Kreta - więcej informacji

Strona główna -Kreta -Inne -Jak dostać się na Kretę

Jak dostać się na Kretę

Samolotem czy promem?

Kreta jest nie tylko największą grecką wyspą, ale i najbardziej wysuniętą na południe, leży na granicy Morza Egejskiego i Libijskiego. To jednak wciąż wyspa, więc mamy dwie opcje dotarcia tutaj - drogą lotniczą lub statkiem.

Transport lotniczy na Kretę

Najszybszym, najtańszym i najpopularniejszym sposobem jest oczywiście droga lotnicza. Można skorzystać z ofert kilku linii lotniczych. Istnieją również regularne loty na Kretę z większych lotnisk międzynarodowych. Możesz wybrać tę opcję nawet jeśli chciałbyś wybrać się na Kretę poza głównym sezonem letnim. W miesiącach zimowych częstszą opcją jest jednak najpierw lot do Aten, a następnie kolejny lot na jedną z greckich wysp. Kreta zimą i wiosną jest bardzo piękna! Brak turystów, puste plaże i kwitnąca przyroda.

Wróćmy jednak do typowych podróży lotniczych w szczycie sezonu turystycznego. Linie lotnicze latają głównie na dwa międzynarodowe kreteńskie lotniska - Nikos Kazantzakis Airport w stolicy Heraklionie (kod HER) oraz Ioannis Daskalogiannis Airport w Chanii (kod CHQ). Do lotów krajowych (jeśli przylatujesz np. z Aten lub innej greckiej wyspy) wykorzystywane jest również lotnisko Vitsentzos Kornaros w Sitii (kod JSH).

Mały słowniczek

Lot czarterowy to nieregularna usługa lotnicza, która jest rezerwowana dla dużych grup pasażerów. Zazwyczaj takim przykładem jest czarter pojemności samolotu przez biuro podróży, aby przetransportować swoich klientów do wybranego miejsca. Generalnie loty te nie są ogólnodostępne, ale jeśli biuro podróży ma jeszcze jakieś bilety, może je wypuścić na sprzedaż. Szczególnym rodzajem lotu czarterowego jest na przykład czarter samolotu dla reprezentacji sportowej lub pomocy wojskowej czy humanitarnej.

Przeciwieństwem lotu czarterowego jest lot regularny, który jest zwykle otwarty dla publiczności i osób prywatnych.

Wysyłka na Kretę

Najważniejszym węzłem żeglugowym dla Grecji i wysp greckich jest miasto portowe Pireus, położone na lądzie stałym Grecji, na południe od Aten. Promy wypływają stąd na Kretę codziennie i przez cały rok, kierując się do większych kreteńskich portów Heraklion, Rethymno i Chania, a kilka razy w tygodniu do portów Agios Nikolaos i Sitia. Połączenia statkiem Pireus - Kreta obsługiwane są przez trzy główne firmy żeglugowe Anek, Superfast i Minoan lines. Nocny rejs trwa zwykle 8 do 9 godzin, klasyczny rejs dzienny około 6 godzin.

Te większe porty wykorzystywane są również do żeglugi między wyspami greckimi - Kreta ma regularne połączenia z Rodos, Santorini i Karpathos, rzadziej z innymi wyspami greckimi. Między Kretą a Santorini kursują również tzw. szybkie łodzie, które mogą pokonać tę trasę w 2,5 godziny, podczas gdy klasyczny prom zajmuje około 4 godzin.

Mniejsze i szybsze łodzie kursują wtedy do innych miast portowych na wyspie, ale są one raczej wykorzystywane do lokalnego transportu po Krecie.

Rozkłady jazdy promów greckich - wyszukiwarki połączeń internetowych

Let´s Ferry (www.letsferry.gr)
Greek Travel Pages (www.ferries.gr)
Open Seas (www.openseas.gr)
Danae Travel (www.danae.gr)

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas