Kreta - więcej informacji

Strona główna -Kreta -Inne -Transport na wyspie Kreta

Transport na wyspie Kreta

Czy samolotem, czy promem... jesteśmy na wyspie Krecie. I mamy kilka opcji, aby przetransportować się dalej, podróżować i odkrywać piękno tej wyjątkowej greckiej wyspy. Możemy wybrać publiczny transport autobusowy, wypożyczony samochód (motocykl, rower) lub taksówkę. Wspaniałym doświadczeniem jest również wycieczka statkiem.

Opcje transportowe na Krecie

Jeśli zorganizowałeś wakacje na Krecie za pośrednictwem biura podróży, nie musisz się martwić o transfery z lotniska. Możesz znaleźć autobus z biura podróży, który zabierze twoich klientów do każdego hotelu.

W przeciwnym razie zwykle masz kilka opcji do wyboru. Klasycznie możesz skorzystać z linii autobusowych, które zatrzymują się na lotnisku i zabierają Cię do centrum miasta, gdzie możesz kontynuować podróż do kurortów regularnymi autobusami. Inne opcje to taksówka lub wynajem samochodu. Możesz wynająć samochód online z wyprzedzeniem i mieć go dostarczonego na lotnisko (terminowe dostarczenie na lotnisko jest zwykle bezpłatne), a czasami firmy wynajmujące mają stoisko bezpośrednio w lobby lotniska.

Jeśli przylatujesz na lotnisko w stolicy Heraklionie lub na lotnisko w Chanii, nie jest problemem skorzystanie z autobusu, taksówki lub wypożyczonego samochodu. Z lotniska w pobliżu Sitii można dojechać tylko taksówką.

Transport autobusowy

Transport autobusowy na Krecie to stosunkowo tani, niezawodny i wygodny środek transportu. Publiczną komunikację autobusową na Krecie zapewnia firma K.T.E.L. Autobus kursuje kilka razy dziennie pomiędzy największymi miastami i najbardziej ruchliwymi kurortami oraz zazwyczaj dwa razy dziennie do mniejszych miejscowości. W dużych miastach autobusy zbiegają się na dworcach autobusowych, w mniejszych miejscowościach autobusy zatrzymują się zazwyczaj na środku placu, a w przypadku nadmorskich kurortów autobusy zatrzymują się zazwyczaj przy głównej drodze na skraju kurortu (czasami podjeżdżają pod hotele, ale bywa to niemożliwe ze względu na wąskie uliczki i liczbę turystów).

Poza dworcami autobusowymi zawsze lepiej pomachać do autobusu, aby zasygnalizować, że chce się wsiąść (tak jak w przypadku przystanku "na sygnale" - tutaj kierowcy są do tego przyzwyczajeni i lepiej niepotrzebnie pomachać niż czekać kilka godzin na kolejne połączenie. Czasem nawet kierowcy innych linii zatrzymają się dla Ciebie. Kierowcy są tu naprawdę ogólnie bardzo pomocni i zazwyczaj nie mają nawet problemu z zatrzymaniem się poza tradycyjnymi przystankami. Za próbowanie nic nie płacisz.

Autobusy są niezawodne i zazwyczaj punktualne, ale czasami zdarzają się opóźnienia (klasycznie podczas prac budowlanych lub zamknięć). Najbardziej aktualne informacje dostępne są w Internecie (na stronie K.T.E.L. - rozkłady jazdy, cenniki, mapy większych miast itp.), papierowe rozkłady są następnie wywieszone na każdym przystanku.

Na głównych trasach kursują nowoczesne, klimatyzowane autobusy, starsze można spotkać między mniejszymi miejscowościami, ale generalnie autobusy na Krecie określane są jako dobre i bezpieczne. Podobnie jak palenie papierosów, również jedzenie i picie jest w autobusach zabronione (jeśli pije się zwykłą wodę z butelki, kierowcy zwykle to tolerują).

Jeśli chodzi o ceny biletów, transport autobusowy na Krecie nie jest drogi. Na krótszych trasach opłata wynosi około 1 euro za 10 km, na dłuższych zazwyczaj mniej. Na dworcach autobusowych lub tam, gdzie jest budka ze sprzedawcą biletów, bilety kupuje się z wyprzedzeniem. Na innych przystankach płaci się bezpośrednio u kierowcy.

Strona internetowa K.T.E.L.: www.e-ktel.com/en/
Rozkłady jazdy do druku: www.e-ktel.com/en/services/dromologia

Wypożyczalnia samochodów, motocykli i rowerów

Bardzo popularny wśród turystów i chyba najbardziej idealny sposób na poruszanie się po danym rejonie Krety - nie jesteś ograniczony rozkładami jazdy, opóźnieniami czasowymi i co najważniejsze możesz dostosować swoją podróż do aktualnego samopoczucia i kondycji. Większość wynajmów odbywa się samochodem, ale dostępne są również motocykle i rowery.

Jednak tak jak motocykle są popularne wśród turystów na innych greckich wyspach, tak na Krecie są raczej polecane tylko dla dobrych kierowców. W przeciwieństwie do mniejszych wysp, ruch na głównych kreteńskich drogach jest dość gęsty i ruchliwy, a kolejną uciążliwą rzeczą są wąskie i kręte drogi na przedgórzu, które często są dość strome i, zwłaszcza na zakrętach, można wpaść w poślizg na piasku i kamieniach. Ale jeśli jesteś przyzwyczajony do takiego podróżowania, to zdecydowanie coś w tym jest i ta opcja istnieje również na Krecie.

Decydując się na wynajem samochodu, mamy też do wyboru dwa rodzaje ubezpieczenia - standardowe (nie obejmuje ubezpieczenia szyb, kół i podwozia) oraz pełne. Podejrzana jest bardzo niska cena w porównaniu z konkurencją. Jeśli więc z góry wiesz, że chcesz wynająć samochód i na jak długo, to idealnym rozwiązaniem jest zamówienie auta online z domu - możesz spokojnie przeczytać umowę i wybrać rodzaj pojazdu. Wypożyczalnie oferują zazwyczaj mniejsze, 4-miejscowe pojazdy, większe, terenowe oraz minibusy dla 6-9 osób. Jeśli zarezerwujesz samochód online z wyprzedzeniem i chcesz, aby został on dostarczony prosto na lotnisko, jest to zazwyczaj bezpłatne. Jeśli chcesz go później przywieźć do hotelu, jest to do uzgodnienia.

W każdym z bardziej ruchliwych kurortów turystycznych znajduje się zazwyczaj co najmniej jedna wypożyczalnia, a zwykle więcej (warto również rozejrzeć się i porównać ceny, ponieważ nierzadko zdarza się, że wypożyczalnia na obrzeżach kurortu jest znacznie tańsza niż ta w samym centrum). Do ceny dochodzi również negocjowanie umowy za pośrednictwem biura podróży, które oczywiście pobiera prowizję.

Ceny wynajmu to naprawdę indywidualna sprawa, więc żeby dać Wam pojęcie - klasyczny, mniejszy samochód będzie Was kosztował około 65 euro za dzień, około 270 euro za tydzień. Poza wysokim sezonem ceny są zazwyczaj dużo niższe (około 50 euro za dzień i około 210 euro za tydzień).

Usługi taksówkarskie

Największą zaletą usług taksówkarskich jest to, że są one dostępne niemal wszędzie i mogą zawieźć Cię w każde miejsce i o każdej porze. A drugą zaletą jest cena, która nie jest ekstremalna. Taksówki używają liczników i są wyceniane w ramach dwóch taryf: 1) miasto/dzień (od 5 rano do 24) i 2) poza miastem/noc (od 24 do 5 rano). Wyjątkiem są taksówki w małych gminach (tutaj nazywane "Agoraion"), które czasami mają stałe ceny za poszczególne przejazdy i nie używają liczników.

Konkretne ceny różnią się więc zarówno w zależności od taryfy, jak i od rejonu. Aby dać Państwu wyobrażenie, można spodziewać się około 1 Eur za wsiadanie, a następnie około 0,34 Eur za km (0,64 Eur w drugiej taryfie), plus inne ewentualne dopłaty za oczekiwanie, nadbagaż itp.

Transport statkiem

Jesteśmy na wyspie, więc mamy jeszcze jedną opcję podróży - dość nietypową i ciekawą dla nas turystów - transport łodzią. W przeważającej części są to łodzie turystyczne i wycieczkowe dla mniejszych grup osób, które odbywają np. rejsy wzdłuż wybrzeża i wzdłuż najpiękniejszych plaż Krety, czy również wycieczki na sąsiednie wyspy, których w okolicach Krety jest wiele. Popularnym celem wycieczek statkiem jest wysepka boga Zeusa, wyspa Gramvousa z pozostałościami starej weneckiej fortecy czy wyspa Chrisi z pięknymi białymi plażami.

Z Krety można również odwiedzić inną popularną grecką wyspę - Santorini. Do transportu na większe odległości i pomiędzy greckimi wyspami służą już duże promy. Więcej informacji znajdziesz w artykule Jak dojechać na Kretę.

Sieć dróg na Krecie

Znaczna część Krety pokryta jest siecią dróg, wyjątki stanowią obszary górskie i naprawdę odległe tereny. Główna droga biegnie wzdłuż północnego wybrzeża Krety, gdzie wybudowano również nową autostradę (tzw. Nowa Droga Krajowa / Autostrada Północnokreteńska). Nowa autostrada łączy główne kreteńskie miasta od Kissamos na zachodzie, przez miasta Chania, Rethymno, Heraklion do miasta Agios Nikolaos na wschodzie wyspy i pozwoli Państwu zaoszczędzić sporo czasu przy pokonywaniu dłuższych dystansów.

Prawie równolegle do nowej autostrady biegnie dawna główna droga (tzw. Old Road), co jest bardzo wygodne, jeśli chcecie podróżować z jednego kurortu do drugiego i nie chcecie ciągle wchodzić i schodzić z autostrady (jest też transport publiczny), lub jeśli chcecie po prostu cieszyć się otaczającą Was przyrodą. Można dojechać do wszystkich miejscowości od Kissamos na zachodzie do Sitii na wschodzie. Z drugiej strony jest to oczywiście wolniejsze i czasem dosłownie przepełnione miejscowymi i autobusami.

Podstawowe zasady ruchu drogowego w Grecji

Grecja ma podobne zasady ruchu drogowego jak inne kraje europejskie, więc znajomość przepisów ruchu drogowego to dobra podstawa. Maksymalne ograniczenie prędkości to 50 km/h w miejscowości, 80 km/h poza miejscowością, na drogach klasy 1 o szybkim ruchu 100 km/h. a na autostradach maksymalnie 120 km/h. Wskazane jest jednak zachowanie ostrożności podczas jazdy, gdyż miejscowi Grecy mają czasem dość specyficzny styl jazdy. Jeśli jednak nie chcesz wyciąć z wakacyjnego budżetu sowitej grzywny, nie daj się porwać tłumom i rzeczywiście przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy na przednim siedzeniu oraz posiadanie fotelika samochodowego dla dzieci (zazwyczaj dostarczany jest bezpłatnie wraz z wynajętym samochodem). Podczas jazdy na motocyklu wymagany jest kask. Natomiast dla kierowców obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon podczas jazdy. Chociaż pewien poziom alkoholu we krwi kierowcy jest w Grecji tolerowany (na ogół 0,5 promila, 0,2 promila dla początkujących i motocyklistów), nie zaleca się spożywania alkoholu przed jazdą, ponieważ bycie winnym w wypadku spowodowanym jazdą pod wpływem alkoholu jest surowo karane.

Z doświadczenia firm wynajmujących samochody, które od czasu do czasu mają do czynienia z mandatami od swoich klientów, turyści w Grecji popełniają najwięcej błędów przy parkowaniu. Oprócz klasycznych znaków "zakazu parkowania" i "zakazu zatrzymywania się", możesz zobaczyć również żółte linie namalowane bezpośrednio na drodze. Nie należy parkować w miejscach, gdzie namalowane są żółte linie. Jeśli po powrocie do samochodu znajdziesz za wycieraczką różowy kawałek papieru, to prawdopodobnie jest to mandat w wysokości 80 euro za złe parkowanie. Z kwitkiem należy udać się na pocztę i tam zapłacić mandat (w tym przypadku mandat jest zmniejszony do 40 euro). Jeśli wyrzucisz mandat, policja zażąda od wypożyczalni umowy i Twoich danych osobowych, a następnie odzyska grzywnę w całości. Mandaty za przekroczenie prędkości lub niezapięcie pasów bezpieczeństwa jako kierowca lub pasażer są mniej powszechne.

Orientacyjne kwoty niektórych mandatów: złamanie zakazu parkowania 80 euro, rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy 100 euro, przekroczenie prędkości do 350 euro, niezapięcie pasów bezpieczeństwa 350 euro, niezatrzymanie się na znaku stop 700 euro itp.

A rzeczywistość na Krecie?

Sposób jazdy mieszkańców Krety nie różni się od mieszkańców innych greckich wysp czy ogólnie krajów południowych. Należy zachować spokój na drodze i nie rozpraszać się tym, że Kreteńczycy dużo trąbią, często przekraczają dozwoloną prędkość, nie używają kierunkowskazów i wyprzedzają z lewej i prawej strony.

Szczególnie w największych kreteńskich miastach, takich jak Heraklion, Chania czy Rethymno, drogi przypominają raczej dżunglę, w której każdy stara się jak najszybciej dotrzeć tam, gdzie musi. Na skrzyżowaniach należy uważać na duże i ewidentnie silniejsze samochody, ponieważ czasami prawo silniejszego samochodu wygrywa z prawem drogi lub sygnalizacją świetlną. Szczególnie przy parkowaniu zalecamy nie patrzeć na innych i raczej kierować się znakami i oznaczeniami drogowymi, ponieważ samochody często parkują tam, gdzie jest to zabronione. To dziwne, ale tam gdzie miejscowi odważą się zaparkować, wypożyczone samochody często nie. Zdecydowanie więc wybieramy transport autobusowy w podróżach do dużych miast, bo nie warto tracić nerwów i czasu na szukanie wolnego miejsca parkingowego.

Poza głównymi drogami na Krecie, drogi są tu raczej wąskie i ze względu na górski charakter wyspy bardzo kręte. Jeśli jednak nie podejmuje się niepotrzebnego ryzyka, nie są one szczególnie niebezpieczne. Kierowcy motocykli i skuterów powinni jednak uważać, gdyż mogą wpaść w poślizg na piasku i żwirze, który gromadzi się na zakrętach, a szczególnie po deszczu drogi te mogą być bardzo śliskie. Należy więc pamiętać, aby nie spieszyć się i jechać ostrożnie. Szkoda byłoby też od czasu do czasu nie zwolnić, gdy drogi często prowadzą przez tak piękne i niepowtarzalne krajobrazy.

Znaki kierunkowe są jednak sprawdzianem obserwacji, gdy musimy skręcić z głównej drogi. Często znaki te są umieszczone tuż przy samym skrzyżowaniu, a czasem nawet kilka metrów za nim! Kolejny powód, aby poluzować gaz;)

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas