Kurorty na wyspie Kreta

Rapaniana - wyspa Kreta

Mała i bardzo spokojna miejscowość turystyczna Rapaniana znajduje się w północno-zachodniej części greckiej wyspy Krety, około 161 km na zachód od stolicy Heraklionu (Iraklionu). Wioska należy do prefektury Chania.

Kréta, Rapaniana na mapie Google maps

Charakterystyka nadmorskiego kurortu Rapaniana

Nadmorska miejscowość Rapaniana leży około 22 km na zachód od regionalnego miasta Chania, w pobliżu popularnego kurortu turystycznego Kolymbari. Wioska Rapaniana położona jest w malowniczej i spokojnej okolicy, otoczona piękną piaszczystą i kamienistą plażą na wybrzeżu i zdominowana przez Góry Białe (Lefka Ori) w głębi lądu. Znakiem rozpoznawczym Rapaniany jest ładny, pomalowany na żółto kościół.

Rapaniana to naprawdę niewielki ośrodek wypoczynkowy, z kilkoma małymi hotelami i rodzinnymi apartamentami, z tradycyjnymi greckimi tawernami, restauracjami, kawiarniami i barami w pobliżu. Jest tu także kilka sklepów, apteka, poczta i wypożyczalnia samochodów. Poza tym jednak wioska jest spokojna i nie należy spodziewać się tętniącego życiem życia nocnego. Miłośnicy nocnego życia powinni udać się do jednego z sąsiednich większych kurortów (Agia Marina jest popularna) lub prosto do pięknego i tętniącego życiem miasta Chania.

Tavronitis ma dobre połączenia komunikacyjne, a główna droga łącząca Chanię i Kissamos/Kasteli przechodzi bezpośrednio przez kurort. W pobliżu miejscowości przebiega również kreteńska autostrada. Jeśli chcesz ożywić swój pobyt w ośrodku wycieczkami lub zakupami, zalecamy wypożyczenie samochodu. Do pobliskich kurortów można również dojechać lokalnym autobusem.

Wybrzeże i plaża Rapaniana

Rapaniana, przyjemna żwirowo-piaszczysta plaża, nosi tę samą nazwę co miejscowość. Plaża nie jest zbyt zorganizowana, z zaledwie kilkoma leżakami i parasolami, ale zdobyła swoich fanów. Dzięki stopniowemu wejściu do wody i lazurowemu morzu jest szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi i par szukających spokoju i prywatności. W pobliżu plaży znajduje się również tawerna i bar.

Wskazówki dotyczące wycieczek po okolicy

Sama wioska i jej zielona i spokojna okolica zachęcają do romantycznych spacerów i dłuższych wędrówek. Wewnątrz wioski istnieje bardzo interesujący kontrast między na wpół zrujnowanymi starymi domami a ładnie odrestaurowanymi kościołami i kaplicami. Pobliskie Góry Białe (Lefka Ori) lub wąwóz Samaria również mogą być dobrym punktem na wędrówkę.

Dzięki dobrym połączeniom komunikacyjnym kurortu w mgnieniu oka znajdziesz się w jednym z sąsiednich kurortów (wypróbuj na przykład Platanias lub Agia Marina) lub odwiedź pobliskie malownicze historyczne miasto Chania, które oferuje zarówno piękne zabytki, jak i więcej możliwości rozrywki i zakupów. Jeśli chcesz odpocząć na innej plaży, polecamy Gramvousa, Balos, Falassarna lub Elafonisi. Miłośnicy wody mogą również wypróbować park wodny Limnoupolis w pobliżu Chanii.

Dla kogo przeznaczone jest centrum?

Polecamy Rapaniana tym turystom, którzy szukają spokoju i relaksu na wakacjach. Miejsce jest idealne na romantyczne spacery po malowniczej, zielonej okolicy lub kontemplację na tutejszej przyjemnej żwirowej i piaszczystej plaży. Zadbano tu o podstawowe usługi turystyczne, ale nie należy oczekiwać od kurortu żadnych większych rozrywek ani tętniącego życiem życia nocnego. Jednak dzięki dobrym połączeniom komunikacyjnym do większych kurortów można dotrzeć w mgnieniu oka, a lokalizacja może być również idealną bazą wypadową do podróżowania po zachodniej części Krety.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Kolymbari, Maleme, Tavronitis

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas