Kreta - więcej informacji

Strona główna -Kreta -Inne -Lotnisko Nikos Kazantzakis Heraklion

Lotnisko Nikos Kazantzakis Heraklion - wyspa Kreta

Port lotniczy Nikos Kazantzakis, port lotniczy Heraklion

Lotnisko Nikos Kazantzakis Heraklion

Międzynarodowy port lotniczy Nikos Kazantzakis znajduje się w północnej części greckiej wyspy Kreta i jest największym lotniskiem na Krecie. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie stolicy Heraklionu, około 3 km na wschód od centrum miasta.

Oficjalnie nazwane na cześć greckiego pisarza i filozofa Nikosa Kazantzakisa, lotnisko jest po prostu nazywane "Heraklion Airport" wśród mieszkańców. Nikos Kazantzakis Airport jest głównym i największym lotniskiem na Krecie i jest również drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem w Grecji, po Athens International Airport. W sezonie letnim obsługuje liczne loty czarterowe z całej Europy, natomiast przez resztę roku głównie loty z Aten i innych greckich miast.

Lotnisko zostało wybudowane w 1937 roku, a dwa lata później wylądował na nim pierwszy samolot. Jednak podczas II wojny światowej, w latach 1941-1946, operacje na lotnisku zostały zawieszone. Kiedy lotnisko wznowiło działalność, jego stan był jednak bardzo prowizoryczny, a budynek lotniska składał się z trzech namiotów, z których jeden służył jako administracja władz lotniska, drugi jako biuro, a trzeci do obsługi pasażerów. W 1947 roku nastąpiły pierwsze zmiany na terenie lotniska i wybudowano mniejszy budynek pasażerski. Wraz z wybudowaniem pierwszego pasa startowego w 1948 roku, z lotniska zaczęły startować samoloty do różnych miejsc w Europie. Z czasem jednak pojemność starego budynku lotniska stała się niewystarczająca i w 1971 roku wybudowano nowy, znacznie większy budynek lotniska.

Obecnie lotnisko posiada 15 miejsc postojowych dla dużych samolotów, a wieża kontrolna kieruje samoloty na dwa pasy startowe. Terminal lotniska oferuje pasażerom wystarczającą liczbę punktów odprawy, toalet i sklepów, a także zawiera restauracje, przechowalnię bagażu, kantor wymiany walut, a nawet wypożyczalnię samochodów.

Mimo że lotnisko przeszło znaczną budowę i modernizację, w miesiącach letnich nie jest ono w stanie osiągnąć swojej przepustowości. Lotnisko posiada jeden dość przestarzały terminal, którego wielkość odpowiada normalnemu funkcjonowaniu w ciągu roku, ale w głównym sezonie turystycznym jest znacznie przeciążony. W 2017 roku podjęto ostateczną decyzję o budowie nowego, nowoczesnego lotniska, którego termin ukończenia wyznaczono na 2025 rok.

Po wylądowaniu turyści mogą skorzystać z autobusu, który zawiezie ich do centrum Heraklionu. Stamtąd odjeżdżają następnie inne linie autobusowe do największych i najbardziej znanych kurortów na wyspie.

Kod IATA: HER

Kod ICAO: LGIR

Strona internetowa: www.heraklion-airport.info , www.heraklionairport.net 

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas