Greckie święta i tradycje

Strona główna -Greckie święta i tradycje

Grecja to kraj, który szczyci się swoimi tradycjami i bogatą przeszłością kulturową. Jest to również kraj, w którym ponad 90% ludności wyznaje prawosławie. Oba te czynniki wpływają na koncepcję corocznych ceremonii i świąt w Grecji. Większość świąt związana jest z kalendarzem prawosławnym i imionami świętych. Wiele z nich obchodzonych jest od czasów bizantyjskich, ale niektóre tradycje sięgają jeszcze dalej, do starożytnej Grecji.

Grecy są bardzo przywiązani do swojej rodziny. Rodzina jest podstawą wszystkiego w Grecji. Rozległe związki pokrewieństwa są zazwyczaj bardzo silne i zbudowane na osobowości głowy rodziny.

Można powiedzieć, że przez cały rok Grecy w zasadzie żyją od jednego święta do drugiego.

Grecy mają wiele religijnych świąt narodowych, które obserwują i masowo obchodzą. Religia w ogóle jest w Grecji głęboko zakorzeniona, gdyż jest częścią tradycji narodowej, a Grecy są wielkimi patriotami. Nawet młodzi ludzie tak wierzą, a atmosfera religijna jest wszędzie. Nawet najmniejsza wioska ma swój własny kościół. Wiara grecka to prawosławie (ok. 95%), część Greków o pochodzeniu arabskim to muzułmanie, niewielka mniejszość to katolicy.

więcej

Boże Narodzenie w Grecji to święto narodzin Chrystusa. Obchodzony jest 25 grudnia i jest drugim co do wielkości świętem prawosławnym po Wielkanocy (Pascha). Po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się czterdziestodniowy post - post ten nazywany jest "sarakostą".

więcej

Wielkanoc to jedno z największych świąt w roku w Grecji. Grecy długo przygotowują się i oczekują nadejścia Święta Wiosny, między innymi dlatego, że jest ono poprzedzone stosunkowo długim postem. Msze święte odbywają się codziennie wieczorem przez cały tydzień, trwają do północy.

więcej

Święto Maryi - Matki Boskiej - obchodzone jest w Grecji kilkakrotnie w ciągu roku (25. 3., 29. 4., 15. 8., 8. 9., 21. 11., 28. 11., 9. 12., 26. 12.). Największe święto odbywa się jednak 15 sierpnia.

więcej

Ślub w Grecji to ogromne wydarzenie zarówno dla nowożeńców, jak i całej ich rodziny. W przeciwieństwie do naszej czeskiej rodziny, rodzina grecka nie składa się z pięciu, sześciu, siedmiu członków, ale nawet z pięćdziesięciu czy stu osób. Dlatego cała uroczystość jest przygotowywana z dużym wyprzedzeniem. Zaproszenie tylu gości i zorganizowanie wszystkiego do perfekcji i najmniejszych szczegółów może zająć cały rok.

więcej

Dzień Chrztu to jeden z najważniejszych dni dla greckich wiernych prawosławnych. Odbywają się one zazwyczaj rok po narodzinach dziecka, które do tego czasu nie posiada imienia.

więcej