Kurorty na wyspie Kreta

Strona główna -Kreta -Kurorty -Heraklion (Iraklion)

Heraklion (Iraklion) - wyspa Kreta

Iraklio, Kandak, Candia

Heraklion (Iraklion)

Heraklion (Iraklion) jest największym i stolicą greckiej wyspy Krety, jest także handlowym i turystycznym centrum wyspy z wieloma pięknymi i ważnymi zabytkami historycznymi. Miasto Heraklion znajduje się prawie w środku północnego wybrzeża Krety.

Kréta, Heraklion (Iraklion) na mapie Google maps

Heraklion - turystyczne i handlowe centrum Krety

Heraklion jest najbardziej zaludnionym miastem na Krecie, z około 150 000 stałych mieszkańców, co stanowi około jednej czwartej całkowitej populacji Krety. Liczba ta stale rośnie, a ludzie przeprowadzają się tu głównie w poszukiwaniu pracy. Heraklion jest głównym centrum handlowym wyspy z dużym portem i międzynarodowym lotniskiem, nazwanym na cześć najsłynniejszego kreteńskiego pisarza Nikosa Kazantzakisa (najbardziej znanego z powieści Grek Zorba).

Heraklion jest również głównym ośrodkiem turystycznym na Krecie, przez który codziennie przewijają się niezliczone rzesze turystów. Jednak według różnych portali turystycznych i rankingów Heraklion nie należy do najpiękniejszych stolic i jest krytykowany głównie za rozległe betonowe budynki i strefę przemysłową, a także liczbę samochodów. Z drugiej strony należy przyznać, że w ostatnim czasie władze miasta myślą o tym i starają się uczynić Heraklion miejscem bardziej przyjaznym dla turystów, na przykład z zielonymi parkami, tradycyjnymi rynkami itp. przy jednoczesnym większym podkreśleniu tradycyjnych weneckich i osmańskich zabytków.

Głównymi symbolami Heraklionu są niewątpliwie jego historyczne centrum z małym placem Plateia Venizelou i masywną fortecą portową Rocca al Mare. W pobliżu znajduje się najważniejsze kreteńskie stanowisko archeologiczne Knossos. Naprzeciwko Heraklionu leży wyspa boga Zeusa na morzu, ale jest niezamieszkana przez ludzi, żyją tam tylko kozy Kri-Kri.

Historia miasta Heraklion

Historia miasta Heraklion sięga okresu minojskiego (tj. do 2000 r. p.n.e.), kiedy to nadmorska osada służyła jako ważny port dla starożytnego miasta Knossos. W 824 r. Arabowie zbudowali ogromną fosę wokół tej osady i założyli miasto Kandak (nazwa "kandak" pochodzi z języka arabskiego i oznacza "fosę"). Fosa wokół miasta pełniła dwie funkcje - służyła jako obrona przed wrogami zewnętrznymi, ale została również zbudowana, aby zapobiec ucieczce niewolników, z którymi Kandak prowadził intensywny handel.

Era bizantyjska (okres po podbiciu miasta przez Cesarstwo Bizantyjskie) jest również jednym z ważniejszych okresów w historii miasta. Na początku XIII wieku Wenecjanie przejęli kontrolę nad miastem i wyspą i zmienili nazwę miasta na Candia. Wenecjanie wzmocnili obronę miasta i pogłębili fosę wokół miasta, a także zbudowali nową i potężną fortecę, Rocca al Mare, aby chronić lokalny port.

Po oblężeniu przez flotę turecką, miasto ostatecznie wpadło w ręce tureckie w drugiej połowie XVII wieku. Rolę centrum handlowego przejęła położona na zachodzie Chania i przez kilka lat była stolicą wyspy. W latach dwudziestych XX wieku, po wojnie grecko-tureckiej, Grecja stała się wolnym krajem, a stolica wyspy otrzymała nową nazwę, Heraklion, prawdopodobnie ze względu na mitycznego bohatera Heraklesa.

Główne zabytki miasta Heraklion

Wśród znanych na całym świecie zabytków historycznych znajduje się najsłynniejszy minojski pałac Knossos, który znajduje się w pobliżu stolicy, zaledwie około 6 km na południowy wschód stąd. Stanowisko archeologiczne w Knossos jest ogromne, a dzięki szeroko zakrojonej rekonstrukcji (miejscami nawet ukończonej), odwiedzający mogą uzyskać dość wyraźne wyobrażenie o tym, jak wyglądał pałac w czasach jego największej świetności. Ważnymi znaleziskami archeologicznymi, nie tylko z obszaru Knossos, zarządza Muzeum Archeologiczne w Heraklionie. Muzeum Archeologiczne (lub Kretikon Museion) gromadzi artefakty z najważniejszych miejsc na wyspie, a w szczególności szczyci się największą kolekcją z okresu minojskiego.

Stare centrum miasta jest z pewnością warte odwiedzenia, z Plateia Venizelou (Plac Wenecki), w centrum którego stoi Lwia Fontanna Morosiniego, jeden z symboli stolicy, zbudowany w XVII wieku. Na południu dotrzemy do Plateia Eleftheriou z Muzeum Archeologicznym, a na północy udamy się do starego portu weneckiego i twierdzy Koules (znanej również jako Rocca al Mare). Twierdza Koules jest kolejnym symbolem Heraklionu i jest obecnie wykorzystywana głównie do celów społecznych i kulturalnych.

Znajdują się tu również kościoły św. Tytusa (patrona wyspy) i św. Marka. Kościół św. Tytusa jest najważniejszym kościołem na Krecie, nazwanym na cześć pierwszego biskupa Krety. Podczas panowania tureckiego pierwotny kościół został przekształcony w meczet, a następnie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Jego obecny wygląd nie jest oryginalny, ale pochodzi z 1925 roku.

Można również odwiedzić grób Nikosa Kazantzakisa, słynnego kreteńskiego pisarza wspomnianego powyżej.

Więcej wskazówek dotyczących podróży

Jeśli jesteś miłośnikiem starożytnej historii, możesz również odwiedzić inne stanowiska archeologiczne z minojskimi pałacami Malia, Agia Triada lub Festos. Są to mniejsze obszary archeologiczne niż Knossos. Podobnie jak w przypadku Knossos, najcenniejsze artefakty znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie, skąd pochodzi na przykład tajemniczy "dysk Festusa". Pozostałości dawnej rzymskiej osady Gortys również znajdują się na południe od stolicy.

Jeśli szukasz bardziej relaksującego programu, na przykład jeśli podróżujesz z dziećmi, udaj się na wschód od Heraklionu i wypróbuj jeden z pełnych adrenaliny parków wodnych Watercity Waterpark Crete lub Acqua Plus Waterpark. Duży kompleks rozrywkowy Dinosauria z ruchomymi i ryczącymi dinozaurami lub pobliskie akwarium morskie Cretaquarium to również bardzo interesujące propozycje wycieczek.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Amoudara (Heraklion), Kokkini Hani

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas