Kurorty na wyspie Zakynthos

Katastari - wyspa Zakynthos

Katastari

Tradycyjny i spokojny kurort Katastari położony jest w głębi lądu w północno-wschodniej części Zakynthos, około 17 km na północny zachód od stolicy Zante. W miejscowości znajduje się klasztor Agios Ioannis Prodromos, z którego roztacza się wspaniały widok na zatokę Alykes.

Zakynthos, Katastari na mapie Google maps

Ośrodek turystyczny Katastari

Katastari to tradycyjna grecka wioska położona u podnóża góry Vrachionas, około 2 km w głąb lądu od północno-wschodniego wybrzeża Zakynthos. Wioska otoczona jest gajami oliwnymi i winnicami oraz słynnym greckim spokojem, chronionym przez wysokie klify z jednej strony i oferującym wspaniałe widoki na Morze Jońskie z drugiej.

Katastari jest jedną z największych wiosek na Zakynthos, ale także najstarszą. Ze względu na obawy przed licznymi najazdami piratów, miejscowi założyli wioskę dalej od brzegów morza, strategicznie położoną u podnóża pobliskich gór. Nisko położony obszar między wioską a wybrzeżem (gdzie dziś znajduje się popularny nadmorski kurort Alykes) był wykorzystywany głównie do celów rolniczych. Na pochodzenie wioski wskazuje jej nazwa „Katastari”, co po grecku oznacza „niższe pole pszenicy”. Po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 1953 r. nowa wioska rozrosła się nieco niżej, ale pozostałości starych budynków można zobaczyć do dziś, amfiteatralnie zbudowane na wzgórzach nad obecną wioską.

Piękny XVII-wieczny klasztor Agios Ioannis Prodromos stał się symbolem wioski Katastari, która ożywa każdego roku, zwłaszcza w święto Wniebowzięcia Matki Bożej 15 sierpnia. Klasztor przyciąga również turystów wspaniałym widokiem na morze i pobliski kurort Alykes. Można również odwiedzić lokalne muzeum folkloru z imponującą kolekcją srebra, haftów, starożytnych mebli i tradycyjnych narzędzi rolniczych.

Dla kogo przeznaczone jest Katastari

Katastari jest stosunkowo dużą i zaludnioną miejscowością na wyspie Zakynthos i oferuje odwiedzającym dobre zaplecze turystyczne w postaci zakwaterowania (wille, apartamenty), tawern i sklepów. W Katastari znajduje się również apteka, wypożyczalnia samochodów, a także szkoła i posterunek policji. Mimo to kurort pozostaje spokojnym miejscem z zachowanymi tradycjami i zwyczajami, które przyciągają turystów.

Katastari znajduje się około 2 km (około pół godziny spacerem) od wybrzeża i nadmorskiego kurortu Alykes. Miejscowość leży przy głównej drodze prowadzącej do stolicy Zakynthos (oddalonej o około 17 km).

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Zakynthos

Pobliskie kurorty: Alykanas (Alikanás), Alykes

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Miasto Zakynthos (Chora), Tsilivi, Vassilikos

Kurorty, plaże, zabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Zakynthos.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas