Kurorty na wyspie Kreta

Sfakaki - wyspa Kreta

Niewielki nadmorski kurort Sfakaki położony jest w północnej części greckiej wyspy Kreta, w popularnej dzielnicy turystycznej na przedmieściach Rethymno. Kurort znajduje się około 73 km na zachód od stolicy Heraklionu (Iraklionu).

Kréta, Sfakaki na mapie Google maps

Ośrodek wypoczynkowy Sfakaki

Spokojna wioska Sfakaki leży około 10 km na wschód od głównego miasta regionalnego Rethymno i stanowi część jego długiego przedmieścia znanego jako "East Rethymnon". Chociaż jest to mniejszy ośrodek turystyczny, ma dobre zaplecze turystyczne. Znajduje się tu kilka hoteli i pensjonatów, doskonałe tawerny, przyjemne bary i różne sklepy.

Przez kurort przebiega północnokreteńska autostrada łącząca Rethymno z Heraklionem, więc nie ma problemu z wypożyczeniem samochodu i udaniem się na wycieczkę do pobliskich i bardziej odległych okolic. Istnieją również regularne połączenia autobusowe z wioski Sfakaki do Rethymno i sąsiednich kurortów Skaleta, Stavromenos, Adelianos Kampos itp.

Kurort Sfakaki znajduje się w obszarze zwanym Arkadi, który jest znany głównie ze słynnego weneckiego klasztoru Arkadi. Klasztor Arkadi jest pięknym przykładem greckiej architektury renesansowej, ale dla mieszkańców Krety znaczy znacznie więcej - jest symbolem bohaterstwa miejscowej ludności podczas okupacji tureckiej. Klasztor Arkadi znajduje się niecałe 12 km na południe, w głębi lądu, i zdecydowanie warto go odwiedzić.

Plaża Sfakaki i żółwie morskie kareta

Wzdłuż kurortu i morza biegnie długa piaszczysta plaża Sfakaki, oceniana jako jedna z najpiękniejszych plaż na północnym wybrzeżu Krety, co sprawia, że kurort jest popularnym miejscem turystycznym. Sfakaki stanowi część zatoki Rethymno i, podobnie jak inne plaże w zatoce, jest otwarta na północne wiatry, więc morze jest często wzburzone. W przeciwnym razie wody są płytkie i krystalicznie czyste, więc często przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi.

Plaża Sfakaki jest zorganizowana, przed hotelami i apartamentami znajdują się miejsca z leżakami i parasolami, a w pobliżu plaży znajduje się kilka tawern i barów plażowych. Na plaży znajduje się również centrum sportów wodnych, dzięki czemu można dodać trochę adrenaliny do leniwego czasu na plaży.

Lokalną atrakcją są gigantyczne żółwie morskie, które wychodzą z morza w nocy między majem a wrześniem i składają jaja w piasku na plaży. Z jaj wykluwają się następnie małe żółwie i wracają do morza. Żółwie są gatunkiem zagrożonym i chronionym, więc obrońcy przyrody pracują na lokalnych plażach, aby oznaczyć gniazda żółwi, tym samym informując turystów, aby byli ostrożni i ostrożni w ich pobliżu.

(Głównym miejscem gniazdowania tych zagrożonych żółwi jest grecka wyspa Zakynthos - więcej informacji na ich temat można znaleźć tutaj - Wyspa Żółwi).

Dla kogo przeznaczone jest centrum?

Przyjazny turystom kurort Sfakaki jest nadal jednym z cichszych i spokojniejszych miejsc, więc nie spodziewaj się tu hałaśliwego życia nocnego. Z drugiej strony ośrodek posiada dobre zaplecze turystyczne i piękną piaszczystą plażę, co czyni go idealnym miejscem na rodzinne lub romantyczne wakacje.

Dzięki dobrym połączeniom komunikacyjnym łatwo jest dostać się do jednego z większych kurortów i cieszyć się lokalnymi zabytkami, rozrywką lub dużymi zakupami.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Adelianos Kampos, Pigianos Kampos, Skaleta

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas