Greccy bogowie - twórcy

Nyx

W mitologii greckiej Nyx jest boginią nocy.

Poemat Hezjoda Teogonia ("O pochodzeniu bogów" lub także "Narodziny bogów") opisuje pochodzenie Nyki w następujący sposób: "Zatem najpierwej powstał Chaos, a zasię po nim Ziemia o piersi szerokiej, wszystkim bezpieczna siedziba nieśmiertelnym, co dzierżą wierzchołki śnieżnego Olimpu i mglistego Tartaru w głębi ziemi o drogach szerokich, potem Eros, co jest najpiękniejszy wśród nieśmiertelnych, członki rozluźnia i wszystkim bogom jednako i ludziom, serca w piersi ujarzmia oraz ich wolę rozsądną. A z Chaosu Erebos oraz Noc czarna powstały, z Nocy z kolei Eter jako też Dzień się zrodziły, których zrodziła brzemienna, z Erebem w miłości złączona...".

Najpierw więc był Chaos (Otchłań, nieuporządkowana otchłań, antyteza i prekursor kosmosu), potem narodziła się Ziemia (Gaja), a w niej Otchłań Podziemna (Tartar), a następnie Miłość (Eros). Następnie z Chaosu narodziła się Ciemność (Erebos) i Noc (Nyx).

Z Ciemności (Erebos) Nykta urodziła Aitherę (Światło) i Hémerę (Dzień). Nykta miała wiele innych dzieci z różnymi ojcami (Zeus, Erebos, Uranos, Tartarus). Istoty, które spłodziła, są głównie związane ze śmiercią i znajdują się w królestwie ciemności i horroru (Tartaros). Znani potomkowie obejmują: Nemezis (bogini zemsty), Charon (przewoźnik zmarłych do podziemi), Hypnos (bóg snu i samego snu), Apate (bogini oszustwa i samego oszustwa), Thanatos (bóg śmierci), itd....