachu siarki emanującym z morza. Miejsce to nazywane jest "naturalną kąpielą siarkową" i jest najsłynniejszą z zakynthoskich plaż siarkowych. Plaża jest częściowo zorganizowana, a w głównym sezonie letnim dostępne są lekkie przekąski.

Plaża Makris Gialos - Przyjemna, mniejsza plaża Makris Gialos pokryta jest gruboziarnistym piaskiem lub kamykami i obmywana przez lazurowe, czyste morze. Odwiedzający plażę mogą skorzystać z kilku leżaków z parasolami. Na plaży znajdują się piękne jaskinie, które przyciągają miłośników snorkelingu, a zainteresowani mogą również skorzystać z usług lokalnego centrum nurkowego.

Plaża Agios Nikolaos (Volimes) - mniejsza plaża pokryta gruboziarnistym piaskiem i kamykami znajduje się na północnym krańcu Zakynthos, w pobliżu górskiej wioski Volimes. Słynie z portu Agios Nikolaos, z którego regularnie odpływają statki wycieczkowe i promy na sąsiednią wyspę Kefalonia. Na Zakynthos znajdują się dwie plaże Agios Nikolaos, obie dość znane, więc należy uważać, aby ich nie pomylić.

Zachodnie wybrzeże Zakynthos

Zachodnie wybrzeże Zakynthos jest najbardziej naturalne na wyspie , bardzo skaliste i często trudno dostępne. Wiele z jego pięknych zatok i fiordów jest dostępnych tylko od strony morza, więc ingerencja człowieka w tych miejscach jest minimalna i tylko z rzadka natkniemy się na przynajmniej częściowo zorganizowaną plażę. Morze obmywające skaliste zachodnie wybrzeże przybiera oszałamiający kolor, a widoki zachodów słońca z tej części wyspy zapierają dech w piersiach.

Zachodnie wybrzeże wyspy jest bardzo spokojne pod względem turystycznym, ponieważ najsłynniejsze i najbardziej ruchliwe kurorty wakacyjne znajdują się na południowym i wschodnim wybrzeżu. W pobliżu zachodniego wybrzeża znajdują się tylko mniejsze, ciche wioski.

Popularne plaże na zachodnim wybrzeżu Zakynthos, ułożone z północy na południe:

Ikoniczna plaża Navagio - Najbardziej znaną plażą na wyspie jest Navagio Beach ("Shipwreck Beach") z wrakiem statku przemytniczego, którego większość odwiedzających nie może przegapić podczas swoich wycieczek po wyspie. Zatoka z plażą znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, w najbardziej odległej części wyspy. Jedynym sposobem na zobaczenie wraku statku z bliska i zanurzenie stóp w białych kamykach było przypłynięcie tu statkiem wycieczkowym lub łodzią. Niestety, od 2023 r., ze względu na zagrożenie osunięciami skał, dostęp do plaży został zakazany, a turyści mogą dostać się tylko w promieniu 40 m od plaży. Piękną zatokę można jednak obserwować także z góry, z wapiennych klifów.

Plaża Porto Vromi - skalista zatoka Porto Vromi z krystalicznie czystą wodą, idealna do nurkowania z rurką i obserwowania piękna lokalnego podwodnego świata. Odwiedzający plażę mogą delektować się przekąskami w barze na plaży i skorzystać z lokalnej wypożyczalni łodzi. Wypożyczalnie oferują wynajem łodzi i pontonów, a także wycieczki łodzią do pobliskiej "przemytniczej" zatoki Navagio.

Plaża Porto Stenitis - Bardzo podobna w typie, ale niezorganizowana, skalista zatoczka Porto Stenitis leży na południe od Porto Vromi. Piękna, niemal nietknięta zatoka z jaskiniami i klifami opadającymi w głębiny krystalicznie czystego morza przyciąga miłośników nurkowania i snorkelingu. W rzeczywistości nie ma tu plaży, tylko nierówna droga dojazdowa, a następnie skaliste obszary. Lepszy dostęp do zatoki można uzyskać łodzią od strony morza.

Plaża Porto Limnionas - Porto Limnionas to zaciszna, skalista zatoczka, idealna do nurkowania i snorkelingu ze względu na piękne kontrasty jasnych skał i krystalicznie czystej wody. Zatoka jest dość duża i otoczona masywnymi skałami, z niewielką liczbą leżaków dostępnych dla odwiedzających, poza tym zatoka jest czysto naturalna.

Plaża Porto Roxa - częściowo zorganizowana, skalista plaża Porto Roxa przyciąga odwiedzających idealnie czystym morzem, spektakularnymi widokami zachodu słońca i pobliskimi formacjami jaskiniowymi. W sąsiedniej zatoce zbudowano schody, aby poprawić dostęp do morza, ale jest też mostek dla tych, którzy chcą skoczyć do głębokich wód z wysokości.

Najlepsze miejsca do nurkowania na Zakynthos

Grecka wyspa Zakynthos jest popularnym miejscem wśród miłośników snorkelingu i nurkowania, ponieważ jest skąpana w krystalicznie czystych wodach Morza Jońskiego i jest bardzo bogata w jaskinie morskie, łuki skalne i rafy, w tym różnorodne podwodne życie. Wyspa Zakynthos jest również znana jako dom dla zagrożonych gatunków zwierząt, w szczególności żółwia morskiego Caretta Caretta i foki śródziemnomorskiej Monachus Monachus. Podczas nurkowania z rurką można również zobaczyć te zwierzęta, ale powszechnie występują tu różne jeżowce i ryby rafowe.

Najpopularniejsze miejsca do snorkelingu na Zakynthos są często dostępne tylko z morza łodzią, ponieważ dostęp do nich drogą lądową jest bardzo trudny, często stromy i skalisty. Jednak niektóre miejsca można również odwiedzić samochodem.

Ogólnie rzecz biorąc, zachodnie wybrzeże wyspy jest bardziej odpowiednie do snorkelingu i nurkowania, ponieważ jest bardziej skaliste i bogate w różne zatoczki i rafy. Popularnym miejscem do nurkowania jest z pewnością zatoka Navagio, która stała się symbolem całej wyspy Zakynthos. Piękna zatoka z wysokimi białymi klifami, plażą pokrytą małymi białymi kamykami i krystalicznie czystym morzem. Niestety sama plaża jest obecnie niedostępna ze względu na ryzyko erozji i osuwania się okolicznych skał. W pewnej odległości od plaży można jednak nurkować z rurką.

Miłośnikom snorkelingu polecamy również zatokę Porto Limnionas, która jest stosunkowo wąska, ale głęboka dzięki otaczającym rafom, a przede wszystkim oferuje niesamowitą widoczność w morzu. W bardzo podobnej zatoce Porto Roxa znajduje się również skok do wody z wysokości kilku metrów.

Na południowo-zachodnim wybrzeżu znajduje się mała wioska Agalas, z której ścieżka prowadzi do wybrzeża i małej plaży Plakaki. Plakaki to oszałamiająca skalista zatoka, która oferuje kilka cypli i klifów, a morze jest krystalicznie czyste do głębokości kilku metrów. Idealne miejsce do nurkowania z rurką. Widok ze szczytu skał jest również piękny, ale droga w dół jest stroma i pełna skał.

Do oglądania podwodnego świata możemy również polecić wychodnię skalną Korakonisi na zachodnim wybrzeżu lub jaskinie Keri na południowo-zachodnim krańcu wyspy.

Popularnym miejscem do nurkowania z rurką są tak zwane Błękitne Jaskinie, znana atrakcja Zakynthos, położona u północnego wybrzeża wyspy i często odwiedzana przez wycieczki łodzią. Nazwa "niebieskie" została nadana tym jaskiniom ze względu na odbicie krystalicznie czystej wody na jasnych ścianach wewnątrz jaskiń.

"Żółwia" wyspa Marathonisi znajduje się w zatoce laguny na południu Zakynthos i jest znana jako miejsce gniazdowania kaczki olbrzymiej. Znajduje się tu również niewielka plaża, ale w szczycie sezonu letniego jest ona pełna drewnianych trójnogów używanych do ochrony gniazd żółwi. Pływacy mogą jednak zrelaksować się na plaży i zwiedzić całą wyspę z rurką.

Wyspa Zakynthos i średnia temperatura morza

Grecka wyspa Zakynthos leży w środkowej części Morza Śródziemnego i jest skąpana w krystalicznie czystych wodach Morza Jońskiego. Morze jest najzimniejsze wiosną, kiedy średnia temperatura wynosi około 15°C. W kwietniu i maju morze zaczyna się ocieplać, a w czerwcu, kiedy Zakynthos jest już ruchliwym miejscem turystycznym, średnia temperatura morza wynosi od 22 do 24 °C. Morze osiąga najwyższe temperatury w szczycie sezonu letniego w lipcu i sierpniu, z pięknymi średnimi temperaturami do 27 °C, i nadal utrzymuje bardzo przyjemne temperatury na początku września, które następnie spadają do około 20 do 23 °C we wrześniu i październiku.

Morze Jońskie jest najgłębszym punktem w całym basenie Morza Śródziemnego, co również ma wpływ na temperatury wód wokół Zakynthos. Chociaż Zakynthos jest jedną z bardzo słonecznych greckich wysp, nie można oczekiwać temperatur morza takich jak na popularnej i ciepłej wyspie Rodos. Jednak morze wokół Zakynthos jest pięknie czyste, a w szczycie sezonu letniego jego temperatura jest bardzo przyjemna do pływania.

Różnice w temperaturach morza mogą również różnić się między różnymi obszarami Zakynthos. Najcieplejsze wody występują w zatoce Laganas i na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, gdzie dominują piaszczyste plaże z łagodnym wejściem do morza. Z drugiej strony, północne i zachodnie wybrzeża wyspy są zazwyczaj chłodniejsze.

Mapa wyspy Zakynthos - plaże

Różne plaże Zakynthos - piaszczyste, żwirowe, skaliste, znane i mniej znane - są wyraźnie zaznaczone na mapie Zakynthos.