Kurorty na wyspie Kreta

Stavros - wyspa Kreta

Spokojny nadmorski kurort Stavros położony jest w północno-zachodniej części greckiej wyspy Kreta, na półwyspie Akrotiri. Oddalony jest o około 151 km na zachód od stolicy Heraklionu (Iraklionu).

Kréta, Stavros na mapie Google maps

Charakterystyka nadmorskiego kurortu Stavros

Mała wioska Stavros leży na samym końcu półwyspu Akrotiri, który charakteryzuje się masywnymi masywami skalnymi i niemal pustynnym charakterem. Miejscowość położona jest na północnym wybrzeżu, około 16 km na północny wschód od miasta Chania. Pod względem podziału administracyjnego wyspa podlega prefekturze Chania.

Wioska rybacka Stavros jest jednak stosunkowo młoda, a pierwsze budynki powstały wraz z rozwojem turystyki na wyspie (od lat 70. XX wieku). W związku z tym zaplecze turystyczne kurortu składa się raczej z małych hoteli i pensjonatów, sklepów z różnymi towarami i przytulnych tawern, które przygotowują posiłki ze świeżych połowów morskich dostarczanych przez lokalnych rybaków. Stare budynki z małymi domkami i wąskimi uliczkami, charakterystyczne dla większości kreteńskich wiosek, są nieobecne. Wyjątkowość tego miejsca wynika z otaczających skał i surowej przyrody.

Kurort i plaże Stavros

Kurort Stavros otoczony jest pięknymi i szerokimi piaszczystymi plażami, z różnymi zakamarkami i małymi lagunami, które zapewniają odwiedzającym dużo spokoju i prywatności. Morze w tej okolicy jest krystalicznie czyste i raczej płytkie, więc często można tu spotkać rodziny z mniejszymi dziećmi.

Główna plaża kurortu, Stavros Beach, znajduje się po północno-wschodniej stronie miejscowości, obok lokalnego portu. Plaża znajduje się w niewielkiej zatoczce z przepięknym widokiem na skaliste wzgórze Vardies. Niezwykłość tego miejsca została dostrzeżona przez twórców słynnego filmu Grek Zorba i to właśnie tutaj kręcono niektóre z jego scen. Dzięki swojemu położeniu plaża jest dobrze chroniona przed silnymi północnymi wiatrami.

Na północ od wioski znajduje się druga plaża, a kolejna wzdłuż wybrzeża dalej na zachód. Te plaże są już podatne na większe fale i są również znacznie mniej zorganizowane niż słynna plaża Zorbas. Północne wybrzeże kurortu jest również znacznie bardziej nierówne, a także można znaleźć niskie i ciekawie ukształtowane skały tuż przy plaży.

Plaże są częściowo zorganizowane, w niektórych miejscach można wypożyczyć leżaki i parasole, a w pobliżu znajdują się również smaczne tawerny, bary plażowe i sklepy. Jednak duży obszar plaż pozostaje naturalny. Na żadnej z plaż nie ma żadnych wodnych atrakcji.

Atrakcje w pobliżu

Nawet skalisty teren półwyspu Akrotiri kryje kilka interesujących i historycznych zabytków. Znajdują się tu trzy ważne budynki sakralne - klasztor Gouvernetto, klasztor Agia Triada i kaplica Katholiko. Agia Triada jest jednym z największych klasztorów na Krecie, a dziś stanowi część większej grupy specjalizującej się w produkcji ekologicznego wina i organicznej oliwy z oliwek. Sklep z lokalnymi produktami znajduje się na terenie klasztoru.

Dla kogo przeznaczone jest centrum?

Stavros to bardzo spokojny kurort położony w odległej części Krety, na samym skraju półwyspu Akrotiri. Do wioski regularnie kursują autobusy, z których niektóre zabiorą Cię bezpośrednio na piękną i słynną plażę Stavros (plaża Zorbas), ale nie spodziewaj się tu dużego ruchu turystycznego, ponieważ wioska nadal zachowuje przyjemną i osobistą atmosferę. W poszukiwaniu rozrywki turyści udają się do pobliskiego miasta Chania.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Kalathas

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas