Kurorty na wyspie Zakynthos

Laganas - wyspa Zakynthos

Laganas

Nadmorski kurort Laganas znajduje się w południowej części greckiej wyspy Zakynthos i jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej ruchliwych kurortów na wyspie. Znajduje się w zatoce o tej samej nazwie Laganas, około 9 km na południowy zachód od stolicy Zante.

Zakynthos, Laganas na mapie Google maps

Ośrodek turystyczny Laganas

Popularny nadmorski kurort Laganas znajduje się mniej więcej pośrodku rozległej zatoki Laganas, pomiędzy innymi popularnymi kurortami turystycznymi Kalamaki i Agios Sostis. Znajduje się również blisko stolicy Zante (około 9 km na południowy zachód) i lotniska Zakynthos.

Pierwotna mała wioska Laganas stopniowo stała się kosmopolitycznym kurortem i miejscem, w którym licznie spotykają się nie tylko turyści, ale także mieszkańcy wyspy. Laganas jest dziś jednym z najbardziej znanych kurortów na Zakynthos. Jest to popularne miejsce wśród młodych ludzi, głównie ze względu na tętniące życie nocne i piękną długą piaszczystą plażę.

Ośrodek wypoczynkowy Laganas ma doskonałe zaplecze turystyczne. Znajduje się tu wiele restauracji, barów, dyskotek, barów sportowych, a także wiele supermarketów, sklepów z pamiątkami oraz kilka wypożyczalni samochodów i biur podróży oferujących wycieczki po wyspie. Wiele z nich zlokalizowanych jest wokół głównej drogi dojazdowej, tzw. Laganas Road, która stanowi jednocześnie centrum kurortu. Laganas Road biegnie wzdłuż kurortu i kończy się na wybrzeżu, a im bliżej wybrzeża, tym więcej różnych sklepów, tawern i barów otacza drogę.

Tuż za sklepami i restauracjami znajduje się wiele opcji zakwaterowania, od mniejszych apartamentów i rodzinnych hoteli po luksusowe hotele z prywatnymi basenami i doskonałą obsługą, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Mniejsze hotele otoczone malowniczymi ogrodami i winnicami, które są poszukiwane głównie przez rodziny i pary, znajdują się zazwyczaj z dala od hałaśliwego centrum.

Plaża Laganas i ochrona żółwi Caretta Caretta

Piaszczysta plaża Laganas ma około 9 km długości, co czyni ją jedną z najdłuższych plaż na Zakynthos. Jest bardzo dobrze zorganizowana, a także bardzo ruchliwa. Dla odwiedzających dostępne są leżaki i parasole, a także szeroka gama sportów wodnych i innych atrakcji, w tym szkoła nurkowania. Wejście do morza jest płytkie i płytkie, dzięki czemu jest odpowiednie dla dzieci. Wzdłuż plaży znajdują się restauracje, tawerny, bary i dyskoteki, a także wiele sklepów spożywczych i z pamiątkami.

Plaża Laganas i jej okolice są również wyjątkowe, ponieważ stanowią część organizacji, która chroni naturalne dziedzictwo wyspy i unikalne gatunki zwierząt, które tu żyją, tak zwany Narodowy Park Morski Zakynthos. W szczególności plaża Laganas jest miejscem ochrony zagrożonej populacji żółwi Caretta Caretta, które przybywają tu w okresie godowym, a następnie składają jaja w piasku na plaży. W związku z tym ochrona żółwi wiąże się z pewnymi ograniczeniami - np. plaża jest zamykana w nocy, parasole nie mogą być wbijane w piasek, a zmotoryzowane sporty wodne mogą być ograniczone itp.

Jeszcze bardziej rygorystyczną ochroną objęta jest sąsiednia plaża Kalamaki, a następnie plaże położone dalej na wschód, gdzie gniazda żółwi są liczniejsze, zwłaszcza plaże Gerakas i Dafni. Obszar wokół południowego wybrzeża wyspy jest również domem dla zagrożonej wyginięciem foki śródziemnomorskiej Monachus monachus, która jako swoje schronienie wybrała na przykład jedną z małych wysp w zatoce, wyspę Pelouzo.

Wskazówki dotyczące wycieczek po okolicy

Z Laganas regularnie kursują autobusy do Zakynthos. Stolica Zakynthos to piękne miasto portowe, bardzo malownicze i przyjazne. Szczególnie znana jest katedra św. Dionizego i plac św. Marka. W stolicy można również skorzystać z wielu możliwości zakupów i rozrywki.

Zdecydowanie zalecamy jednak wynajęcie samochodu lub innego środka transportu na kilka dni, aby dokładniej poznać piękną grecką wyspę Zakynthos - wskazówki dotyczące wycieczek i zwiedzania Zakynthos. W kurorcie znajduje się kilka wypożyczalni samochodów.

Z plaży Laganas codziennie organizowane są wycieczki łodzią na okoliczne wyspy i kurorty. Pobliska wyspa Marathonisi słynie z żółwi morskich i jej kształtu i nazywana jest "wyspą żółwi". W zatoce Laganas znajdują się trzy interesujące wyspy wystające z morza, oprócz wyspy Marathonisi, jest także wyspa Pelouzo i wyspa Cameo (Agios Sostis). Na małą zalesioną wyspę Cameo można również dotrzeć pieszo drewnianą kładką prowadzącą z plaży Agios Sostis. Jest to bardzo fotogeniczne miejsce, więc nic dziwnego, że nowożeńcy często wybierają je na swoje zdjęcia ślubne.

Zapierające dech w piersiach błękitne jaskinie lub kultowa plaża Navagio są również popularnymi celami wycieczek łodzią.

Dla kogo odpowiednie jest Laganas?

Zasadniczo turyści w każdym wieku przyjeżdżają do kurortu turystycznego Laganas, ponieważ każdy może znaleźć coś dla siebie. Największą popularnością cieszą się jednak młodsi goście i miłośnicy bujnego życia towarzyskiego. Zwłaszcza angielska klientela jest tu bardzo liczna, co znajduje odzwierciedlenie w stylu rozrywki i na przykład menu niektórych restauracji. Jednak oferta restauracji i tawern w Laganas jest na bardzo dobrym poziomie, a jedzenie jest bardzo smaczne, polecamy spróbować zwłaszcza tradycyjnych greckich specjałów i przysmaków.

Noce w Laganas są długie i ruchliwe, a tętniące życie nocne przyciąga turystów z różnych kurortów na wyspie. Ze względu na charakter Laganas, należy wziąć pod uwagę wybór zakwaterowania. Ci, którzy chcą spać w nocy, powinni wybrać hotel, który nie znajduje się w bliskiej odległości od głównej drogi.

Ogromną zaletą Laganas jest niewątpliwie długa piaszczysta plaża, która zapewnia odwiedzającym bardzo dobre zaplecze turystyczne. Wejście do morza w tym rejonie jest stopniowe, a woda czysta i ciepła, co przyciąga rodziny z małymi dziećmi.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Zakynthos

Pobliskie kurorty: Agios Sostis, Kalamaki, Lithakia, Porto Koukla

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Miasto Zakynthos (Chora), Tsilivi, Vassilikos

Kurorty, plaże, zabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Zakynthos.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas