Kurorty na wyspie Kreta

Prinias - wyspa Kreta

Tradycyjna górska wioska Prinias znajduje się w centralnej części greckiej wyspy Krety, około 35 km na południe od stolicy Heraklionu (Iraklionu). Wioska znajduje się na miejscu starożytnego miasta Rizinia.

Kréta, Prinias na mapie Google maps

Wioska Prinias

Prinias to typowa grecka wioska położona na pagórkowatym terenie, w pobliżu głównej drogi łączącej miasta Heraklion i Agioi Deka. Wioska, z małymi domami, wąskimi uliczkami i pięknymi kościołami, żyje spokojnym życiem i jest prawie nietknięta przez turystykę. Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem lub hodowlą bydła.

Okolice wioski są górzyste i pięknie zielone, porośnięte głównie sosnami. W pobliżu odkryto pozostałości starożytnego miasta Rizinia.

Obszar archeologiczny Rizinia

Starożytne miasto Rizinia znajdowało się na szczycie pobliskiego wzgórza Matala, około 1 km na północ od dzisiejszej wioski Prinias. Badania sugerują, że miejsce to było zamieszkane od 1500 r. p.n.e., w okresie postminojskim i hellenistycznym. Fundamenty starożytnej świątyni zostały odkryte po wschodniej stronie wzgórza, a ruiny dwóch kolejnych świątyń z VII wieku p.n.e. zostały następnie odkryte w centralnej części terenu.

Do miejsca wykopalisk prowadzi ścieżka dla pieszych. Ponieważ zakres wykopalisk był bardzo ograniczony, nie znajdziesz tu wielu odwiedzających. Ale ci, którzy dotrą na szczyt wzgórza, zostaną nagrodzeni dodatkowym widokiem na dolinę Messara i góry Lassithi. Ruiny Rizinia znajdują się na drodze ze słynnego stanowiska archeologicznego Knossos do starożytnego miasta Gortine.

Duża liczba artefaktów znalezionych na tym obszarze jest obecnie przechowywana w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.

Małe wodospady

Po ulewnych deszczach na wzgórzach poniżej starożytnego miejsca Rizinia tworzy się piękny wodospad o wysokości około 10 metrów. Najlepszym sposobem na znalezienie tego miejsca jest podążanie małą ścieżką prowadzącą do farmy owiec (znajdującej się na wschód od wykopalisk).

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Zaros

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas