Kurorty Santorini

Pyrgos - wyspa Santorini

Pyrgos Kallistis

Pyrgos

Kurort Pyrgos z wioską Pyrgos Kallistis (lub po prostu Pyrgos) położony jest w centralnej części greckiej wyspy Santorini, ok. 5 km na południe od stolicy Firy. Pyrgos to najwyżej położona miejscowość na wyspie.

Santorini, Pyrgos na mapie Google maps

Miejscowość Pyrgos położona jest na zboczach wzgórza, z którego rozciąga się wspaniały widok na wyspę Santorini. Jest to piękny przykład greckiej architektury średniowiecznej, kiedy to miasta budowano z murów obronnych, wąskich i krętych uliczek oraz ukrytych przejść. Do dziś zachowuje swój klimat, nietknięty przez turystykę. Pod koniec XX wieku został uznany za obszar chroniony.

Znajdziemy tu kościoły o niebieskich dachach zbudowane zgodnie z cykladzkim stylem architektonicznym, tradycyjne tawerny, sklepy i kawiarnie. Większość z nich stoi w dolnej części wsi, wokół okrągłego głównego placu. Do dyspozycji turystów jest również różnorodna baza noclegowa, od pokoi do wynajęcia, po wille i większe hotele.

Na szczycie tego wzgórza znajdują się ruiny weneckiego zamku Kasteli, jednego z pięciu zamków Santorini. Podczas świąt wielkanocnych, w Wielki Piątek, cały zamek jest oświetlony pochodniami, a widok naprawdę zapiera dech w piersiach. W okolicy znajdują się trzy kościoły, z których kościół Theotoki (św. Teodora) uważany jest za jeden z najstarszych na wyspie. Oprócz zabudowań wsi, wzdłuż zbocza wzgórza ciągną się długie winnice.

W pobliżu znajduje się kurort Emporio, spokojniejsze miasteczko z kilkoma pięknymi kościołami i kaplicami. Na pewno warto odwiedzić klasztor Profitis Ilias (Eliasz Prorok), u podnóża góry o tej samej nazwie. Jeśli masz ochotę na morze i pływanie, polecamy jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie - plażę Perissa, położoną na południowo-wschodnim wybrzeżu, zaledwie kilka kilometrów od hotelu.

Inne miejsca turystyczne na Santorini

Pobliskie ośrodki wypoczynkowe: Athinios, Megalochori, Mesa Gonia, Messaria, Vothonas

Najpopularniejsze kurorty na Santorini: Akrotiri, Imerovigli, Kamari, Megalochori, Miasto Fira, Oia (Ia), Perissa

Kurorty, plaże, zabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Santorini.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas