Kurorty na wyspie Kreta

Zaros - wyspa Kreta

Tradycyjna górska wioska Zaros znajduje się w centralnej części greckiej wyspy Krety, około 49 km na południowy zachód od stolicy Heraklionu (Iraklionu). Wioska słynie ze źródła czystej wody źródlanej, która jest sprzedawana jako woda butelkowana na całej Krecie.

Kréta, Zaros na mapie Google maps

Charakterystyka miasta Zaros (środkowa Kreta)

Malownicza i dość tętniąca życiem wioska Zaros położona jest na wysokości 340 m n.p.m., u podnóża góry Psiloritis. Zamieszkuje ją około 3 tysięcy stałych mieszkańców. Obszar ten podlega jednostce regionalnej Heraklion, a najbliższe otoczenie wioski obejmuje jezioro Votomos i wąwóz Rouvas.

W wiosce Zouras znajduje się kilka restauracji, minimarketów i sklepów z różnorodnymi towarami, a także stacja benzynowa. Jednak to, z czego słynie wioska, to naturalnie czysta woda źródlana. To właśnie stąd pochodzą butelki wody mineralnej Zaros, które można kupić w sklepach na całej Krecie. W wiosce znajduje się kilka źródeł wody pitnej i małe jezioro za wioską. Nazwa miejscowości "Zaros" oznacza po grecku "miejsce z dużą ilością wody".

Jezioro Votomos i wąwóz Rouvas

Jezioro Votomos (miejscowi nazywają je jeziorem Zaros) zostało sztucznie utworzone, ponieważ pierwotnie istniał obszar mokradeł otaczający źródło wody Votomos. Obecny wygląd jeziora pochodzi z 1987 roku. Jezioro ma unikalny zielony kolor, otoczony wysokimi drzewami i gęstą zieloną roślinnością. W pobliżu jeziora znajduje się kilka tawern rybnych, wyposażonych w zbiorniki do hodowli ryb, dzięki czemu wybrane ryby (głównie pstrągi i łososie) będą przygotowane tak świeżo, jak to tylko możliwe.

Wykopaliska archeologiczne sugerują, że obszar ten był zamieszkany już w czasach cywilizacji minojskiej, dzięki obfitemu zaopatrzeniu w słodką wodę, a następnie rozkwitł pod rządami Rzymian. Woda źródlana z Zaros zaopatrywała rzymską stolicę Gortys, a dziś zaopatruje lokalną wioskę Zaros. Można więc nie tylko pić świeżą, słodką wodę przez cały dzień podczas pobytu w wiosce, ale także wziąć orzeźwiający wiosenny prysznic. W Zaros znajduje się również wiele pięknych bizantyjskich klasztorów z przeszłości.

Niedaleko wioski znajduje się wąwóz Rouvas (znany również jako wąwóz Zaros), który biegnie przez najstarszy las dębowy na Krecie. Spacer przez wąwóz to piękny widok, zwłaszcza gdy kwitną kolorowe kwiaty, a pachnące zioła pokrywają zbocza wąwozu.

Dla kogo przeznaczone jest centrum?

Zaros jest często celem jednodniowych wycieczek, ale można tu zostać na dłużej, ponieważ w wiosce znajduje się kilka obiektów noclegowych. Jest to idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek i tych, którzy chcą lepiej poznać centralną część Krety. W pobliżu, na południowym wybrzeżu wyspy, znajdują się piękne plaże Matala, Kommos lub Kalamaki oraz unikalne starożytne zabytki Knossos, Festos, Agia Triada i Gortina w zasięgu ręki.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Agioi Deka, Prinias

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas