Kurorty na wyspie Zakynthos

Limni Keri - wyspa Zakynthos

Limni Keri

Mały i spokojny nadmorski kurort Limni Keri z portem położony jest w południowej części greckiej wyspy Zakynthos, około 18 km na południowy zachód od głównego miasta Zante. Obszar Keri jest idealny nie tylko do relaksu, ale także do nurkowania i snorkelingu dzięki ciekawym formacjom skalnym i krystalicznie czystej wodzie.

Zakynthos, Limni Keri na mapie Google maps

Ośrodek turystyczny Limni Keri

Spokojny nadmorski kurort Limni Keri (czasami także Limni Keriou) położony jest na wzgórzu na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu rozległej zatoki Laganas z najpopularniejszymi kurortami wakacyjnymi Laganas, Kalamaki i Agios Sostis. Turystyczna część kurortu Limni Keri znajduje się tuż przy linii brzegowej, gdzie niegdyś znajdowało się jezioro Keriou, od którego obszar ten wziął swoją nazwę (Limni oznacza po grecku "jezioro"). Niestety z biegiem czasu jezioro całkowicie wyschło. Jednak obszar wokół jeziora jest dziś nadal bardzo żyzny, a miejscowi zajmują się głównie uprawą warzyw, oliwek i hodowlą zwierząt domowych.

Limni Keri to przyjemny kurort, bardzo ściśle związany z otaczającą go zieloną przyrodą. Oferuje odwiedzającym zakwaterowanie głównie w przytulnych apartamentach i rodzinnych pensjonatach, ale jest też kilka mniejszych hoteli i kemping oddalony o kilka kilometrów. Kilka barów, kawiarni i tawern jest rozrzuconych wokół plaży i portu, oferując tradycyjne przysmaki Zakynthos, dojrzałe sery, wypieki, pyszne greckie wina i świeże ryby.

Plaże Keri i Marathias

W sąsiedztwie ośrodka wypoczynkowego Limni Keri znajduje się plaża Keri, która jest w większości kamienista, a czasem nawet skalista, ale można tu również znaleźć paski czystej piaszczystej plaży. Piasek dominuje przy wejściu do morza i ciągnie się wzdłuż dna morskiego, więc pływanie jest przyjemne i nawet rodziny z dziećmi udają się na plażę. Okoliczna zieleń (głównie sosny) jest również zaletą, zapewniając naturalny cień dla odwiedzających. Plaża została wyróżniona Błękitną Flagą za czystość morza.

Plaża Keri ma dobre zaplecze turystyczne w postaci kilku tawern, kawiarni i barów zlokalizowanych wzdłuż plaży, turyści mogą również korzystać z leżaków i parasoli do wynajęcia lub urządzeń sanitarnych. W Keri znajduje się szkoła nurkowania, ponieważ obszar wokół południowego krańca Zakynthos jest bardzo popularny wśród miłośników nurkowania i snorkelingu, a także surfingu, żeglarstwa itp. Piękne jaskinie, formacje skalne i krystalicznie czyste morze regularnie przyciągają tu wielu z nich. Do najciekawszych miejsc należą z pewnością jaskinie Keri i białe skały Myzithres.

Ważną częścią plaży jest port Keri, gdzie zacumowane są małe łodzie, które można wynająć, aby bliżej poznać te piękne miejsca. Polecamy wycieczkę na "żółwią" wyspę Marathonisi, która znajduje się naprzeciwko plaży Keri, lub na pobliską plażę Marathias, jaskinie Keri lub białe skały Myzithres.

Wskazówki dotyczące wycieczek po okolicy

Obszar Limni Keri jest zdominowany przez wycieczki łodzią, które obejmują rejsy wokół przylądka Keri (lub przylądka Marathia), najbardziej wysuniętego na południe punktu Zakynthos, oraz innych pobliskich miejsc wymienionych powyżej - zwłaszcza wyspy Marathonisi, jaskiń Keri lub ciekawych formacji skalnych Myzithres. Można również przejść się na sąsiednią plażę Marathia.

Jednak obszar Limni Keri jest również piękny na lądzie i idealny do wędrówek po okolicy. Kilka kilometrów od nadmorskiego kurortu Limni Keri, w kierunku pagórkowatego zaplecza, leży oryginalna, starożytna część wioski Keri. Stara część Keri składa się z małych kamiennych domów i bardzo wąskich uliczek. Na placu stoi kościół Panagia Keriotissa i jest otoczony tradycyjnymi warsztatami i fabrykami, które zachowują tradycyjne rzemiosło. Wioska Keri jest z pewnością warta odwiedzenia, aby odkryć inne oblicze Limni Keri.

Wioska Keri obejmuje również starą 9-metrową latarnię morską Keri (lub Pharos), która stoi na szczycie klifów i oferuje wspaniały widok na okolicę. Jest to popularne miejsce spacerów, zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy jasne klify Myzithres (lub Mitzitres) są pięknie oświetlone.

Dla kogo przeznaczona jest Limni Keri?

Miejscowość turystyczna Limni Keri to niewielki i cichy kurort, który odwiedzają turyści szukający spokoju i relaksu, niewymagający usług i rozrywek, a także miłośnicy nurkowania, snorkelingu i innych sportów wodnych z adrenaliną, gdyż okolice Limni Keri i przylądka Keri to jeden z najważniejszych obszarów nurkowych w Europie.

W pobliżu znajdują się apartamenty i pensjonaty, restauracje i tawerny przy nadmorskiej promenadzie oferujące typowe greckie potrawy i świeże ryby. W wiosce znajduje się otwarty sklep spożywczy sprzedający lokalne produkty i pamiątki. Życie nocne nie jest zbyt ożywione, ale w tawernach często odbywają się wieczory z muzyką na żywo.

Na większe zakupy, atrakcje turystyczne i tętniące życiem nocne życie polecamy udać się do pobliskiego kurortu Laganas (około 14 km), który jest najbardziej ruchliwym i najpopularniejszym kurortem na wyspie, lub bezpośrednio do stolicy Zante. W Limni Keri kursuje lokalny autobus, który łączy pobliskie kurorty i stolicę Zakynthos. Istnieje możliwość wypożyczenia samochodu (lub motocykla, roweru itp.) i dokładniejszego poznania piękna Zakynthos.

Inne miejscowości turystyczne na wyspie Zakynthos

Pobliskie kurorty: Agalas, Porto Koukla

Najpopularniejsze kurorty na wyspie Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Miasto Zakynthos (Chora), Tsilivi, Vassilikos

Kurorty, plaże, zabytki i wycieczki - wszystko na przejrzystej mapie Zakynthos.

Czy odwiedziłeś to miejsce i masz jakieś dodatkowe informacje, ciekawe obserwacje lub zdjęcia?

Napisz do nas