Kurorty Santorini

Akrotiri - wyspa Santorini

Akrotiri

Akrotiri i jego wioska znajdują się w południowo-zachodnim narożniku Santorini, około 10 km od głównego miasta Fira.

Santorini, Akrotiri na mapie Google maps

W 1967 roku archeolog Spyridon Marinatos odkrył pod metrem ziemi osadę datowaną na 1600 rok p.n.e., która została przykryta popiołem i zachowała się po wybuchu wulkanu, podobnie jak rzymskie Pompeje w 79 roku n.e. Akrotiri nazywane jest więc również "greckimi Pompejami". Odsłonięto kilkupiętrowe domy, a konserwacja była tak dobra, że zachowały się freski i artefakty świadczące o dojrzałości lokalnej kultury. Jedyna różnica polega na tym, że nie znaleziono żadnych ludzkich szczątków. Nie znaleziono też zbyt wiele biżuterii ani rzeczy osobistych, co sugeruje, że ludzie zostali prawdopodobnie ostrzeżeni przez trzęsienie ziemi poprzedzające erupcję wulkanu i zdołali uciec. Stanowisko archeologiczne Akrotiri jest jednym z najważniejszych zabytków nie tylko samej wyspy, ale przede wszystkim całej Grecji.

Choć obiekt jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie, to położona ok. 2 km na północ wioska nie jest zbyt zatłoczona i zachowuje swoją oryginalność. Turyści zwiedzają wykopaliska, a potem zwykle kierują się do innych miejsc. Warto odwiedzić latarnię morską Akrotiri, która stoi na najbardziej wysuniętym na południe krańcu wyspy. Został on wybudowany w 1892 roku i funkcjonuje do dziś.

W ośrodku, w pobliżu krateru, znajdują się hotele oraz restauracje i tawerny. W okolicy dużo pracuje się w rolnictwie, uprawia się wiele rodzajów warzyw, których nie brakuje w serwowanych daniach, zarówno greckich, jak i kontynentalnych.

Polecamy również odwiedzenie trzech lokalnych słynnych plaż:

Najpopularniejsza z nich nosi nazwę Red Beach (od czerwonego koloru podłoża i skał wokół niej) i znajduje się na południowy zachód od wspomnianego miejsca. Można do niego dotrzeć pieszo i łodzią z oddalonego o 2 km Akrotiri, a także łatwo dojechać samochodem ze wszystkich kurortów na Santorini. Plaża ma tendencję do bycia dobrze odwiedzaną, chociaż nie ma tam zakwaterowania ani wiele do jedzenia.

Jeśli skierujesz się około 1 km na zachód od Red Beach, dotrzesz do Kambia Beach. Plaża jest raczej mała i spokojna. Najłatwiej dostać się do niej łodzią z Akrotiri lub z Red Beach, ale można też dojechać samochodem. Otwarta jest też mała tawerna, w której przyrządza się kilka posiłków i gdzie można wypożyczyć kilka leżaków i parasoli.

Trzecią znaną plażą jest White Beach (od białego koloru podłoża i skał wokół plaży). Znajduje się ona w odległości ok. 1 km, na zachód od Kambia Beach. Nie jest tak znana jak jej "czerwona siostra" i nie ma tu nic poza kilkoma leżakami i parasolami. Najłatwiej dostać się do niej łodzią ponownie z Akrotiri i z Red Beach lub samochodem drogą lądową. Jednak bezpośrednio na plażę można dostać się tylko pieszo.

Inne miejsca turystyczne na Santorini

Najpopularniejsze kurorty na Santorini: Akrotiri, Imerovigli, Kamari, Megalochori, Miasto Fira, Oia (Ia), Perissa

Kurorty, plaże, zabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Santorini.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas