Kurorty na wyspie Kreta

Sitia - wyspa Kreta

Malownicze miasto portowe Sitia leży w zatoce w północno-wschodniej części greckiej wyspy Krety, wbudowane w zbocza otaczającego je pagórkowatego terenu. Oddalone jest o około 128 km na wschód od stolicy Heraklionu (Iraklionu).

Kréta, Sitia na mapie Google maps

Kurort Sitia - charakterystyka i udogodnienia

Średniej wielkości nadmorski kurort Sitia położony jest nad brzegiem otwartej zatoki i obejmuje port, który zapewnia temu odizolowanemu obszarowi północno-wschodniego krańca Krety ważne połączenia komunikacyjne z innymi kurortami na wyspie i innymi greckimi wyspami. Miasteczko turystyczne jest bardzo przyjazne i dobrze wyposażone, ze wszystkim, czego potrzebują odwiedzający. Ze stałą populacją około 9000, Sitia jest trzecim co do wielkości miastem w regionie Lassithi (po Ierapetra i Agios Nikolaos). Jednak dzięki dużej odległości od najbardziej ruchliwych kurortów turystycznych na wyspie, wciąż udaje mu się zachować spokojną grecką atmosferę. Główny dochód kurortu pochodzi z działalności mariny, uprawy oliwek i turystyki.

Miasto Sitia jest bardzo wyjątkowe na pierwszy rzut oka, z gęstą zabudową małych białych domów spływających kaskadowo po zboczach okolicznych wzgórz. Czasami więc małe wąskie uliczki między domami są zastępowane przez małe wąskie schody, a być może z każdego balkonu będziesz miał lokalną zatokę i jej tętniący życiem port w dłoni. Nad miastem wznoszą się pozostałości weneckiej twierdzy Kasarma.

Kurort Sitia oferuje swoim gościom dużą różnorodność i jakość indywidualnego zakwaterowania, od małych pokoi w lokalnych domach rodzinnych po mniejsze, ale piękne hotele. Oczywiście są tu przyjemne tawerny serwujące smaczne greckie jedzenie, bary z orzeźwiającymi napojami, różne sklepy i usługi, takie jak apteka, bankomat, wypożyczalnia samochodów itp. Sitia szczyci się również piękną i przestronną nadmorską promenadą, która rozciąga się wokół kurortu i jest pełna różnych tawern, kawiarni i barów. Nie brakuje tu jednak miejsca na romantyczne spacery i spokojną kontemplację w cieniu palm i róż. Nawierzchnia promenady to ciekawa mozaika drobnych kamyczków.

Od 2005 roku Sitia posiada również małe międzynarodowe lotnisko, które jest wykorzystywane głównie do krótkich lotów w obrębie wyspy. W ostatnich latach wzrosła jednak również liczba lotów międzynarodowych.

Wybrzeże wokół kurortu i plaża Sitia

Stosunkowo dużą część wybrzeża wokół kurortu zajmuje lokalny port Sitia. Port służy głównie jako kotwicowisko dla łodzi rybackich i małych jachtów wycieczkowych, ale gości także statki towarowe i duże promy, które przypływają z innych kurortów na wyspie oraz z innych greckich wysp (np. Rodos, Karpathos czy Chalki).

Główna plaża o tej samej nazwie, Sitia, zaczyna się tuż obok portu. Plaża Sitia jest dobrze zorganizowana, dobrze wyposażona, a dzięki stopniowemu wejściu do morza jest popularna wśród rodzin z mniejszymi dziećmi i osób starszych. Z drugiej strony nie jest to główny powód, dla którego turyści udają się do Sitii. Jeśli zostajesz dłużej, koniecznie wybierz się na jedną z plaż na wschodnim wybrzeżu Krety.

Historia miasta Sitia

Poprzednikiem dzisiejszej Sitii było starożytne miasto Itea (lub Itida lub Sitaia), które leżało na wschód od obecnego miasta i było zamieszkane przez "Eteokreteńczyków" ("starych i prawdziwych Kreteńczyków"). We wczesnym okresie bizantyjskim centrum miasta przeniosło się do obecnej lokalizacji, a miasto doświadczyło ważnego rozwoju, głównie ze względu na rosnące znaczenie lokalnego portu.

Pod wpływem Wenecjan od XIII wieku zbudowano tu kilka zamków i fortec, z których zachował się tylko jeden - Zamek Kasarma. Z pierwotnej konstrukcji zachowała się jedynie wysoka wieża strażnicza, reszta twierdzy została zbudowana później. Po trzęsieniu ziemi na początku XVI wieku i kilku najazdach piratów w połowie XVI wieku, miasto zostało zniszczone, a jego mieszkańcy uciekli do bezpiecznego małego zamku na wzgórzu Liopetra. Większość zamków i fortec została nawet zniszczona przez samych Wenecjan, aby zapobiec ich wpadnięciu w ręce Turków.

Przez następne dwa stulecia Sitia była opuszczona i popadała w ruinę, aż Turcy przejęli jej odbudowę w drugiej połowie XIX wieku.

Sitia jest miejscem narodzin wielkiego kreteńskiego poety Vitzentza Kornara, autora słynnego eposu Erotokritos. Ten romans rycerski jest popularny na całej Krecie, a na przykład piosenkarze często czerpią z jego wersetów nawet dzisiaj. Popiersie poety stoi na głównym placu miasta.

Zabytki i wskazówki dotyczące wycieczek

Zamek Kasarma w swojej obecnej formie nie jest oryginalny, ale został zbudowany na pozostałościach poprzedniej fortecy z czasów panowania bizantyjskiego (XIII wiek). Z tamtych czasów zachowała się wysoka trzypiętrowa wieża strażnicza, dawna zbrojownia zwana "casa di arma". Widok z twierdzy na kurort i zatokę Sitia jest szczególnie piękny.

W twierdzy Kasarma znajduje się małe Muzeum Archeologiczne Sitia, w którym zachowały się rzadkie historyczne fragmenty z obszaru wschodniej Krety. Duża część eksponatów pochodzi ze stanowiska archeologicznego Kato Zakros, gdzie znajdują się pozostałości czwartego minojskiego pałacu na Krecie (po pałacach w Knossos, Fajstos i Malii). Na miejscu odkryto rozległe i dobrze zachowane fundamenty całego kompleksu pałacowego, a także znaleziono wiele cennych przedmiotów i artefaktów.

Jeśli lubisz pływanie i ładne plaże, plaże na wschodnim wybrzeżu Krety są dobrym wyborem na wycieczkę. Znajduje się tam słynna "palmowa" plaża Vai, otoczona dużym gajem naturalnie rosnących palm daktylowych, a także można spędzić przyjemne popołudnie na przykład na długich i piaszczystych plażach Xerokambos i Kouremenos.

Dla kogo centrum jest odpowiednie

Sitia to cichy kurort na spokojnym północno-wschodnim wybrzeżu Krety, więc nie spodziewaj się dzikich imprez. Jednocześnie nie jest zupełnie mały i zapewnia wszystkie niezbędne udogodnienia i wygody dla odwiedzających, a dzięki ładnej plaży ze stopniowym wejściem do morza, kurort jest również popularny wśród rodzin z małymi dziećmi. Polecamy go jako dobrą bazę wypadową do odkrywania piękna wschodniej części Krety.

Ciekawostką jest fakt, że większość turystów udających się do Sitii to Grecy i tym samym przeważają oni nad turystami zagranicznymi. Przyjeżdżają tu głównie po to, by odpocząć i naładować baterie.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas