Kreta - więcej informacji

Strona główna -Kreta -Inne -Lotnisko Vitsentzos Kornaros Sitia

Lotnisko Vitsentzos Kornaros Sitia - wyspa Kreta

Lotnisko Sitia Public, Vitsentzos Kornaros Airport

Publiczne lotnisko Sitia znajduje się w północno-wschodniej części greckiej wyspy Kreta i jest raczej małym lotniskiem społecznościowym. Znajduje się w rejonie Mponta, w pobliżu miasta Sitia, około 129 km na wschód od stolicy Heraklionu.

Oficjalnie lotnisko nosi imię słynnego kreteńskiego poety Vitsentza Kornara, który napisał epicki poemat Erotokritos. Jego alternatywna nazwa to Municipal Airport of Sitia (dosłownie "Sitia Municipal Airport"); wśród mieszkańców nazywane jest po prostu "Sitia Airport" i znajduje się zaledwie 1 km od centrum miasta.

Lotnisko Vitsentzos Kornaros rozpoczęło działalność w czerwcu 1984 roku, kiedy to wylądował tu pierwszy samolot, aby sprawdzić jego gotowość. Dziś lotnisko jest w stanie obsłużyć zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, przy czym w szczycie sezonu turystycznego większość ruchu stanowią loty czarterowe z Europy. Jednak lotnisko wciąż jest jednym z mniejszych i mniej używanych lotnisk, co samorządowcy chcą zmienić i zgodzili się na dokończenie i modernizację.

Po wylądowaniu, turyści mogą udać się autobusem do centrum Sitii. Stamtąd inne linie autobusowe kursują następnie do największych i najbardziej znanych kurortów na wyspie.

Kod IATA: JSH

Kod ICAO: LGST

Strona internetowa: www.ypa.gr

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas