Kurorty na wyspie Zakynthos

Kiliomenos - wyspa Zakynthos

Kiliomenos

Mała górska wioska Kiliomenos (lub Koiliomenos) znajduje się w głębi greckiej wyspy Zakynthos, około 18 km na południowy zachód od głównego miasta Zante. Wioska, otoczona bujną roślinnością pełną sosen i cyprysów, jest symbolizowana przez piękny kościół Agios Nikolaos z wolnostojącą dzwonnicą z końca XIX wieku.

Zakynthos, Kiliomenos na mapie Google maps

Wioska śródlądowa Kiliomenos (lub Koiliomenos) jest jedną z najwyżej położonych wiosek na wyspie Zakynthos, położoną około 7 km na zachód od kurortu Macherado i 18 km od głównego miasta Zante.Wioska położona jest w malowniczej okolicy bogatej w różnorodne drzewa, w tym sosny i cyprysy, różnorodne krzewy i kolorowe kwiaty.

Kiliomenos to tradycyjna wioska, która trzyma się z dala od gwarnej turystyki nadmorskich kurortów wakacyjnych. Mieszkańcy wioski zajmują się głównie hodowlą bydła i rolnictwem, a także spółdzielnią rolniczą kobiet, Melissiotises. Spółdzielnia posiada również sklep ze świeżymi produktami ekologicznymi, z których szczególnie polecamy spróbować lokalnego pysznego miodu, tradycyjnej oliwy z oliwek, kilku lokalnych win, produktów ziołowych, różnych rodzajów sera itp.

Niektóre domy w wiosce pochodzą z XVI wieku, a miejscowa dzwonnica, która góruje nad wioską i jest bardzo interesującym zabytkiem, znajduje się w niewielkiej odległości od samego kościoła. Kościół i dzwonnica Agios Nikolaos zostały zbudowane w 1893 roku z charakterystycznymi elementami gotyckimi, co nie jest całkowicie powszechne w przypadku greckich kościołów. Architektura wioski Kiliomenos jest specyficzna, ponieważ kamień z pobliskich kamieniołomów był szeroko wykorzystywany do budowy lokalnych domów.

Kiliomenos to spokojna wioska z kilkoma tawernami i sklepami, a także apartamentami i willami do wynajęcia. Na większe zakupy lub życie nocne trzeba jednak udać się do jednego z ruchliwych kurortów turystycznych na wyspie, takich jak popularne nadmorskie kurorty Laganas lub Kalamaki, lub do stolicy, Zakynthos. Wioska Kiliomenos i jej okolice są idealne do spacerów, z pięknymi szlakami turystycznymi wijącymi się przez zalesione góry. Na północ od wioski (około 4 km), w pobliżu płaskowyżu, znajduje się klasztor Yperagathos, założony w XVII wieku.

Wioska Kiliomenos jest również wykorzystywana przez turystów udających się na pobliską skałę Korakonissi, która oferuje bardzo specyficzne kąpiele i idealne warunki do nurkowania z rurką. Przeważnie skaliste zachodnie wybrzeże wyspy jest ogólnie odpowiednie do obserwowania podwodnych skał i lokalnego życia morskiego, a my polecamy odwiedzić na przykład pobliskie plaże Porto Roxa i Porto Limnionas, które oferują tak niezwykłe wrażenia z kąpieli.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Zakynthos

Pobliskie kurorty: Agalas, Agios Leontas, Macherado, Mouzaki

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Miasto Zakynthos (Chora), Tsilivi, Vassilikos

Kurorty, plaże, zabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Zakynthos.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas