Kreta - więcej informacji

Strona główna -Kreta -Inne -Lotnisko Ioannis Daskalogiannis Chania

Lotnisko Ioannis Daskalogiannis Chania - wyspa Kreta

Port lotniczy Ioannis Daskalogiannis, Port lotniczy Chania

Międzynarodowy port lotniczy Ioannis Daskalogiannis położony jest w północno-zachodniej części greckiej wyspy Kreta (na półwyspie Akrotiri) i jest drugim co do wielkości lotniskiem na Krecie. Znajduje się w pobliżu miasta Chania (około 13 km), około 146 km na zachód od stolicy Heraklionu.

Oficjalnie lotnisko nosi imię Ioannisa Daskalogiannisa, kreteńskiego buntownika, który brał udział w buncie przeciwko tureckim rządom w XVIII wieku. Wśród mieszkańców nazywane jest po prostu "Lotniskiem Chania".

Port lotniczy Ioannis Daskalogiannis jest drugim co do wielkości na Krecie i jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Grecji. W sezonie letnim obsługuje liczne loty czarterowe z całej Europy, natomiast przez resztę roku głównie loty z Aten i innych greckich miast. Swoją siedzibę ma tu również Ryanair.

Pierwotnie lotnisko wojskowe, w 1967 roku otworzyło swój pierwszy terminal pasażerski, a w 1974 roku lotnisko otworzyło się na loty międzynarodowe. Dziś lotnisko działa zarówno jako lotnisko cywilne, jak i wojskowe. Terminal lotniska jest jednak stosunkowo mały i przestarzały, co jest szczególnie widoczne w szczycie sezonu turystycznego, kiedy to lotnisko jest wyraźnie zatłoczone.

Po wylądowaniu, turyści mogą skorzystać z autobusu, który zawiezie ich do centrum Chanii. Stamtąd odjeżdżają następnie inne linie autobusowe do największych i najbardziej znanych kurortów na wyspie.

Kod IATA: CHQ

Kod ICAO: LGSA

Strona internetowa: www.chq-airport.gr , www.chania-airport.com , www.ypa.gr

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas