Kurorty na wyspie Kreta

Stalida - wyspa Kreta

Stalis

Stalida

Tętniący życiem nadmorski kurort Stalida leży na północnym wybrzeżu greckiej wyspy Krety, około 31 km na wschód od stolicy Heraklionu (Iraklionu). Obszar Stalidy i okolicznych kurortów funkcjonuje jako największe centrum rozrywki na wyspie.

Kréta, Stalida na mapie Google maps

Utworzenie Centrum Turystycznego Stalida

Miejscowość wypoczynkowa Stalida stanowi część dużego obszaru Hersonissos - Stalida - Malia, który zyskał miano "największego i najbardziej ruchliwego kurortu na Krecie". W przeciwieństwie do swoich "sąsiadów" Chersonissou i Malia, Stalida została stworzona sztucznie.

Miasta portowe Chersonisou (Hersonissos) i Malia rozwijały się stopniowo i naturalnie od małych wiosek rybackich do ich obecnej formy jako dużych i tętniących życiem kurortów. Pomiędzy tymi dwoma kurortami znajduje się pusty obszar z piękną piaszczystą plażą. Nic więc dziwnego, że wzdłuż wybrzeża zaczęły wyrastać pierwsze domy mieszkalne i otwierać się różnego rodzaju sklepy i tawerny.

Nazwa Stalis pochodzi od greckiego czasownika "stalizo", co tłumaczy się jako "zatrzymaj się i odpocznij". W przeszłości pasterze korzystali z tego miejsca, aby odpocząć ze swoimi stadami lub schronić je na noc.

Stalida - udogodnienia kurortu i plaża Stalida

Kurort Stalida, znany również jako Stalis, oferuje różnorodne zakwaterowanie o różnym poziomie i jakości. Ogólnie rzecz biorąc, hotele i apartamenty tutaj mają zwykle niższy standard, ale często znajdują się blisko plaży i mają własne baseny. Jeśli chcesz spać w nocy, zalecamy, aby przy wyborze hotelu upewnić się, że nie znajduje się on tuż przy głównej promenadzie, w przeciwnym razie możesz zostać obudzony przez nocnych gości kurortu.

Czescy touroperatorzy często łączą Stalidę i Malię w jeden kurort, ponieważ znajdują się one tuż obok siebie. Spacerując wzdłuż wybrzeża, nawet nie będziesz wiedział, że przeszedłeś z jednego miasta do drugiego; długa piaszczysta plaża rozciąga się dalej na wschód do Malii. To, że są to dwa kurorty, można rozpoznać po znakach na głównej drodze.

Oprócz zakwaterowania, ośrodek oferuje inne usługi turystyczne w postaci różnych sklepów, doskonałych tawern, barów i dyskotek. Są tu także wypożyczalnie samochodów i motocykli. Jednak wieczorem turyści ze Stalidy i innych kurortów przybywają do sąsiedniego miasta Chersonisou, które jest znanym nocnym kurortem na wyspie.

Kurort obejmuje piękną piaszczystą plażę o tej samej nazwie, Stalida, która jest uważana za jedną z największych i najpiękniejszych plaż na Krecie. Piasek pokrywający wybrzeże jest cudownie drobny, a dzieci uwielbiają się w nim bawić. Plaża Stalida jest ogólnie bardzo popularna wśród rodzin z dziećmi, ponieważ linia brzegowa bardzo powoli opada do morza, a woda w zatoce Malia jest pięknie ciepła i czysta. W ofercie jest również serwis plażowy, fast food i sporty wodne z adrenaliną.

Historia i zabytki historyczne

Obszar wokół zatoki ma bardzo długą historię, a najstarsze znaleziska pochodzą z 6000 r. p.n.e.. Dowody osadnictwa sięgają około 3 000 lat p.n.e., z których zachowały się pozostałości pojedynczych osad lub grobów. Najsłynniejszym zabytkiem z tej epoki jest minojski pałac Knossos, którego powstanie datuje się na około 2 000 lat p.n.e.. Knossos było prawdopodobnie centrum administracyjnym całej cywilizacji minojskiej, a dziś jest rozległym stanowiskiem archeologicznym, które jest świadectwem lokalnej cywilizacji minojskiej. Znajduje się w pobliżu stolicy Heraklionu.

Zatoka Malia i jej okolice są powszechnie uważane za pierwszy zamieszkany obszar na Krecie.

Na terenie dzisiejszej Stalidy nie znajdziemy jednak żadnych znaczących zabytków. Jak już wspomniano, kurort powstał sztucznie pomiędzy dwoma rozwijającymi się miastami portowymi. W pobliżu plaży stoi jeden z nielicznych zabytkowych budynków - bizantyjski kościół Agios Ioannis, pochodzący z około 1600 roku n.e.

Wycieczki po okolicy

Stalida jest strategicznie położona pod względem podróży i transportu. Znajduje się w pobliżu głównej drogi wzdłuż północnego wybrzeża, zapewniając dobre połączenia komunikacyjne z innymi kurortami na wyspie. Pobliska stolica Heraklion jest z pewnością warta odwiedzenia, z masywną fortecą, słynnym muzeum archeologicznym i pięknym bizantyjskim kościołem św. Tytusa. Wycieczki fakultatywne obejmują również zwiedzanie stanowisk archeologicznych z pozostałościami świątyni w Knossos.

Miłośnicy przyrody i spacerów docenią okoliczne krajobrazy. Tuż za kurortem wzgórza zaczynają się wznosić, a na południowym wschodzie widać Selenę (Selena Oros), która stanowi północną część najwyższych gór w okolicy, gór Dikti. Z wioski Stalis prowadzi również tak zwany "bułgarski szlak" w górę wzgórz do położonej w głębi lądu wioski Mochos. Szlak zyskał tę nazwę podczas II wojny światowej, kiedy maszerowali nim bułgarscy jeńcy wojenni. W wiosce Mochos można odświeżyć się zimnym napojem, usiąść w kawiarni na placu lub odwiedzić całkiem nowoczesny klasztor Panagia Theogenitor (Dziewica Maryja). Kilka razy w sezonie odbywa się tu także tradycyjna "grecka noc" z pysznym jedzeniem i grecką muzyką na żywo.

Pomiędzy kurortami Stalida i Chersonisou znajduje się interesujący skansen tradycyjnej architektury ludowej, Lychnostatis, w którym można zobaczyć starożytne domy kreteńskich rolników i kupców oraz dowiedzieć się, jak działały ówczesne tłocznie oliwy, destylarnie oraz warsztaty tkackie i garncarskie.Można nawet samemu wypróbować niektóre z tych zajęć.

Dla kogo centrum jest odpowiednie

Polecamy Stalida Tourist Resort tym, którzy wybierają się na wakacje głównie po to, aby odpocząć i cieszyć się wakacyjną atmosferą. Stalida to tętniący życiem kurort z piękną plażą, gdzie będziesz pod dobrą opieką. Nie będziesz jednak cieszyć się spacerami po zabytkach historycznych.

Jeśli natomiast szukasz ciszy i spokoju oraz kontemplacji w otoczeniu przyrody, wypróbuj spokojniejsze kurorty Bali, Plakias lub Paleochora.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Hersonissos, Malia

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas