Kurorty na wyspie Kreta

Sissi - wyspa Kreta

Sissi

Średniej wielkości i tętniący życiem nadmorski kurort Sissi znajduje się w północnej części greckiej wyspy Krety, w popularnym obszarze turystycznym Malia Bay. Znajduje się około 43 km na wschód od stolicy Heraklionu (Iraklionu).

Kréta, Sissi na mapie Google maps

Sissi - charakter ośrodka i jego udogodnienia

Sissi znajduje się na północnym wybrzeżu Krety, w bliskim sąsiedztwie popularnego kurortu wypoczynkowego Hersonissos - Stalida - Malia, który zyskał miano "największego i najbardziej ruchliwego kurortu na Krecie". Nic więc dziwnego, że nawet niegdyś mała wioska rybacka Sissi nie oparła się rosnącemu zapotrzebowaniu na turystykę i stopniowo rozwijała się i dostosowywała do wymagań zagranicznych turystów. Dziś Sissi jest uważane za tętniący życiem i dobrze wyposażony ośrodek turystyczny otoczony piękną przyrodą.

Miasto portowe Sissi oferuje swoim gościom wszelkie wygody. Możesz wybierać spośród wielu opcji zakwaterowania, od pokoi i apartamentów po duże hotele, a dzięki dużej różnorodności restauracji i tawern z pewnością spróbujesz wielu pysznych dań. Oprócz kuchni greckiej, w menu restauracji można znaleźć również typowe dania kuchni międzynarodowej. Szkoda byłoby jednak nie skorzystać z faktu, że spędza się lato w wiosce rybackiej i skosztować niektórych połowów miejscowych rybaków. Po zachodzie słońca turyści przenoszą się do barów i dyskotek, aby kontynuować zabawę. Ale jeśli chcesz doświadczyć prawdziwego życia nocnego greckiego wybrzeża, udaj się do sąsiedniego kurortu Malia, który nigdy nie śpi. W Sissi znajdziesz także kilka sklepów, minimarketów, aptekę, bankomat i wypożyczalnię samochodów.

Jednak pomimo trwającej budowy i dobrze rozwiniętych usług turystycznych, Sissi wciąż zachowuje więcej tradycyjnej greckiej atmosfery niż sąsiednie duże kurorty. Być może jest to również zasługa pięknej zielonej okolicy otaczającej miasto, która sprawia bardzo uspokajające wrażenie. Wokół kurortu znajdują się również oznakowane szlaki piesze i rowerowe.

Sissi - wybrzeże i plaże

Sissi znajduje się w zatoce Malia i szczyci się pięknymi piaszczystymi plażami i czystym morzem, które je obmywa. Większość wybrzeża wokół kurortu pokrywają długie piaszczyste plaże, zorganizowane i pełne turystów oraz plażowych atrakcji. Jednak częściowo skaliste wybrzeże tworzy tu także małe plaże i niewielkie zatoczki, bez udogodnień i zbytniego hałasu. Zaletą plaż wokół Sissi jest stopniowe wejście do morza, dzięki czemu są one idealne dla rodzin z mniejszymi dziećmi.

Podobnie jak w samym kurorcie, tutejsze większe plaże są dobrze wyposażone pod kątem turystycznym. Leżaki i parasole są powszechne, a orzeźwienie można znaleźć w plażowych barach i pobliskich tawernach. Lokalne kluby sportowe oferują odrobinę adrenaliny i zabawy w wodzie.

Wzdłuż wybrzeża odkryjesz także ładny port rybacki, który służy wyłącznie do cumowania małych łodzi rybackich i z którego miejscowi rybacy codziennie zaopatrują lokalne tawerny w świeże połowy. A plaże są wszędzie, czego dowodem jest mała, niezorganizowana plaża Palm Bay, położona tuż przy wejściu do przystani.

Zabytki i wycieczki po okolicy

Zatoka Malia i jej okolice są powszechnie uważane za pierwszy zamieszkany obszar na Krecie, a najstarsze znaleziska z tego obszaru pochodzą z 6000 r. p.n.e.. Następnie widoczne ślady osadnictwa datowane są na około 3000 lat p.n.e., z których zachowały się również pozostałości pojedynczych osad lub grobów. Najsłynniejszym zabytkiem z tej epoki jest minojski pałac Knossos, którego powstanie datuje się na około 2 000 lat p.n.e.. Knossos było prawdopodobnie centrum administracyjnym całej cywilizacji minojskiej, a dziś jest rozległym stanowiskiem archeologicznym, które jest świadectwem lokalnej cywilizacji minojskiej. Znajduje się w pobliżu stolicy Heraklionu.

Oczywiście nie można przegapić wizyty w stolicy Heraklionu, historycznym mieście z mnóstwem zabytków i różnorodnymi możliwościami zakupów i innych rozrywek. Jeśli lubisz historię i zabytkowe budynki, przyciągnie Cię potężna twierdza Heraklion, słynne muzeum archeologiczne i piękny bizantyjski kościół św.

Miłośnicy przyrody i spacerów docenią okoliczne krajobrazy. Tuż za kurortem wzgórza zaczynają się wznosić, a na południowym wschodzie widać pasmo górskie Selena (Selena Oros), które stanowi północną część najwyższych gór w okolicy, gór Dikti. Ciekawą wycieczką jest odwiedzenie pobliskiej równiny Lasithi, otoczonej okolicznymi górami (zalecamy wypożyczenie samochodu), która znajduje się również w pobliżu pięknych klasztorów, takich jak żeński klasztor Kera Kardiotissa i męski klasztor Moni Vidianis.

Na terenie dawnej bazy lotniczej w pobliżu miasta Gournes znajduje się duży kompleks rozrywkowy Dinosauria z akwarium morskim, Cret-Aquarium Thalassokosmos, otwarty w 2005 roku i obecnie jeden z najlepszych w Europie. Jeśli chodzi o elementy wodne, mamy wskazówkę dotyczącą dużego parku wodnego z atrakcjami dla dzieci i dorosłych - Acqua Plus Water Park, położonego na wzgórzach nad kurortem Hersonissos. Z portu w sąsiednim kurorcie Malia można również wybrać się na wycieczkę łodzią do pobliskich nadmorskich miejscowości. Popularne wycieczki obejmują wycieczkę do weneckiej fortecy na małej wyspie Spinalonga w pobliżu Agios Nikolaos lub rejs na północno-wschodni kraniec Krety, gdzie znajduje się słynna plaża Vai (Palm).

Dla kogo centrum jest odpowiednie

Sissi jest dość ruchliwym kurortem i w głównym sezonie turystycznym jest zwykle pełen turystów, więc nie polecamy go tym, którzy szukają ciszy i spokoju oraz prywatnego relaksu. Jednocześnie nie jest tak turystyczny jak sąsiednie kurorty Malia, Stalida i Hersonissos - zwłaszcza pod względem zajęć dla dzieci i życia nocnego dla dorosłych. Jeśli szukasz tych dwóch rzeczy, zalecamy skupienie się bardziej na wyżej wymienionych kurortach.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Agia Varvara (Malia), Milatos

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas