Przydatne informacje

Strona główna -Przydatne informacje -Kiedy niebieska flaga powiewa nad plażą...

Kiedy niebieska flaga powiewa nad plażą...

Kiedy niebieska flaga powiewa nad plażą...

Program Błękitna Flaga jest prowadzony przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE), pozarządową organizację non-profit. Program został zapoczątkowany we Francji w 1985 roku, dwa lata później zaczął funkcjonować w Europie, a od 2001 roku został rozszerzony poza Europę. Błękitna Flaga to nagroda przyznawana plażom i portom, które spełniają wysokie standardy jakości wody, normy bezpieczeństwa, ochrony środowiska i edukacji ekologicznej.

Większość kryteriów stosowanych przez Fundację przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu Błękitnej Flagi jest obowiązkowa. Jednak niektóre z kryteriów mają służyć jako wskazówki, inne mają zastosowanie jedynie w skali regionalnej. Oto najważniejsze kryteria obowiązkowe: na plaży musi być umieszczona tablica z informacjami o lokalnym ekosystemie przybrzeżnym, jakości wody, programie Błękitna Flaga. Musi też zawierać kodeks postępowania dla odwiedzających. Jakość wody w kąpielisku jest bardzo dokładnie oceniana, zarówno pod względem mikrobiologicznym, jak i chemicznym czy fizycznym (twardość wody, ilość olejków, kolor wody itp.). Plaża, wraz z otoczeniem (chodniki, parkingi), musi być czysta i nie może być na niej żadnych śmieci. Na plaży nie wolno biwakować bez zezwolenia. Psy, konie i inne zwierzęta domowe muszą być kontrolowane na plaży. Na większości plaż oznaczonych Błękitną Flagą zwierzęta domowe są dozwolone na parkingach i promenadach, ale nie są dozwolone na piaszczystej części plaży (z wyjątkiem psów przewodników). Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, na każdej plaży musi być dostępna pierwsza pomoc, ratownicy i sprzęt ratunkowy, a plaża musi być strzeżona. Ponadto dla zwiedzających musi być dostępna woda pitna i toalety.

W 2015 roku 395 greckich plaż i 9 marin zostało wyróżnionych Błękitną Flagą. To stawia Grecję na trzecim miejscu w rankingu, za Hiszpanią z 578 wyróżnionymi plażami i Turcją z 436 plażami. Obecnie 63 państwa członkowskie są zarejestrowane w systemie niebieskiej flagi.

 Błękitna Flaga

 

Zasoby i inne przydatne linki:
http://ec.europa.eu/ourcoast/download.cfm?fileID=1018
http://www.blueflag.global/