Kurorty na wyspie Kreta

Skaleta - wyspa Kreta

Scaleta

Mały i spokojny nadmorski kurort Skaleta położony jest w północnej części greckiej wyspy Kreta, zaledwie kilka kilometrów od uroczego miasta Rethymno. Kurort znajduje się około 69 km na zachód od stolicy Heraklionu (Iraklionu).

Kréta, Skaleta na mapie Google maps

Ośrodek wypoczynkowy Skaleta

Malownicza wioska Skaleta znajduje się około 11 km na wschód od głównego miasta regionalnego Rethymno, praktycznie kończąc jego długie przedmieście znane jako "East Rethymnon". Rozwój turystyczny tego obszaru nastąpił stosunkowo niedawno, ale już dziś znajduje się tu kilka dużych hoteli i mniejszych pensjonatów, wiele restauracji i tawern, a także różnorodne sklepy.

Przez kurort przebiega północnokreteńska autostrada łącząca Rethymno z Heraklionem, więc bez problemu można wypożyczyć samochód i wybrać się na wycieczkę po bliższej i dalszej okolicy. Istnieją również regularne połączenia autobusowe ze Skalety do Rethymno i sąsiednich kurortów Sfakaki, Stavromenos, Adelianos Kampos itp. Z lokalnej plaży codziennie odpływają małe łodzie wycieczkowe.

Plaża Skaleta i karta żółwia morskiego

Ośrodek obejmuje również piękną piaszczystą plażę Skaleta, która stanowi ostatnią część długiej linii brzegowej zatoki Rethymno. Podobnie jak inne plaże w zatoce, jest ona otwarta na północne wiatry, a morze jest często wzburzone. W przeciwnym razie wody są płytkie i krystalicznie czyste, więc często przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi.

Lokalną atrakcją są gigantyczne żółwie morskie, które wychodzą z morza w nocy między majem a wrześniem i składają jaja w piasku na plaży. Z jaj wykluwają się młode żółwie, które następnie wracają do morza. Żółwie są gatunkiem zagrożonym i chronionym, więc obrońcy przyrody pracują na lokalnych plażach, aby oznaczyć gniazda żółwi, tym samym informując turystów, aby byli ostrożni i ostrożni w ich pobliżu.

(Głównym miejscem gniazdowania tych zagrożonych wyginięciem żółwi jest grecka wyspa Zakynthos - więcej informacji na ich temat można znaleźć tutaj - Wyspa Żółwi).

Dla kogo przeznaczone jest centrum?

Przyjazny turystom kurort Skaleta wciąż należy do cichszych i spokojniejszych miejsc, więc nie spodziewaj się tu hałaśliwego życia nocnego. Z drugiej strony ośrodek posiada dobre zaplecze turystyczne i przyjemną plażę, na której można się zrelaksować i spróbować niektórych sportów wodnych z adrenaliną. Dzięki dobrym połączeniom komunikacyjnym można udać się do jednego z większych kurortów - czy to w celu zwiedzania zabytków, rozrywki czy zakupów.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Kreta

Pobliskie kurorty: Pigianos Kampos, Sfakaki

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Rodos: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Kurortyplażezabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Kreta.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas