Kurorty na wyspie Kreta

Sougia - wyspa Kreta

Niewielki i bardzo spokojny nadmorski kurort Sougia położony jest w południowo-zachodniej części greckiej wyspy Kreta, około 197 km na południowy zachód od stolicy Heraklionu (Iraklionu). Jest to miejsce poszukiwane przez dość szczególny rodzaj turystów.

Kréta, Sougia na mapie Google maps

Charakterystyka nadmorskiego kurortu Sougia

Tradycyjna grecka wioska Sougia leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Krety, około 70 km na południe od regionalnego miasta Chania. To małe miasteczko na skraju wąwozu Agia Irini od dawna stoi poza rozwijającym się przemysłem turystycznym. Obecnie Sougia jest również zaznaczona na mapach popularnych kreteńskich kurortów, ale nie spodziewaj się tu masowej turystyki, zamiast tego przyjeżdża tu tylko specjalny typ turystów. Miejscowość odwiedzana jest głównie przez miłośników pięknej i dzikiej kreteńskiej przyrody, pustych plaż i spokojnego greckiego stylu życia.

W pobliżu lokalnej plaży znajduje się kilka przyjemnych tawern serwujących tradycyjne greckie potrawy, a w centrum wioski można znaleźć mniejsze obiekty noclegowe (małe pensjonaty i apartamenty rodzinne) lub sklep sprzedający różnorodne towary. Podstawowe potrzeby turystów będą dobrze zaspokojone, ale po inne usługi (takie jak poczta, apteka, stacja benzynowa itp.) Będziesz musiał udać się do jednego z pobliskich kurortów. Wzdłuż wybrzeża na zachodzie leży popularne nadmorskie miasteczko Paleochora, a na wschodzie wzdłuż wybrzeża Loutro i Chora Sfakion.

Sougia ma również mały port, który jest bardzo ważny dla wioski. Zapewnia on miastu połączenia z okolicznymi kurortami, a w głównym sezonie turystycznym regularnie odpływają stąd łodzie do Paleochora, Loutra, Chora Sfakion i Agia Roumeli. Można także opłacić rejs na pobliską wyspę Gavdos. Do wioski Sougia można również dotrzeć drogą lądową, a droga z północy jest szczególnie piękna, ponieważ prowadzi przez piękną, zieloną i dziką przyrodę kreteńskiego zaplecza (dotarcie do Chanii zajmuje około 2 godzin).

Wybrzeże i plaża Sougia

Miejscowość Sougia graniczy z długą plażą pokrytą grubym piaskiem i kamykami, obmywaną przez krystalicznie czyste morze. Plaża zaczyna się na zachód od wioski przy małym porcie i rozciąga się na wschód przez około 1,5 km. Wzdłuż plaży rosną małe drzewa tamaryszkowe, które zapewniają bardzo potrzebny cień w gorące letnie dni. Niedawno w głównej części plaży umieszczono parasole z leżakami, poza tym plaża jest niezorganizowana i bardzo cicha, prawie bezludna. Nic dziwnego, że jest popularna wśród nudystów i naturystów.

Historia obszaru i wskazówki dotyczące wycieczek

Dzisiejsza wioska Sougia leży na miejscu starożytnego miasta Syia, które funkcjonowało jako port Imperium Rzymskiego (większość jego pozostałości leży dziś pod wodą). Nad wioską wznosi się stary kościół Agia Irini (św. Pantelejmona), pochodzący z VI wieku i ozdobiony pięknymi mozaikami podłogowymi. Z kościoła roztacza się piękny widok na odległą okolicę.

Na zachód od kurortu znajdują się pozostałości starożytnego miasta Lissos, gdzie można zobaczyć na przykład pozostałości świątyni Asklepiosa, starożytny teatr, łaźnie lub sklepione grobowce. Do tego obszaru archeologicznego można dotrzeć łodzią lub pieszo (podróż trwa około 1 godziny).

Okolice Sougii zdobi piękna i zróżnicowana przyroda, idealna do pieszych wędrówek. Główną atrakcję okolicy można poznać z bliska i wybrać się na wędrówkę przez wąwóz Agia Irini o łącznej długości 12 km (wycieczka trwa około 3,5 godziny). Szlak charakteryzuje się umiarkowanym stopniem trudności, prowadzi przez zieloną okolicę, wśród różnych rodzajów drzew, krzewów i roślin. Szlak Agia Irini jest jednym z oficjalnych szlaków europejskich i jest również wyposażony w toalety i wodę pitną po drodze.

Popularną wycieczką pieszą jest również spacer wzdłuż wybrzeża do miasta Paleochora (podróż trwa około 4 godzin).

Dla kogo przeznaczone jest centrum?

Sougia to naprawdę ciche i spokojne miejsce, idealne do odpoczynku, relaksu i pieszych wędrówek. Przyjemne zakwaterowanie, wraz z przyjaznymi i pomocnymi mieszkańcami, z pewnością zapewnią relaksującą i rodzinną atmosferę. Z drugiej strony, miejsce to nie jest odpowiednie dla tych, którzy chcą dużo podróżować podczas swojego pobytu, ponieważ dostępność transportu w tym obszarze jest trudniejsza.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas