Kurorty na wyspie Kreta

Rethymno - wyspa Kreta

Rethymnon, Rethimnon

Rethymno

Piękne historyczne miasto Rethymno znajduje się w północnej części greckiej wyspy Krety, około 81 km na zachód od stolicy Heraklionu (Iraklionu). Rethymno to także tętniący życiem i uroczy kurort wakacyjny z nowoczesnymi usługami turystycznymi.

Kréta, Rethymno na mapie Google maps

Charakterystyka miasta Rethymno

Rethymno lub Rethymnon to trzecie co do wielkości miasto Krety, a także stolica tytułowej prefektury Rethymno. Leży na północnym wybrzeżu Krety, pomiędzy miastami Chania (około 60 km na zachód) i Heraklion (około 80 km na wschód). Rethymnon to miasto portowe, którego brzegi oblewa Morze Kreteńskie.

Rethymno jest jednym z najpiękniejszych przykładów "współistnienia" starego i nowego. Miasto ma bogatą i długą historię, o czym świadczy wiele zachowanych zabytków historycznych i kulturowych, które pochodzą z różnych etapów jego rozwoju. Jednocześnie miasto nie zapomina o komforcie turystów, dlatego znajdziemy tu także piękne hotele, wiele sklepów, restauracji i rozmaitych usług turystycznych, a jako wisienkę na torcie - piękną piaszczystą plażę. Rethymno to także miasto uniwersyteckie, gdyż od 1974 roku znajduje się tu Wydział Studiów Społecznych Uniwersytetu Kreteńskiego.

Historia miasta Rethymno

Dzisiejsze Rethymno stoi na miejscu starożytnego miasta Rithymno, które istniało tu około V wieku pne. Po okresie bizantyjskim miasto zostało ufortyfikowane i zyskało na znaczeniu pod rządami Wenecjan (od XIII wieku). Wenecjanie zajmowali się głównie handlem morskim i potrzebowali kolejnego portu między Heraklionem a Chanią podczas żeglugi wokół północnego wybrzeża wyspy. Wenecjanie założyli miasto Rethymno jako regionalne centrum administracyjne i stolicę prefektury o tej samej nazwie. Wokół portu wyrosła nowa zabudowa, zamieszkana głównie przez grecką szlachtę. Jednak fortyfikacje miasta były wciąż niewystarczające i nie chroniły wystarczająco ludności przed atakami wroga. Dlatego Wenecjanie postanowili zbudować ogromną fortecę na wzgórzu nad portem, która jest obecnie znana jako Forteca Fortezza.

W okresie panowania weneckiego mieszkańcy miasta zaczęli również poświęcać się sztuce i kulturze, rozwinęły się takie dziedziny jak teatr, malarstwo, literatura i architektura. Okres prosperity zakończył się w 1646 roku, kiedy Rethymnon został podbity przez Turków. Od tego czasu aż do rosyjskiej inwazji w 1898 r. miejscowa ludność koncentrowała się głównie na rolnictwie. Kultura i sztuka ponownie wysunęły się na pierwszy plan w 1913 roku, kiedy Kreta została przyłączona do Grecji.

Rethymno i jego najważniejsze zabytki

Dla miłośników historii stare miasto w Rethymno jest jednym z najpiękniejszych obszarów architektonicznych na Krecie, gdzie można wędrować malowniczymi uliczkami z unikalnymi zabytkami, pochodzącymi głównie z okresu panowania weneckiego i tureckiego - kościołami, minaretami, meczetami czy tradycyjnymi weneckimi domami z zadaszonymi drewnianymi balkonami. Podczas swoich wędrówek turyści mogą odwiedzić niektóre z przytulnych tawern i restauracji z tradycyjną grecką muzyką, sklepy sprzedające różne towary lub na przykład park miejski.

W pobliżu starego miasta, na skalistym szczycie Paleokastro, dumnie wznoszą się pozostałości największej weneckiej fortecy na Krecie, Fortezza Fortress, która dziś stanowi główny punkt orientacyjny Rethymno.

Inne ważne i popularne zabytki i atrakcje miasta to:

  • Wenecki port z egipską latarnią morską - położony obok nowoczesnego portu Rethymnon i jednej z najbardziej malowniczych części starego miasta. Historycznie port pochodzi z XIV wieku, okresu weneckiej budowy i dobrobytu. Latarnia morska, którą dziś tu widzimy, została zbudowana przez Egipcjan w latach trzydziestych XIX wieku, kiedy Turcy przekazali Kretę Egiptowi. Możliwe jest jednak, że egipska latarnia morska została zbudowana na miejscu starej weneckiej latarni morskiej. Latarnia ma 9 metrów wysokości i niestety nie jest już funkcjonalna. Widok na stary port z latarnią morską i drewnianymi łodziami rybackimi można podziwiać na przykład z jednej z lokalnych nadmorskich tawern.
  • Meczety i minarety - budynki pochodzące z okresu panowania tureckiego można znaleźć w całym mieście.Tylko niektóre z nich są otwarte dla zwiedzających.Meczet Neratza jest jednym z najbardziej znanych.
  • Fontanna Rimondi, wenecka fontanna z XVII wieku, stoi w centrum starego miasta.Fontanna ozdobiona jest głowami lwów, które tryskają wodą.
  • Park Miejski Rethymno - oaza świeżości i spokoju, ten kawałek zieleni w środku miasta.Znajduje się w pobliżu Bramy Guora, jednego z głównych wejść do Starego Miasta w Rethymno, oraz Kościoła Czterech Świadków (Kościoła Czterech Męczenników).
  • Muzeum Archeologiczne - obecnie tymczasowo mieści się w bazylice Agios Fragiskos w starej części Rethymnonu (dawniej w pięciokątnej ufortyfikowanej strukturze naprzeciwko głównej bramy twierdzy Fortezza).Muzeum przechowuje eksponaty, które zostały odkopane podczas wykopalisk wokół Rethymno i pochodzą z różnych etapów jego historii (od najwcześniejszego okresu neolitu do okresu rzymskiego). Do najważniejszych eksponatów muzeum należą posąg minojskiej bogini, marmurowy posąg Wenus, głowa terakotowej figury itp.
  • Muzeum Historyczne i Folklorystyczne - mieści się w pięknym weneckim budynku z XVII wieku.Jego wystawa obejmuje kilka kategorii folkloru (takich jak tkactwo, hafciarstwo, koszykarstwo, garncarstwo, prace rolnicze, obróbka metali i inne tradycyjne zawody tamtych czasów), ale także bogatą kolekcję historyczną (kreteńskie flagi rewolucyjne, broń, monety itp.).

Plaża w Rethymno

Wreszcie... ośrodek obejmuje również piękną piaszczystą plażę Rethymno, która zaczyna się na wschód od portu weneckiego. Plaża jest bardzo dobrze zorganizowana, w tym nadzorowana przez ratowników, ze stopniowym wejściem do wody i krystalicznie czystym morzem. Została również nagrodzona Błękitną Flagą UE za czystość i udogodnienia.

Plaża Rethymno jest w rzeczywistości początkiem długiego odcinka pięknych piaszczystych plaż, które ciągną się wzdłuż północnego wybrzeża wyspy dalej na wschód, obok popularnych kurortów turystycznych Missiria, Adelianos Kampos, Pigianos Kampos, Sfakaki do kurortu Skaleta.

Dla kogo przeznaczone jest centrum?

Miasto Rethymno ma coś dla każdego odwiedzającego. Stare miasto Rethymno jest światem samym w sobie, a miłośnicy historii mogą spędzić tu długie godziny i dni. Jednak podczas ich wędrówek krajoznawczych istnieją wspaniałe udogodnienia turystyczne w postaci ładnych i smacznych restauracji i tawern oraz innych usług wszelkiego rodzaju. Jeśli wolisz odpocząć i zrelaksować się nad wodą, plaża Rethymno jest jedną z najpiękniejszych piaszczystych plaż na północy wyspy.

Ośrodek może również służyć jako idealna baza wypadowa do podróżowania po środkowej i zachodniej Krecie, z regularnymi usługami autobusowymi, taksówkami i kilkoma wypożyczalniami samochodów i motocykli. Niektóre z najpopularniejszych wycieczek turystycznych w okolicy obejmują zwiedzanie klasztoru Arkadi i klasztoru Preveli, zwiedzanie stanowiska archeologicznego Eleftherna, relaks na wsi nad jeziorem Kournas lub wędrówkę przez pobliski wąwóz Mili.

Każdego dnia z miejscowego portu odpływają statki wycieczkowe do różnych części Krety, a także promy do portu Pireus w Atenach.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Adelianos Kampos, Missiria

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas