Kreta - więcej informacji

Strona główna -Kreta -Inne -Przyroda

Przyroda na wyspie Kreta

Przyroda

Kreta, najbardziej wysunięta na południe z greckich wysp, jest również jednym z najcieplejszych obszarów Grecji. Panuje tu klimat śródziemnomorski z łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi, słonecznymi latami. Jednak ze względu na górzystą topografię można zaobserwować znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami. Kreta jest szczególnie bogata w życie roślinne, a spora część tych gatunków roślin rośnie tylko tutaj na wyspie.

Klimat Krety

Grecka wyspa Kreta charakteryzuje się łagodnym klimatem śródziemnomorskim z przeważnie ciepłą i suchą pogodą. W ciągu roku spada tylko około 500 mm deszczu, ale istnieją duże różnice między poszczególnymi częściami wyspy. Góry Białe otrzymują najwięcej opadów, podczas gdy południowo-wschodnia część Krety otrzymuje ich najmniej.

Zimy są tu łagodne, z deszczem na nizinach i śniegiem na górach. Śnieg na najwyższych szczytach utrzymuje się do wiosny, a ośnieżone Góry Białe można czasem zobaczyć jeszcze w maju. Większość opadów przypada na okres od października do marca, dzięki czemu wiosną Kreta jest pięknie zielona. Z drugiej strony, lata są bardzo suche i wiele strumieni i rzek wysycha w tym czasie.

Także ogólnie zachodnia część Krety jest bardziej zalesiona, a strumienie utrzymują wilgotność nawet latem. Po wschodniej stronie wyspy rosną tylko mniejsze krzewy, a jałowe obszary przypominające pustynie nie są wyjątkiem. Wschód Krety jest znacznie bardziej suchy i większość strumieni wysycha latem. Z drugiej strony małe rzeki i strumienie można znaleźć na południu wyspy, gdzie spływają z gór Ida.

Najchłodniejsze miesiące to styczeń i luty, natomiast najgorętsze to lipiec i sierpień. Na Krecie prawie przez cały rok jest słonecznie, a największe nasłonecznienie występuje od kwietnia do października.

W sezonie letnim występuje zjawisko znane jako "meltemi", czyli silne wiatry północne (w starożytności nazywane również etezyjskimi). Wiatry te są jednak nieregularne i bardzo nieprzewidywalne, dlatego nie można z góry oszacować ani ich lokalizacji, ani siły. Ogólnie rzecz biorąc, południowe wybrzeże wyspy jest lepiej przed nimi chronione. Przez większość czasu meltemi nie są jednak zbyt przeszkadzające, wręcz przeciwnie, sprawiają, że przebywanie w gorących rejonach nadmorskich jest bardziej znośne, a niebo bardziej przejrzyste. Tylko od czasu do czasu można spotkać naprawdę silne wiatry, które są nieprzyjemne, ponieważ nawiewają piasek do oczu i podnoszą duże fale w morzu.

Geografia Krety

Kreta jest obszarem bardzo górzystym, a najwyższy szczyt, Psiloritis, osiąga wysokość 2.456 metrów. Rzeźbę wyspy kształtują głównie trzy największe pasma górskie - w zachodniej części Lefka Ori ("Białe Góry"), w centralnej części wyspy pasmo górskie Ida (Psiloritis), a w kierunku wschodnim w Lassithi pasmo górskie Dikti. Do tego dochodzi wiele innych gór i wysokich wzgórz, które tworzą typowy kreteński krajobraz. Na przykład we wschodniej części wyspy rozciąga się pasmo górskie Sitia, a na południe od stolicy Heraklionu leży słynne pasmo górskie Asterousia.

Najwyższa góra, Psiloritis (2 456 m n.p.m.), wchodzi w skład Gór Ida, ale najbardziej rozległe są Góry Białe z najwyższym szczytem, Pahnes (2 453 m n.p.m.), a najwyższy szczyt Gór Dikti nosi nazwę Spathi (2 148 m n.p.m.).

Ale jednocześnie obok wysokich gór są też żyzne równiny, głębokie doliny i dzikie wąwozy. Na Krecie znajdują się dwie główne równiny - Nizina Mesyńska i równina w pobliżu Chanii. Jest jeszcze wiele innych płaskowyżów, na przykład płaskowyż Lassithi ze swoimi wiatrakami. Przez wnętrze wyspy przebiega jeden z najdłuższych i najgłębszych wąwozów Europy - wąwóz Samaria, popularnymi miejscami turystycznymi są także wąwóz Aghia Irini, wąwóz Aradena oraz Dolina Umarłych.

Podłoże Krety jest bogate w minerały, w tym żelazo, ołów, magnez, siarkę, miedź i cynk, a także metale szlachetne, takie jak złoto i srebro.

Patrząc na mapę geograficzną wyspy, wspomniane wyżej trzy wysokie pasma górskie tworzą pas niemal na całej długości wyspy, oddzielając północne i południowe wybrzeże Krety. Widać to nie tylko wizualnie, ale także pod względem klimatu i warunków atmosferycznych. Południe Krety ma tendencję do bycia cieplejszym, ale krajobraz i dno morskie szybciej się zapadają. Północna część wyspy jest średnio o około 3 stopnie Celsjusza chłodniejsza, ale jest bardziej płaska, dno morskie również tonie wolniej, a plaże są generalnie bardziej odpowiednie do kąpieli.

Kreta i flora (rośliny)

Większa część Krety jest raczej sucha do jałowej, przy czym zachodnia część wyspy jest bardziej zalesiona, a niziny na terenach nadmorskich należą do najbardziej żyznych. Drzewa oliwne są typową rośliną Krety, podobno na wyspie rośnie ich kilka milionów. Jednak ze względu na gorące i suche lata, często muszą być sztucznie nawadniane.

Skład roślinności zmienia się w miarę przemieszczania się z płaskich terenów nadmorskich w góry. Na nizinach znajdziemy małe pola warzywne, ogrody owocowe i drzewa oliwne. Na południu wyspy, gdzie jest bardzo ciepło, warzywa uprawiane są w polytunnelach, aby uniknąć niepotrzebnego parowania wilgoci. Jeśli wybierzecie się do tej części, nie przegapicie jasnych, białych żagli pokrywających pola. Obszar Ierapetra, na przykład, słynie z uprawy pomidorów, które są następnie eksportowane dalej do Europy.

Jeśli wybierzesz się na spacer po podgórzu, wkrótce zostaniesz otoczony przez odurzający zapach różnych kwiatów i ziół. Na przykład rozmarynu, tymianku, lawendy, szałwii i mirtu. Są tu również różne krzewy i małe drzewa, zwłaszcza typowe dla Krety drzewo karobowe (zwane czasem karobem lub po czesku "chlebem świętojańskim"). Często sadzi się tu również gaje oliwne i winnice. Jednak znaczną część tych terenów pokrywają suche łąki i pastwiska.

Pierwotnie Kreta była pełna lasów cyprysowych i cedrowych, ale ich liczba została znacznie ograniczona przez wylesienie. Dziś oprócz typowych cyprysów widzimy karłowate dęby, sosnę Halep na terenach nadmorskich, a dalej już tylko krzewy i niższą roślinność składającą się z wrzosów, grabów, agaw i kaktusów. Wiosną natomiast cała wyspa kwitnie i gra wszystkimi swoimi kolorami. Kwitną maki, stokrotki, hibiskusy, tulipany i orchidee, a także wiele różnych gatunków ziół. Ulice miasta są często ozdobione pięknymi, kwitnącymi oleandrami.

Znajduje się tu również wyjątkowy gaj palmowy Vai, gdzie palmy rosną naturalnie nad brzegiem małego strumienia. Strumień ten wpada do pobliskiego morza, gdzie znajduje się również piękna piaszczysta plaża z lazurową wodą. Ponadto gaj ma dużą wartość ekologiczną, gdyż znajdujące się tu tereny podmokłe stanowią również schronienie dla wielu zwierząt, w tym kilku gatunków ptaków.

Kreta i fauna (zwierzęta)

Na łąkach i pastwiskach można zobaczyć pasące się stada owiec i kóz, czasem hoduje się też osły i inne zwierzęta domowe. Mniejsze gatunki, takie jak króliki, łasice i borsuki żyją raczej na wolności. W nadmorskich kurortach nie ma zbyt wielu zwierząt, jedynie bezpańskie koty i psy.

Nie oznacza to jednak, że Kreta jest uboga pod względem życia zwierząt. Trzeba tylko uważniej się przyjrzeć, bo duża część życia zwierzęcego pochodzi z królestwa bezkręgowców, takich jak pająki, owady, ślimaki, robaki. Typowym przedstawicielem królestwa owadów na Krecie jest cykada. Mówi się nawet, że kilkaset gatunków zwierząt jest endemicznych, czyli żyjących tylko tutaj na Krecie. Żyje tu duża liczba małych ssaków, żab, węży, żółwi, jaszczurek i nietoperzy. Kreta jest również ważnym punktem migracji dla wielu gatunków ptaków.

Jednak Kreta ma również swój specyficzny gatunek zwierzęcia, a mianowicie kozę bez oczu, czyli "kozę kri-kri", która charakteryzuje się czerwono-brązowym ubarwieniem i długimi rogami. Koza kri-kri jest gatunkiem endemicznym. Niestety, z czasem uległ on hybrydyzacji z kozą pospolitą i pierwotny gatunek kozy kri-kri żyje obecnie tylko w kilku miejscach na Krecie. Jeśli chcecie ją zobaczyć, musicie wybrać się do Parku Narodowego Samaria lub na wysepkę św. Teodora i wyspę boga Zeusa.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas