Kurorty Santorini

Mesa Gonia - wyspa Santorini

Episkopi Gonia, Exo Gonia

Mesa Gonia

Mesa Gonia położona jest u podnóża gór, w centralnej części wnętrza greckiej wyspy Santorini. Znajduje się około 7 km na południowy wschód od stolicy - Firy.

Santorini, Mesa Gonia na mapie Google maps

Mesa Gonia to malownicza miejscowość z pięknymi kościołami i tradycyjnymi tawernami, znacznie spokojniejsza niż pobliski kurort Kamari. W przeszłości słynęła szczególnie z doskonałej produkcji wina. Po wielkim trzęsieniu ziemi w 1956 roku wielu mieszkańców przeniosło się do Kamari, ale tradycja winiarska została zachowana. Na początku miejscowości zobaczycie jedną z najstarszych winiarni na wyspie "Roussos Winery" (jej historia sięga lat 30-tych XX wieku), możecie też odwiedzić np. winiarnię "Kanava Rousos".

W miejscowości stoi słynny bizantyjski kościół Panagia Episkopi lub również Episkopi Gonia. Pochodzi z końca XI wieku i jest jednym z ważnych zabytków Santorini z tego okresu. Przetrwał trzęsienia ziemi i można go podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Ozdobiona jest kilkoma ciekawymi freskami i ikonami z XI-XII wieku. Kościół stał się tak ważnym symbolem miejsca, że sama wieś bywa nazywana "Episkopi Gonia". Z kościoła rozciąga się wspaniały widok na wschodnie wybrzeże wyspy.

Wioska leży ukryta w głębi wyspy. Podążaj główną drogą z Kamari, aż dojdziesz do skrętu w prawo na Mesa Gonia. W pobliżu wsi znajduje się inna miejscowość o nazwie Exo Gonia.

Inne miejsca turystyczne na Santorini

Pobliskie ośrodki wypoczynkowe: Kamari, Messaria, Pyrgos, Vothonas

Najpopularniejsze kurorty na Santorini: Akrotiri, Imerovigli, Kamari, Megalochori, Miasto Fira, Oia (Ia), Perissa

Kurorty, plaże, zabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Santorini.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas